Gotovo svaki stariji Novosađanin voli danas da se pohvali da je poznavao Miroslava Miku Antića ili još više da kaže da je sedeo sa njim u nekoj kafani i pio.
Foto: 021 (arhivske fotografije)
Međutim, tu se sve priče o njemu završavaju, uz pomen pesama koje su svima poznate iz školskih udžbenika. Međutim, Antić, rođen u Mokrinu 1932. godine, nije bio samo uspešan pesnik i boem, nego i vrstan novinar koji je veliki deo karijere proveo u novosadskom Dnevniku i njegovim raznim izdanjima.
Direktor Istorijskog arhiva grada Petar Đurđev kaže da je svojim reportažama, intervjuima i tekstovima uglavnom na novosadskim stranicama Antić učinio da ovaj list tih godina bude nezaobilazno štivo u Novom Sadu.
"On je godinama pisao za ovaj novosadski dnevni list, pisao je reportaže i specifične žanrove koji su prestavljali kombinaciju malih književnih priča i reporterskih zapisa koji su uglavnom bili naslovljeni sa 'Obično petkom'. Tu su bili i intervjui sa poznatim javnim ličnostima pod imenom 'Žurnal Miroslava Antića'. Upravo kroz ovaj deo svog stvaralačkog rada pokušavao je da kritikuje i prikazuje realnost, te je postao najprepoznatljivije lice Dnevnika i zahvaljujući njemu tada je ovaj list postao sastavni deo svake novosadske porodice", priča Đurđev.
Prema njegovim rečima, Antić je radio i za televiziju, a mnogi i danas smatraju da je njegov dokumentarni film "Spomenik" iz 1968. godine doveo do toga da Novi Sad dobije dostojno obeležje nastradalima u Novosadskoj raciji 1942. godine.
"Snimanjem ovog filma, koji je prvenstveno sjajno filmsko svedočanstvo sa pričom o tom strašnom stradanju sa izjavama brojnih svedoka, čime je sačuvano za istoriju izvore za dalja istraživanja, on je verovatno i uzrokovao to da Novi Sad tri godine kasnije dobije i pravo spomen obeležje na Keju", kaže direktor Istorijskog arhiva grada.
Antić je i kao novinar i kao pisac i javna ličnost pokušao da ukaže na ono što ne valja u jugoslovenskom društvu.
Teško je dati ocenu o tome koliko je uspevao u svojoj nameri da ukaže na ono loše. Svet je napustio 1986. godine, pred sam početak nacionalnih sukoba na ovim prostorima.
Realizaciju ovog teksta podržao je TONS.
Podrži 021
021 je pokrenuo svoj gift shop - Shopins.rs, a kupovinom nekog od artikala direktno podržavate rad naše redakcije. Svaki vaš doprinos, ma kako bio velik ili mali, dragocen je. Jer pravo novinarstvo vredi.
Sve vlasti koje su došle posle Drugog svetskog rata gradile su svoj legitimitet na relaciji spram te velike tragedije. Jedni su bili osloboditelji, drugi su bili žrtve, treći kolaboratori...
Jedino što pouzdano znamo o Drugom svetskom ratu je da nismo u stanju da ga okončamo.
Odmah nakon Jogurt revolucije počelo je organizovano brisanje arhive TVNS koja nije bila po volji Miloševićevim ordonansima. Čitav serijal vrhunskih emisija koji je rađen početkom osamdesetih i u kojem je Miroslav Antić bio domaćin poznatim umetnicima iz cele SFRJ obrisan je jednom odlukom tadašnjeg direktora!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Na izložbi "Kraljevi cementa" autori Marija Silađi, Anica Draganić i Silard Antal ispravljaju decenijama ustaljenu zabludu o vlasništvu nad najraskošnijim zamkom na ovim prostorima.
Izvođenje devet Betovenovih simfonija u Novom Sadu bio je događaj koji je privukao veliku pažnju. Među onima koji su prošli kroz čitav maraton bila je i 92-godišnja Novosađanka Mirjana Mihalek.
Radovi u Ulici Modene na izgradnji podzemne garaže otkrili su i deo nekadašnjeg Novog Sada. Iskopavanja su dovela do toga da se ponovo, makar na kratko, vidi zid nekadašnjeg sedišta Matice srpske.
U nagradnoj igri Radija 021, povodom 25 godina postojanja, mala Novosađanka Ela osvojila je bicikl. Kada je došla po njega, otkrila je i jednu zanimljivu priču.
Na samo pola sata vožnje od centra Novog Sada, na Dunavu, nalazi se ostrvce koje privlači sve veću pažnju. Među lokalcima je poznato, a za njega se pročulo pod imenom Srpski Tajland, odnosno Koh Čang.
Fotografija na kojoj se vidi položeni spomenik Lazi Kostiću u Ulici Modene, gde se odvijaju radovi na izgradnji podzemne garaže, izazvala je, može se reći, očekivane reakcije.
Radio 021 proslavlja 25 godina postojanja i tim povodom delimo veliki broj nagrada. Ali, naravno, za one najvrednije potrebno je da budete i kreativni.
Sinovi Alberta Ajnštajna - Eduard i Albert - kršteni su u Novom Sadu pre 109 godina, prema obredu Srpske pravoslavne crkve (SPC), pokazuju podaci Istorijskog arhiva grada Novog Sada.
Konačno jedno sunčano jutro u Bukovcu. Idealno za lokalce koji će biti domaćini gostima u okviru još jednog takmičenja u bacanju kamena s ramena i nadvlačenju konopca. Vole to u Bukovcu.
Veš mašina već danima pušta vodu i majstor je konačno stigao. Rekao je da stiže u četvrtak u 12 časova, a pojavio se u petak oko 15 sati, pred kraj radnog vremena.
Komentari 3
Piško
Jedino što pouzdano znamo o Drugom svetskom ratu je da nismo u stanju da ga okončamo.
EX TVNS...
Hvala
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar