
Kako sprečiti probleme u ponašanju dece? Specijalistkinja pedijatrije ima odgovor
Budući roditelji trebalo bi pedijatru da se jave i pre nego što se beba rodi, kako bi se sprečili potencijalni problemi u ponašanju deteta, kaže za 021.rs dr Jadranka Crnomarković Lunić.
Doktorka Crnomarković Lunić specijalistkinja je pedijatrije sa višedecenijskim iskustvom u ovoj oblasti, a takođe je osnovala i Polikliniku Best Medica. U ovoj privatnoj zdravstvenoj ustanovi dostupne su brojne vrste pregleda, a one koje se tiču dece u potpunosti su obuhvaćene.
Ova doktorka za 021.rs kaže da u svom radu upoznaje sve više dece koja imaju probleme u ponašanju i razgovoru, iako se problemi ove prirode mogu na vreme prevenirati.
Dodaje da u okviru Poliklinike Best Medica postoje lekari specijalisti koji roditeljima mogu od prvih dana trudnoće, pa sve do ranog adolescentskog doba pomoći u odgajanju zdravog deteta. To je upravo, kako kaže, glavni zadatak doktora.
"Ponašanje roditelja dovodi do toga kako deca u budućnosti reaguju na sve što se dešava oko njih, zbog čega je jako bitna i prenatalna edukacija budućih roditelja", objašnjava dr Crnomarković Lunić.
Ekranizam: Problem modernog deteta
Socijalizacija dece je bitna za njihov rast i razvoj, kao i vežbanje motoričkih aktivnosti i spretnosti.
Ukoliko im ovi aspekti nisu omogućeni, mogu se pojaviti razni problemi, smatra dr Crnomarković Lunić.
"Pokret i igra su najvažniji za dete, ali i sama socijalizacija sa svetom. Bitno je da ono kao malo ima slobodu i da se neometano razvija, da ima osećaj za ravnotežu, komunikaciju, da se igra, prlja i slično. Zbog toga roditelje treba edukovati na vreme, kako ne bi bili uplašeni odgajanja i onoga što je detetu potrebno", navodi ona.
Kako kaže sagovornica 021.rs, najveći izazov u odrastanju danas jeste lak pristup mobilnim telefonima i činjenica da roditelji decu sami usmeravaju ka gledanju u ekrane kako bi ih nahranili, smirili i slično.
"Ekrani utiču na sinapsu mozga, smanjuju intelektualnost i inteligenciju, sposobnost rasuđivanja, osećaj stvarnosti, smanjuju kvalitet sna. To na decu utiče tako što manje pričaju, manje slušaju, hiperaktivni su i u školi ne mogu da postignu zadovoljavajuće rezultate", objašnjava specijalistkinja pedijatrije.
Problemi u pričanju, objašnjava dr Crnomarković Lunić, nastaju kada dete na vreme ne nauči normalno da žvaće hranu.
"Da bi ono progovorilo, neophodno je da ima razvijenu orafacijalnu muskulaturu, odnosno onaj deo žvakanja koji se uči od petog meseca života. Nažalost, sve ove probleme roditelji otkrivaju prilično kasno, kada je potrebno mnogo više vežbe i korekcije kako bi se stanje popravilo", dodaje doktorica.
Tim doktora i roditelji zajedno odgajaju dete
Dr Crnomarković Lunić objašnjava za 021.rs da je za odgajanje deteta potreban tim doktora specijalista koji zajedno sa roditeljima učestvuju u rastu i razvijanju.
"Roditelji bi pedijatru trebalo da se jave i pre nego što se dete rodi, da se upoznaju sa njim, i onda da taj pedijatar prati trudnoću i od samog početka i bebu, odnosno da zajedno sa roditeljima učestvuje u uzgajanju deteta", objašnjava sagovornica 021.rs.
Objašnjava da je u Poliklinici Best Medica budućim roditeljima dostupan ceo tim specijalista koji zajedno mogu da pomažu u razvoju deteta.
"Mi u Poliklinici Best Medica za buduće roditelje imamo spreman tim koji se sastoji specijalista iz prenatalne nege, pedijatra, genetičara (ukoliko je potrebno) i ginekologa. Oni bi trebalo svi zajedno da pomažu roditeljima, a posle rođenja se uključuje tim - pedijatar, logoped, defektolog, psiholog - koji prate dete u odrastanju. Ukoliko je dete bolesno i ima neke tegobe, imamo ostale doktore - nefrolog, pulmolog, alergolog, dermatolog i ostali", objašnjava dr Crnomarković Lunić.
Kada se roditelji na vreme jave svojim lekarima specijalistima, to im pomaže i sprema ih za sve periode života njihovog deteta.
"Budući roditelji treba jedno dva tri puta da se sretnu sa izabranim pedijatrom u toku trudnoće, čisto da se upoznaju, da vide kako se razvija trudnoća, da li ima nekih problema, da li se beba razvija dobro, da li su potrebne neke dodatne analize. Onda prvih mesec dana pričati o tome šta će ih čekati, a onda i periodično razgovarati o tome šta mogu da očekuju u razvoju bebe, šta treba da imaju u svojoj kućnoj apoteci u zavisnosti od uzrasta deteta i slično", objašnjava dr Jadranka Crnomarković Lunić za 021.rs.
Kako zakazati pregled?
U Poliklinici Best Medica deci iz jedne porodice omogućeni su pregledi preko Kartice poverenja, a za više informacija možete kontaktirati ovu zdravstvenu ustanovu pozivom na broj telefona 066/6300-700 ili 021/2-300-500.
Detaljne usluge lekara specijalista i uputstva kako zakazati termin mogu se pronaći na sajtu Poliklinike Best Medica OVDE. Ova zdravstvena ustanova takođe ima pokriven veliki broj specijalnosti namenjen lečenju starijih od 18 godina, kao što su ginekolog, gastroenterolog, nutricionista, urolog i drugo.
Radno vreme je od ponedeljka do petka od 8 do 20 časova, a subotom do 14 časova, dok je nedelja neradan dan.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Porodica i dom
Istraživanje pokazalo: Inteligencija dece se može predvideti već sa sedam meseci
13.07.2025.•
0
Roditelji često traže prve znake inteligencije kod svojih beba, bilo da je to gugutanje, mahanje, osmehivanje ili prepoznavanje poznatog lica.
VIDEO: Dečak se zaglavio u aparatu sa igračkama
13.07.2025.•
0
U jednom tržnom centru u američkom gradu Mejson, u saveznoj državi Ohajo, trogodišnji dečak uspeo je da se uvuče u aparat sa igračkama - i to kroz otvor predviđen za izlazak plišanih igračaka.
Ovo su najpopularnija imena za dečake i devojčice u Srbiji
13.07.2025.•
2
Roditelji u Srbiji su prošle godine devojčicama najčešće davali ime Sofija, a dečacima Luka.
Holandija otvara hotele za porodilje
06.07.2025.•
2
Holandija otvara dodatne hotele za porodilje usled nedovoljnog broja ustanova koje pružaju postnatalnu negu, prenose holandski mediji.
Hongkong će priznati prava gej parovima venčanim u inostranstvu
02.07.2025.•
0
Hongkong će predložiti pravni okvir kojim se priznaju određena prava homoseksualnim parovima legalno venčanim u inostranstvu, saopštila je Vlada tog kineskog specijalnog administrativnog područja.
Decenijsko istraživanje: Žene se pre odluče na razvod
29.06.2025.•
2
Prema istraživanjima, žene su te koje prve podnose tužbu ili zahtev za razvod. Ispostavilo se da je muškarcima teže da se prvi odluče na taj korak.
Koju hranu jesti, a koju izbegavati tokom dojenja
22.06.2025.•
2
Dojenje je najbolji način ishrane za novorođenče - majčino mleko sadrži hranjive sastojke koji štite bebu od infekcija, smanjuju upale i jačaju imunitet.
Sve više razvoda u Srbiji, jedan grad prednjači
22.06.2025.•
6
Kada je reč o razvodu brakova, čini se da Srbija prati evropske i svetske "trendove".
Neobično rešenje moglo bi smanjiti broj slučajeva iznenadne smrti odojčeta
22.06.2025.•
0
Jedna uobičajena materija koju mnogi imaju kod kuće mogla bi kriti iznenađujuće svojstvo, potencijalnu zaštitu od sindroma iznenadne smrti odojčeta (SIDS).
VIDEO: Roditelji na svečanosti u vrtiću smeli da tapšu samo jednom po detetu
18.06.2025.•
3
Na jednoj vrtićkoj svečanosti u SAD-u roditeljima je bilo naređeno da tokom uručenja diploma tapšu samo jednom po detetu, što je izazvalo burne reakcije na društvenim mrežama.
Pojavili su vam se mravi u kući: Ovo je sprej koji će vam pomooći da ih se rešite
09.06.2025.•
2
Mravi su možda sitni, ali ako se nasele u vašem domu, mogu napraviti veliki problem.
Bebe često stavljaju stopala u usta: Evo zašto
08.06.2025.•
1
Mnogi roditelji se iznenade kada primete da njihova beba često stavlja stopala ili druge predmete u usta.
Sve manje roditelja čita deci: Nekima je dosadno, neki nemaju vremena, a neki ni sami ne vole knjigu
08.06.2025.•
0
Sve više roditelja priznaje da ne čitaju naglas svojoj deci, uprkos dokazanim prednostima ove navike za njihov jezički, emocionalni i intelektualni razvoj, pokazuju niz anketa i iskustava edukatora.
Skupa bebi oprema problem za roditelje: Nedostatak domaće proizvodnje
07.06.2025.•
4
Procene pokazuju da roditelji tokom prvog opremanja i kupovine zaliha za prvih mesec dana iz džepa izdvajaju oko 200 hiljada dinara.
Švedska zabranjuje usvajanje dece iz inostranstva
03.06.2025.•
1
Švedska bi trebalo da postepeno ukine praksu usvajanja dece iz inostranstva, navela je komisija koju je formirala vlada te zemlje.
Šta se dešava kad redovno pevate svojoj bebi
01.06.2025.•
0
Nije tajna da bebe vole uspavanke, ali novo istraživanje pokazuje da pevanje bebama donosi i druge koristi osim trenutnog umirivanja.
Japan ograničava kakva imena mogu da se daju bebama - problem su "Pikaču", "Najk" i "Puding"
29.05.2025.•
0
Vlada Japana donela je nova pravila kojima ograničava praksu davanja takozvanih "kirakira" imena deci - neobičnih, često fonetski izmišljenih imena kao što su "Pikaču", "Najk" ili "Puding".
Brat i sestra blizanci proslavili stoti rođendan
29.05.2025.•
0
Brat i sestra blizanci u malom mestu pored Firence proslavili su ove nedelje stoti rođendan velikim slavljem koje su im priredili rodbina i prijatelji.
VIDEO: Balerina Kapućina i Bombardiro Krokodilo zaludeli klince - šta je to zapravo?
28.05.2025.•
3
Ako imate klince, poslednjih nedelja sigurno slušate o Balerini Kapućini, Bombardiru Krokodilu, Tralaleru Tralala i Šimpanziniju Bananiniju.
Stručnjaci smatraju da je ovo najopasnija fraza pri odgoju dece
25.05.2025.•
0
Jedna fraza se posebno često izgovara kad vaše dete doživi neko negativno iskustvo, možda se spotaklo i palo ili se posvađalo s prijateljem, a vi odmah izgovarate: "Nije ti ništa".
Više od 60 dece u Evropi začeto spermom donora sa genskom mutacijom povezanom s rakom
25.05.2025.•
1
Sperma muškarca koji je nosio retku mutaciju koja uzrokuje rak korišćena je za začeće najmanje 67 dece, od kojih je 10 u međuvremenu dijagnostikovan rak.