
Otkriven mehanizam mozga koji na plač bebe pokreće lučenje majčinog mleka
Naučnici su otkrili neuronsko kolo koje pokreće plač novorođenčeta, a izaziva lučenje mleka u grudima majke.

Foto: Pixabay
Mozak mora najpre da se uveri da postoji potreba da beba bude nahranjena, a dok se to ne desi lučenje je "zaključano" da bi se sprečile lažne uzbune i "bacanje" mleka.
Studija sprovedena na miševima daje svež uvid u sofisticirane promene koje se dešavaju u mozgu tokom trudnoće i roditeljstva.
Utvrđeno je da je 30 sekundi neprekidnog "plača" mladunčadi miša pokrenulo oslobađanje oksitocina, jedinjenja u mozgu koje kontroliše odgovor na oslobađanje mleka kod majki.
"Naši nalazi otkrivaju kako beba koje plače pokreće mehanizme u majčinom mozgu da pripremi svoje telo za dojenje. Bez takve pripreme može doći do kašnjenja od nekoliko minuta između početka sisanja i dotoka mleka, što potencijalno dovodi do frustrirane bebe i majke pod stresom", rekao je Habon Isa, diplomac Akademskog medicinskog centra Univerziteta u Njujorku i koautor studije.
Studija je pokazala da, kada se mehanizam pokrene, nalet hormona traje otprilike pet minuta pre nego što se smanji, omogućavajući mišicama-mamama da hrane svoje mlade dok se ne zasite ili ponovo ne počnu da plaču.
Zapažanje da iz majčinih grudi može da teče mleko kada čuju bebim plač nije novo. Međutim, najnovije istraživanje je prvo koje identifikuje moždane mehanizme iza onoga što su naučnici opisali kao "vezu koja spaja plač i mleko" i moglo bi utrti put ka boljem razumevanju zakonitosti koja okružuju dojenje.
Rezultati i zaključci, objavljeni u časopisu "Nature", pokazali su da kada mladunče miša počne da plače, zvučne informacije putuju do oblasti mozga njegove majke koja se zove zadnje intralaminarno jezgro talamusa (PIL). Ovo senzorno čvorište zatim šalje signale moždanim ćelijama (neuronima) koje oslobađaju oksitocin u drugom regionu koji se zove hipotalamus.
Većinu vremena ovi neuroni hipotalamusa su "zaključani" da bi se sprečile lažne uzbune i bacanje mleka.
Međutim, nakon 30 sekundi neprekidnog plača, signali iz talamusa su se nagomilali i nadjačali ugrađeni inhibitorni mehanizam, pokrećući oslobađanje oksitocina.
"Kao da mozak želi da se uveri da je beba zaista tu, da zaista postoji potreba za hranjenjem, a ne samo nasumični zvuk. Postoji specifično moždano kolo koje koči ovaj proces. Tek kada nema sumnje da zaista postoji beba, kočnica se otpušta", objašnjava Robert Fremke, profesor Akademskog medicinskog centra Univerziteta u Njujorku i koautor studije.
Profesor Fremke ističe da nalazi njegovog tima daje naučnicima mapu puta kako bi proces mogao da funkcioniše kod ljudi.
"Mama mišica se razlikuje od mame kod ljudi, ali u širem smislu očekivali bismo da mehanizam bude sličan. Zbunjujuće je da možemo poslati robota na Mars, a da ne razumemo kako hranimo svoju decu i proces dojenja", poručio je profesor Fremke.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Porodica i dom
U ovoj godini gotovo 11.000 postupaka vantelesne oplodnje o trošku države
10.12.2023.•
0
U Srbiji je u ovoj godini izvršeno gotovo 11.000 postupaka vantelesne oplodnje o trošku države, u sedam državnih i 15 privatnih ustanova, objavio je RTS.
Studija pokazala: Neka deca su genetski predisponirana za loš san
10.12.2023.•
0
U više istraživanja odraslih osoba pronađena je genetska predispozicija za probleme sa snom, poput nesanice.
Najčešći postporođajni problemi od kojih pate milioni žena
10.12.2023.•
0
Nedavno istraživanje pokazalo je da će najmanje 40 miliona žena verovatno doživeti dugotrajne zdravstvene probleme uzrokovane porođajem.
Otkriven iznenađujući razlog zbog kog najviše žena zatrudni tokom praznika
07.12.2023.•
6
Poznato je da se u avgustu i septembru rađa najviše dece, odnosno da najviše žena zatrudni tokom božićnih i novogodišnjih praznika.
VIDEO Bolničarka objavila upozorenje roditeljima: Ovako zaista zvuči dete koje se guši
07.12.2023.•
0
Ako vaš mališan počne da se guši zalogajem hrane ili sitnicom koju je pronašao na podu, možda mislite da će vas na to upozoriti kašalj ili neki neobičan zvuk.
Više od 90 odsto žena koje pokušavaju da dobiju bebu ne unose dovoljno hranljivih materija
06.12.2023.•
0
Poslednja istraživanja pokazuju da više od 90 odsto žena koje pokušavaju da dobiju bebu, nema dovoljno esencijalnih hranljivih materija neophodnih za zdravu trudnoću.
VIDEO: Žena u Ugandi sa 70 godina rodila blizance
03.12.2023.•
0
Državljanka Ugande stara 70 godina rodila je blizance.
U Nepalu registrovan prvi istopolni brak
30.11.2023.•
3
U Nepalu je registrovan prvi istopolni brak, u kancelariji seoskog veća Dorje, koja se nalazi u planinama zapadno od prestonice Katmandu, prenosi AP.
Zbog drastičnog pada nataliteta: Južnokorejski grad organizuje upoznavanje mladih
27.11.2023.•
1
Južnokorejski grad Seongnam organizovao je događaj za upoznavanje ljudi u dvadesetim i tridesetim godinama, usled drastičnog pada nataliteta, javlja Rojters.
Studija: U kameno doba bebe su bile srećnije i zdravije
26.11.2023.•
1
Kažu da je potrebno selo da se odgoji dijete, a kako se ispostavilo, u tome bi moglo biti istine.
Skoro 76 odsto domaćinstava u Evropskoj uniji nema dece
21.11.2023.•
7
U Evropskoj uniji je u 2022. godini registrovano skoro 200 miliona domaćinstava, a u 24,3 odsto domaćinstava živelo je bar jedno dete, saopštio je Evrostat.
Očeve navike ispijanja alkohola mogu uticati na izgled bebinog lica
19.11.2023.•
0
Očeve navike pijenja alkohola pre začeća mogu oštetiti lica njihovih beba, pokazuju istraživanja.
Podsticanje kreativnosti kod dece kroz igračke
18.11.2023.•
0
U svetu gde se tehnologija brzo razvija, jedna od ključnih veština koju možemo podariti našoj deci je kreativnost.
Ima dve materice i zatrudnela je u obe
15.11.2023.•
0
Tridesetdvogodišnja žena iz Alabame nosi dvoje dece, ali nisu blizanci. Kelsi Hačer je rođena sa dve materice, a sada je zatrudnela u obe.
Letonija legalizovala zajednicu istopolnih parova
12.11.2023.•
0
Letonski parlament odobrio je istopolnim parovima osnivanje građanskih zajednica, obezbeđujući im pravno priznanje, ali će imati manje prava od venčanih parova.
Dečije pesmice imaju vrlo pozitivan efekat na jezički razvoj beba
05.11.2023.•
0
Novo istraživanje pokazuje da pesme koje roditelji pevaju bebama i to kako bebe reaguju na različite ritmove imaju uticaj na njihov jezički razvoj.
Restoran u SAD-u roditeljima naplatio 50 dolara jer su im se deca loše ponašala
05.11.2023.•
3
Restoran "Toccoa Riverside" u severnoj Džordžiji u SAD-u postao je viralan nakon objave na Redditu u kojoj je uz fotografiju jelovnika napisano da ovaj restoran dodatno naplaćuje loše roditeljstvo.
VIDEO: Tek rođena beba podigla glavu da pogleda mamu
29.10.2023.•
1
Snimak koji prikazuje moćnu vezu između majke i deteta dirnuo je brojne korisnike interneta.
KVIZ: Poznajete li rodbinske odnose - ko su zaova, šurnjaja, pašenog, dever?
24.10.2023.•
12
Rodbinski odnosi umeju da budu komplikovani. To smo svi iskusili.
VIDEO: Fascinantan video koji prikazuje kako se organi žene pomeraju u trudnoći
16.10.2023.•
0
Ako vas je ikada zanimalo šta se događa u telu žene kada nosi bebu, ova realna animacija Muzeja nauke iz Čikaga pokazaće vam upravo to.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar