Čarls Treći u Britanskom parlamentu održao prvi govor kao kralj
Čarls Treći je danas prvi put kao kralj održao godišnji govor u Britanskom parlamentu, u želji da nastavi nasleđe majke, kraljice Elizabete Druge.
Foto: Beta/AP
Posle izbijanja epidemije korona virusa i rata u Ukrajini koji su doprineli teškoj krizi zbog poskupljenja u Velikoj Britaniji, "prioritet moje vlade je da donese teške, ali neophodne dugoročne odluke da promeni zemlju", rekao kralj u govoru o prioritetima Vlade u Parlamentu koji je p tradiciji pripremio premijer, sada Riši Sunak, konzervativac.
Taj prvi govor kralja će možda biti poslednji za Sunaka koji je pokušao da unese malo stabilnosti posle skandala iz ere Borisa Džonsona i svega 49 dana premijerke Liz Tras u Dauning stritu.
Sunak se sada bori da udahne novi impuls dok su za narednu godinu planirani parlamentarni izbori.
Konzervativci koji su na vlasti gotovo 14 godina, po anketama daleko zaostaju iza laburističke opozicije koju u borbi za vlast predvodi Kir Starmer.
Desetominutni govor kralja, čiji politički sadržaj obično ostaje nejasan i uopšten, predstavljao je stoga jednu od poslednjih prilika za Sunaka da preokrene trend ka svojoj popularnosti.
Sunak (43), nekada ministar finansija i bankar, preko govora kralja je ponovio jželju da se bori protiv inflacije, da smanji račune domaćinstava. Založio se za pkolovanje više lekara i medicinskih sestara i dodao da će postepeno zabraniti prodaju cigareta.
Sunak koji je postao premijer pre nešto više od godinu dana, želi "nove zakonske okvire" za autonomna vozila i podstakne inovacije, posebno u veštačkoj inteligenciji.
Premijer je takođe obećao pooštravanje kazne protiv ubica i seksualnih prestupnika i jačanje ovlašćenja policije i sudova u borbi protiv "sajber kriminala i eksploatacije dece".
U Parlamentu će uz sve to biti razmotren predlog zakona o davanju dozvola za nova naftna i gasna polja da bi se pomoglo zemlji da postigne "ugljeničnu neutralnost" do 2050. godine bez dodavanja prevelikih tereta za domaćinstva.
To je u govoru preneo kralj, inače poznat po dugogodišnjoj posvećenosti zaštiti životne sredine.
Taj predlog zakona naišao je na negodovaje i kritike ekoloških aktivista koji se od početka novembra mobilišu protiv novih projekata eksploatacije ugljovodonika na poziv organizacije "Džast stop oil" (Just Stop Oil), a taj predlog je oodmah žestoko kritikovala i opozicija tokom parlamentarne debate posle govora kralja.
Ritualom govora monarha zvanično počinje sednica Parlamenta. Čarls je došao u kočijama u svečanoj kraljevskoj odori i s krunom.
On je to već učinio kao prestolonaslednik u maju 2022. godine, držeći govor umesto kraljice čije je zdravlje bilo narušeno.
Čarlsa Trećeg koji u novembru puni 75. godina, ispred Vestminsterske palate dočekalo je nekoliko desetina demonstranata uzvikujući: "On nije moj kralj!" i "Kakva propast!".
Takva okupljanja su bila nezamisliva u vreme Elizabete Druge.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Magazin
Na današnji dan: U Britaniji potpisan sporazum kojim nastaje Irska Slobodna Država
06.12.2025.•
0
Donosimo vam pregled događaja koji su se dogodili na današnji dan, 6. decembar.
FOTO: Preminuo slavni arhitekta Frenk Geri
05.12.2025.•
0
Frenk Geri, jedan od najpoznatijih arhitekata 20. veka, preminuo je u 96. godini, saopštio je portparol kompanije "Geri partners".
Na današnji dan: Umrli Mocart, Mone i Mandela
05.12.2025.•
0
Donosimo vam pregled događaja koji su se dogodili na današnji dan, 5. decembar.
Skulptura iz Lepenskog vira, "Votivna kolica" i vez iz Srednjeg veka postala srpska kulturna dobra
04.12.2025.•
2
Vlada Srbije donela je odluke kojima se za kulturna dobra od izuzetnog značaja utvrđuje nekoliko predmeta.
Na današnji dan: Zabranjeno spaljivanje udovica u Indiji, umrli osnivač genetike i Hana Arent
04.12.2025.•
0
Donosimo vam pregled značajnih i zanimljivih istorijskih događaja koji su se dogodili na današnji dan, 4. decembar.
Poljska zabranjuje uzgoj životinja radi krzna, postojeće zatvoriti do 2033. godine
03.12.2025.•
0
Poljska, najveći proizvođač krzna u Evropi, uvela je zabranu novih farmi krzna, a postojeće treba da budu zatvorene do 2033. godine.
Članak o ubijenom Čarliju Kirku najčitaniji ove godine na Vikipediji
03.12.2025.•
0
Članak o konzervativnom američkom influenseru Čarliju Kirku, ubijenom ove godine, na vrhu je liste najčitanijih članaka Vikipedije za 2025. godinu.
Na današnji dan: Rođeni Godar i Marija Kalas, magla otrovala stanovnike Londona, umro Renoar
03.12.2025.•
0
Donosimo vam pregled značajnih i zanimljivih istorijskih događaja koji su se dogodili na današnji dan, 3. decembar.
Prada zvanično preuzela Versaće za 1,25 milijardi dolara
02.12.2025.•
1
Grupa Prada saopštila je danas da je nakon šest meseci čekanja na regulatorno odobrenje, preuzela Versaće, a taj posao vredan je 1,25 milijardi dolara.
Na današnji dan: Ubijen Pablo Eskobar, Napoleon krunisan za cara Francuske, patentiran prvi brijač
02.12.2025.•
0
Donosimo vam pregled značajnih i zanimljivih istorijskih događaja koji su se dogodili na današnji dan, 2. decembar.
Na današnji dan: Proglašena Kraljevina SHS, rođena madam Tiso, umrli Luiđi Pirandelo i Ben Gurion
01.12.2025.•
0
Donosimo vam pregled značajnih i zanimljivih istorijskih događaja koji su se dogodili na današnji dan, 1. decembar.
Brisel proglasio i treću železničku stanicu zaštićenim spomenikom
30.11.2025.•
1
Veliki delovi Severne železničke stanice u Briselu proglašeni su zaštićenim spomenikom, uključujući njenu sat-kulu, glavnu stanicu, perone i drvene klupe.
Velik broj rudnika u Aziji ispušta cijanid i druge opasne hemikalije u reke
30.11.2025.•
1
Širom jugoistočne Azije više od 2.400 rudnika, od kojih su mnogi ilegalni i neregulisani, možda ispušta smrtonosne hemikalije poput cijanida i žive u rečne vode.
Njujork proglašen za najstresniji grad na svetu
30.11.2025.•
0
Njujork je nedavno zauzeo drugo mesto na listi najboljih gradova na svetu prema konsultantskoj kući Resonancy Consultancy.
Satelitski snimci pokazali: Rezerve vode u Evropi sve manje
30.11.2025.•
3
Ogromne količine evropskih rezervi vode se smanjuju, a zalihe slatke vode se smanjuju širom južne i centralne Evrope, od Španije i Italije do Poljske i delova Velike Britanije.
Francuska zabranila telefone u osnovnim školama, mogla bi u skoro i u srednjim
30.11.2025.•
0
Predsednik Francuske Emanuel Makron izjavio je u petak da će učenicima srednjih škola "verovatno" biti zabranjeno korišćenje mobilnih telefona u školama od naredne godine.
Misteriozne crne gljivice u Černobilju "jedu" radijaciju
30.11.2025.•
1
Crne gljivice izrasle na ruševinama koje je ostavila eksplozija nuklearke Černobilj rastu brže zahvaljujući radijaciji i zapravo se "hrane" njom.
VIDEO: Amerikanac 10 godina nije menjao gume, a jednu je zalepio lepljivom trakom
30.11.2025.•
3
Rutinski pregled automobila u jednoj radionici u Nju Džersiju u SAD-u pretvorio se u viralni hit nakon što je mehaničar otkrio da vlasnik vozila godinama nije menjao gume, a jednu je čak "popravio" lepljivom trakom.
Francuskom farmeru ukradeni puževi vredni 100.000 evra
30.11.2025.•
0
Više od 100.000 evra vredni puževi ukradeni su s farme u Francuskoj koja snabdeva i restorane sa Mišlenovim zvezdicama.
Na današnji dan: Rođeni Tven i Čerčil, umrli Vajld, Pavić i Crnjanski, počeo "Zimski rat"
30.11.2025.•
0
Donosimo vam pregled značajnih i zanimljivih istorijskih događaja koji su se dogodili na današnji dan, 30. novembar.
Automobil zimi troši više goriva nego leti: Postoji više razloga
29.11.2025.•
1
U proseku, pri temperaturi od minus sedam stepeni automobil troši do 12 odsto više goriva nego u proleće ili leto na 25 stepeni.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar