
Na današnji dan: Rođen Tito, premijerno izvedena "Gospođa ministarka", osnovan sud u Hagu
Pregled značajnih dešavanja u Srbiji i svetu na današnji dan, 25. maj.
.jpg)
Foto: 021.rs
1787 - Pod predsedništvom Džordža Vašingtona u Filadelfiji je počela s radom ustavna konvencija. Nacrt ustava prve moderne demokratske države u svetu, SAD, usvojen je 17. septembra, nakon gotovo četiri meseca raspravljanja.
1803 - Rođen je američki pesnik, esejist i duhovni vođa transcendentalista Ralf Valdo Emerson ("Priroda", "Ogledi", "Uzorni ljudi", "Vodja života", "Društvo i usamljenost").
1810 - U Rio de la Plati u Argentini počela je pobuna protiv španskog kolonijalnog režima, a vlast je preuzela privremena vlada. Taj dan se proslavlja kao Dan nezavisnosti Argentine, mada je nezavisnost formalno proglašena u julu 1816.
1840 - U Srbiji je uveden javni poštanski saobraćaj otvaranjem prve pošte u Beogradu, u zgradi na Kalemegdanu. Pošta je iz Beograda u druga mesta u zemlji otpremana sredom i subotom.
1856 - Rođen je francuski maršal Franše Depere, komandant savezničkih snaga na Solunskom frontu u Prvom svetskom ratu i počasni vojvoda srpske vojske.
1879 - Rođen je Vilijam Maksvel, lord Biverbruk, britanski političar i novinski magnat. Bio je član britanske vlade za vreme dva svetska rata i vlasnik "Dejli ekspresa" i "Sandej ekspresa".
1889 - Rođen je ruski inženjer avijacije Igor Ivanovič Sikorski. Izumeo je helikopter (1908) i avion sa više motora (1913).
1892 - Rođen je bivši predsednik SFR Jugoslavije Josip Broz Tito. Za vreme njegove vladavine 25. maj slavljen je kao Dan mladosti. Prema nekim podacima, on je rođen 7. maja.
1895 - Britanski pisac Oskar Vajld osuđen je na dve godine robije zbog homoseksualizma.
1911 - Predsednik Meksika Porfirio Dijas podneo je ostavku posle pobede revolucionarnih snaga nad trupama vlade u građanskom ratu.
1915 - Završena je bitka za grad Ipr (Belgija) u Prvom svetskom ratu u kojoj je bilo 105.000 poginulih i ranjenih, a tokom koje su Nemci prvi put upotrebili otrovni gas koji je po tom gradu dobio naziv iperit.
1922 - Rođen je Enriko Berlinguer, lider italijanskih komunista od 1972. do smrti 1984, zastupnik "evrokomunizma" i "istorijskog kompromisa".
1923 - Velika Britanija priznala je nezavisnost Transjordanije pod emirom Abdulahom. Istog dana 1946. novim sporazumom je priznat suverenitet te bliskoistočne države nazvane Jordan sa Abdulahom kao kraljem.
1929 - U Narodnom pozorištu u Beogradu izvedena je premijera "Gospođe ministarke" Branislava Nušića. Reditelj je bio Vitomir Bogić, a scenograf Ananije Verbicki. Naslovnu ulogu tumačila je Žanka Stokić, kojoj je Nušić unapred namenio ulogu.
1944 - Nemci su u Drugom svetskom ratu počeli vazdušni desant na Drvar (Bosna) gde je bio smešten Vrhovni štab jugoslovenskih partizana.
1960 - Tokom kinesko-nepalskih prepirki oko granice na Mont Everestu, Kinezi su stigli na severnu stranu vrha i postavili kinesku zastavu i bistu Mao Cedunga.
1961 - Britanski advokat Piter Benenson osnovao je u Londonu Organizaciju za ljudska prava Amnesti internešenel.
1963 - Samit afričkih država u Adis Abebi je okončan sporazumom o osnivanju Organizacije afričkog jedinstva.
1969 - U Sudanu je državnim udarom vlast preuzeo pukovnik Džafar Mohamed al-Nimeiri.
1979 - Odmah nakon poletanja sa čikaškog aerodroma, srušio se američki avion "DC-10" pošto mu je prethodno otpao jedan motor. Poginulo je svih 273 putnika i članova posade.
1983 - U požarima koji su zahvatili tri broda na reci Nil u južnom Egiptu poginulo je više od 300 ljudi.
1991 - Završena je dvodnevna akcija tokom koje su Izraelci" vazdušnim mostom" prebacili 15.000 etiopskih Jevreja iz Adis Abebe u Izrael.
1992 - Oskar Luiđi Skalfaro postao je predsednik Italije.
1993 - Savet bezbednosti UN usvojio je rezoluciju 827 o osnivanju Međunarodnog suda za ratne zločine počinjene na tlu bivše Jugoslavije sa sedištem u Hagu. To je bio prvi takav sud posle sudova u Nirnbergu (1945-46) i Tokiju (1946-48). Godine 1994. osnovan je i Međunarodni krivični sud za Ruandu sa sedištem u tanzanijskom gradu Aruši.
1994 - Ruski književnik Aleksandar Solženjicin vratio se u Rusiju posle 20 godina izgnanstva.
1995 - Avijacija NATO-a, u ratu u BiH, bombardovala je skladište municije bosanskih Srba kod Pala. Srbi su odgovorili uzimanjem za taoce 377 pripadnika mirovnih snaga UN. Poslednji taoci pušteni su 18. juna.
1995 - U eksploziji granate na centralnom trgu u Tuzli 71 osoba je poginula, a 108 ranjeno.
1996 - Bivši bugarski car Simeon II vratio se u zemlju posle 50-ogodišnjeg egzila.
1997 - Vojnim udarom zbačena je civilna vlada u Sijera Leoneu, a predsednik Ahmad Tedžan Kabah prinuđen je da napusti zemlju.
2000 - Umro je češki pozorišni i filmski glumac Fransis Lederer. Nemački film "Pandorina kutija" je jedan od najpoznatijih filmova u kojima je glumio.
2001 - Deset godina posle raspada SFR Jugoslavije, predstavnici novonastalih država parafirali su u Beču Sporazum o podeli imovine bivše zajedničke zemlje.
2001 - Amerikanac Erik Vajhenmajer prva je slepa osoba koja je osvojila Mont Everest, na koji se popeo zajedno sa Šermanom Bulom, 64-godišnjim lekarom, koji je tako postao najstarija osoba koja je osvojila ovaj vrh.
2001 - Umro je kubanski fotograf Alberto Korda, poznat po svojim fotografijama južnoameričkog gerilskog vodje Ernesta "Če" Gevare.
2002 - U padu aviona kineske avio-kompanije "Čajna erlajns" u more u tajvanskom zalivu, poginulo je 225 putnika i članova posade.
2004 - U poplavama koje su zahvatile Dominikansku Republiku i Haiti poginulo je najmanje 1.950 osoba, koje su većinom odnele bujice reka.
2006 - Ministarstvo pravde Belorusije zatražilo je da sud zabrani jednu od vodećih grupa za zaštitu ljudskih prava Beloruski helsinški komitet, zbog "sistematskog kršenja beloruskih zakona i sopstvene povelje".
2010 - Umro je južnoafrički operski pevač Sifivo Ntšebe, poznat pod nadimkom "crni Pavaroti".
2011 - Oblak pepela vulkana Grimsvetn sa Islanda proširio se Nemačkom, doveo do zatvaranja oba aerodroma u Berlinu i otkazivanja oko 700 letova.
2014 - Umro je Vojćeh Jaruzelski, poslednji komunista na čelu Poljske, čovek koji je 1981. u Poljskoj uveo ratno stanje, a osam godina kasnije na Okruglom stolu sa opozicijom pomogao da se mirno i bez nasilja demontira komunistički režim.
2014 - Na izborima za Evropski parlament sprovedenim u 21 zemlji EU, konzervativci iz Evropske narodne partije (EPP) osvojili su 211 poslanika, socijalisti 193 poslanika, a evrofobske stranke gotovo 130 mesta.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Magazin
Na današnji dan: Ubijen Sava Šumanović, umrli Kleopatra i Gorbačov
30.08.2025.•
0
Donosimo vam pregled događaja koji su se dogodili 30. avgusta.
Na današnji dan: Turska vojska osvojila Beograd, vođena Mohačka bitka, patentiran prvi motocikl
29.08.2025.•
0
Pregled najvažnijih dešavanja u svetu i kod nas na današnji dan, 29. avgust.
Američki bombarder se zamalo sudario s dva komercijalna aviona
28.08.2025.•
0
Američki bombarder B-52 jedva je izbegao sudar sa malim privatnim avionom u Južnoj Dakoti, ubrzo pošto je pilot putničkog aviona kompanije "SkyWest" bio primoran da izvede agresivan manevar kako bi izbegao sudar sa B-52.
Vlada Japana uz pomoć AI napravila simulaciju erupcije vulkana radi pripreme stanovništva
28.08.2025.•
0
Planina Fudži nije eruptirala od 1707. godine.
Južna Koreja zabranila mobilne telefone u učionicama
28.08.2025.•
2
Južna Koreja je usvojila zakon kojim se zabranjuje upotreba mobilnih telefona u učionicama, izjavili su izvori bliski tamošnjem parlamentu.
Studija: Duboki Jadran već dosegao temperature i salinitet predviđene za kraj veka
28.08.2025.•
0
Jadransko more se ubrzano zagreva i dolazi do povećanja saliniteta vode, a taj proces se odvija znatno brže o ranijih klimatskih predviđanja, zbog čega se sve češće beleži prisustvo tropskih vrsta u ovom moru.
Na današnji dan: Rođen Gete, umrli Pandurović i Umbral, Martin Luter King održao čuveni govor
28.08.2025.•
0
Pregled najvažnijih dešavanja u svetu i kod nas na današnji dan, 28. avgust.
Vodič za uređenje doma: Nameštaj, atmosfera i saveti za lakšu organizaciju
27.08.2025.•
0
Uređenje doma nije samo puko biranje nameštaja – to je sveobuhvatno iskustvo koje uključuje udobnost, atmosferu i funkcionalnost.
Na današnji dan: Rođeni Hegel i Majka Tereza, usvojena Deklaracija o Kosovu i Metohiji
27.08.2025.•
0
Pregled najvažnijih dešavanja u svetu i kod nas na današnji dan, 27. avgust.
Porodica tinejdžera optužila ChatGPT da je odgovoran za njegovu smrt
26.08.2025.•
0
Porodica tinejdžera koji se ubio u aprilu u Kalifornija optužila je bot veštačke inteligencije ChatGPT kompanije OpenAI da je odgovoran za smrt njihovog sina, preneli su američki mediji.
Belgija uvodi strožu inspekciju električnih trotineta zbog velikog broja udesa
26.08.2025.•
0
Vlasti u Belgiji će od septembra pojačati inspekciju prodavnica koje trguju električnim trotinetima kako bi ta vozila ispunila sve bezbednosne standarde nakon velikog porasta broja udesa.
Na današnji dan: Počeo napad na Vukovar, poginulo 180 rudara u Tuzli, otvorene OI u Minhenu
26.08.2025.•
0
Pregled najvažnijih dešavanja u svetu i kod nas na današnji dan, 26. avgust.
Na današnji dan: Umrli Niče, Faradej i Lane Gutović, rođen Šon Koneri, nestao Stambolić
25.08.2025.•
0
Pregled najvažnijih dešavanja u svetu i kod nas na današnji dan, 25. avgust.
Nova studija: Više vremena provedenog na raskrsnici spasava živote
24.08.2025.•
0
Davanje pešacima prednosti od sedam sekundi na semaforima može smanjiti broj povreda i smrtnih slučajeva za trećinu.
Švajcarska studija: Rad nedeljom šteti zdravlju
24.08.2025.•
0
Rad nedeljom je štetan za fizičko, mentalno i socijalno blagostanje, posebno kada je fleksibilno radno vreme ograničeno.
Na današnji dan: Gorbačov zatražio raspuštanje KP, Madona pevala na Ušću, rođen Borhes
24.08.2025.•
0
Pregled najvažnijih dešavanja u svetu i kod nas na današnji dan, 24. avgust.
Zaboravljeni pronalazači koji su promenili svet
23.08.2025.•
3
Lako je nabrojati poznate pronalazače čiji su izumi ostavili trajan uticaj na svet kakav danas poznajemo, ipak neki pronalazači su ostali zaboravljeni.
Danska će dozvoliti korišćenje veštačke inteligencije na maturskom ispitu
23.08.2025.•
2
Danski srednjoškolci će moći da koriste veštačku inteligenciju od 2026. godine na usmenom ispitu na maturi, saopštilo je nacionalno ministarstvo obrazovanja.
Na današnji dan: Počela bitka za Staljingrad, umro Rudolf Valentino, rođen Džin Keli
23.08.2025.•
0
Pregled najvažnijih dešavanja u svetu i kod nas na današnji dan, 23. avgust.
Organizatori Zaječarske gitarijade: "Neviđeni politički pritisci na bendove"
22.08.2025.•
31
Nakon što se većina bendova povukla sa Zaječarske gitarijade, organizacioni odbor te manifestacije poručuje "da se vrši politički pritisak na bendove".
VIDEO: Deo krila aviona se usred leta za Teksas delimično otkinuo
22.08.2025.•
0
Deo krila aviona kompanije "Delta erlajnz" delimično se otkinuo za vreme leta, pre nego što je sleteo u Teksasu, prenose američki mediji.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar