
Bebe počinju da usvajaju veštinu govora mnogo ranije nego što se mislilo
Bebe su kao mali detektivi, koji neprestano sabiraju dokaze o svetu oko sebe.

Foto: Pixabay
Kada beba gleda u nas dok govorimo, to je zato što hvata više od zvukova - ona uči kako se ti zvuci stvaraju, a kako pokazuje novo istraživanje, to čine mnogo ranije nego što se do sada mislilo.
Nedavna studija istraživača sa Univerziteta u Sidneju, objavljena u "Developmental Science", pokazuje da ovaj neverovatan proces usvajanja jezika počinje već u uzrastu od četiri meseca, što razbija staro uverenje da bebe uče ove obrasce tek nakon što se prilagode svom maternjem jeziku između šest i 12 meseci starosti.
Ovi nalazi takođe daju priliku da se na adekvatan način podrže deca koja su u riziku od razvojnog kašnjenja, prenosi RTS.
Sortiranje zvukova
Do svog prvog rođendana, bebe već imaju fino podešene uši za zvuke maternjeg jezika kroz proces koji se naziva perceptivno podešavanje. Njihov mozak sortira niz zvukova kako bi se fokusirao na one koji su najvažniji.
Ali u prvih šest meseci bebe mogu da razlikuju zvukove jezika koje nikada nisu čule. Na primer, mogle bi da razlikuju određene kontraste na hindiju koje ne izgovaraju odrasli govornici njihovog maternjeg jezika ili da identifikuju jedinstvene tonove na mandarinskom, čak i ako odrastaju u domaćinstvu u kom se govori drugi jezik.
Ova neverovatna sposobnost ne traje večno. Između šest i 12 meseci, bebe počinju da sužavaju fokus na zvukove koje najčešće čuju. Za samoglasnike ovo fino podešavanje počinje oko šest meseci, dok suglasnici slede nakon približno deset meseci.
Bebe zumiraju zvukove koji su važni, kao što je razlika između "r" i "l", dok gube osetljivost na zvukove koje ne čuju redovno.
Do sada su istraživači mislili da je ovaj proces sužavanja potreban kako bi bebe počele da uče složenije jezičke veštine, kao što je otkrivanje da se "b" i "d" razlikuju jer se jedan pravi usnama, a drugi vrhom jezika.
Međutim, pomenuta studija je pokazala da bebe od četiri meseca već uče kako se fizički stvaraju zvukovi, mnogo pre nego što ovo sužavanje počne.
Učenje mini jezika
Zamislite da slušate nekoga kako govori jezik koji ne znate. Čak i ako ne razumete reči, možda ćete primetiti kako se njihove usne ili jezik pomeraju. Ovo mogu da urade i četvoromesečne bebe.
Da bi to pokazali, naučnici su sproveli eksperiment sa 34 bebe, uzrasta od četiri do šest meseci. Napravili su igru "podudaranje uzorka" koristeći dva napravljena mini-jezika. Jedan jezik je imao reči sa usnenim samoglasnicima (p, b, m), dok je drugi koristio zubne (t, d, c, s, z). Svaka reč bila je uparena sa slikom iz crtanog filma - meduza za reči na usnenim i rak za reči sa zubnim. Snimak reči je pušten u isto vreme kada je prikazana njena uparena slika.
Ove slike su pomogle da se uvidi da li bebe mogu da povežu svaki mini-jezik sa tačnom slikom.
Nakon što su bebe naučile ove mini-jezike i njihove parove slika, umesto da čuju reči, gledale su video-snimke lica osobe koje izgovara nove reči iz istih mini-jezika ali bez zvuka.
Na nekim video-snimcima lice je odgovaralo crtanom filmu koji su ranije naučili. U drugima nije. Zatim je praćeno koliko dugo su bebe gledale video zapise - uobičajena metoda koju istraživači koriste da vide šta privlači njihovu pažnju.
Bebe inače duže gledaju stvari koje ih iznenađuju ili zanimaju, a kraće stvari koje su im poznate, što istraživačima pomaže da razumeju kako obrađuju i prepoznaju ono što vide.
Rezultati su bili jasni: bebe su značajno duže gledale video-snimke na kojima je lice odgovaralo onome što su naučile. Ovo je pokazalo da ranije nisu samo pasivno slušale - one su aktivno učile pravila mini-jezika i povezivale to znanje sa onim što su videli.
Jednostavno rečeno, to znači da četvoromesečne bebe mogu da povežu tačke između zvuka i vida. Ova rana sposobnost uočavanja obrazaca u tome kako nastaju zvukovi je osnova za kasnije učenje jezika. Kao da njihovi mozgovi već postavljaju temelje za izgovaranje prvih reči.
Ovo otkriće menja ono što se mislilo o ranom učenju jezika beba i ukazuje da bebe počinju da otkrivaju obrasce sa četiri meseca, mnogo pre nego što počnu da se perceptivno prilagođavaju zvucima svog maternjeg jezika između šest i 12 meseci.
Ovi nalazi otvaraju nekoliko zanimljivih pitanja. Na primer, kako odrastanje u dvojezičnom domu utiče na ovu sposobnost? Da li bi bebe mogle da iskoriste ovu veštinu da nauče obrasce na potpuno novim jezicima?
Naučnici će nastaviti da istražuju ova pitanja i otkrivaju načine na koje mozak beba postavlja scenu za učenje jedne od najsloženijih ljudskih veština: jezika.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Porodica i dom
Holandija otvara hotele za porodilje
06.07.2025.•
2
Holandija otvara dodatne hotele za porodilje usled nedovoljnog broja ustanova koje pružaju postnatalnu negu, prenose holandski mediji.
Hongkong će priznati prava gej parovima venčanim u inostranstvu
02.07.2025.•
0
Hongkong će predložiti pravni okvir kojim se priznaju određena prava homoseksualnim parovima legalno venčanim u inostranstvu, saopštila je Vlada tog kineskog specijalnog administrativnog područja.
Decenijsko istraživanje: Žene se pre odluče na razvod
29.06.2025.•
2
Prema istraživanjima, žene su te koje prve podnose tužbu ili zahtev za razvod. Ispostavilo se da je muškarcima teže da se prvi odluče na taj korak.
Koju hranu jesti, a koju izbegavati tokom dojenja
22.06.2025.•
2
Dojenje je najbolji način ishrane za novorođenče - majčino mleko sadrži hranjive sastojke koji štite bebu od infekcija, smanjuju upale i jačaju imunitet.
Sve više razvoda u Srbiji, jedan grad prednjači
22.06.2025.•
6
Kada je reč o razvodu brakova, čini se da Srbija prati evropske i svetske "trendove".
Neobično rešenje moglo bi smanjiti broj slučajeva iznenadne smrti odojčeta
22.06.2025.•
0
Jedna uobičajena materija koju mnogi imaju kod kuće mogla bi kriti iznenađujuće svojstvo, potencijalnu zaštitu od sindroma iznenadne smrti odojčeta (SIDS).
VIDEO: Roditelji na svečanosti u vrtiću smeli da tapšu samo jednom po detetu
18.06.2025.•
3
Na jednoj vrtićkoj svečanosti u SAD-u roditeljima je bilo naređeno da tokom uručenja diploma tapšu samo jednom po detetu, što je izazvalo burne reakcije na društvenim mrežama.
Pojavili su vam se mravi u kući: Ovo je sprej koji će vam pomooći da ih se rešite
09.06.2025.•
2
Mravi su možda sitni, ali ako se nasele u vašem domu, mogu napraviti veliki problem.
Bebe često stavljaju stopala u usta: Evo zašto
08.06.2025.•
1
Mnogi roditelji se iznenade kada primete da njihova beba često stavlja stopala ili druge predmete u usta.
Sve manje roditelja čita deci: Nekima je dosadno, neki nemaju vremena, a neki ni sami ne vole knjigu
08.06.2025.•
0
Sve više roditelja priznaje da ne čitaju naglas svojoj deci, uprkos dokazanim prednostima ove navike za njihov jezički, emocionalni i intelektualni razvoj, pokazuju niz anketa i iskustava edukatora.
Skupa bebi oprema problem za roditelje: Nedostatak domaće proizvodnje
07.06.2025.•
4
Procene pokazuju da roditelji tokom prvog opremanja i kupovine zaliha za prvih mesec dana iz džepa izdvajaju oko 200 hiljada dinara.
Švedska zabranjuje usvajanje dece iz inostranstva
03.06.2025.•
1
Švedska bi trebalo da postepeno ukine praksu usvajanja dece iz inostranstva, navela je komisija koju je formirala vlada te zemlje.
Šta se dešava kad redovno pevate svojoj bebi
01.06.2025.•
0
Nije tajna da bebe vole uspavanke, ali novo istraživanje pokazuje da pevanje bebama donosi i druge koristi osim trenutnog umirivanja.
Japan ograničava kakva imena mogu da se daju bebama - problem su "Pikaču", "Najk" i "Puding"
29.05.2025.•
0
Vlada Japana donela je nova pravila kojima ograničava praksu davanja takozvanih "kirakira" imena deci - neobičnih, često fonetski izmišljenih imena kao što su "Pikaču", "Najk" ili "Puding".
Brat i sestra blizanci proslavili stoti rođendan
29.05.2025.•
0
Brat i sestra blizanci u malom mestu pored Firence proslavili su ove nedelje stoti rođendan velikim slavljem koje su im priredili rodbina i prijatelji.
VIDEO: Balerina Kapućina i Bombardiro Krokodilo zaludeli klince - šta je to zapravo?
28.05.2025.•
3
Ako imate klince, poslednjih nedelja sigurno slušate o Balerini Kapućini, Bombardiru Krokodilu, Tralaleru Tralala i Šimpanziniju Bananiniju.
Stručnjaci smatraju da je ovo najopasnija fraza pri odgoju dece
25.05.2025.•
0
Jedna fraza se posebno često izgovara kad vaše dete doživi neko negativno iskustvo, možda se spotaklo i palo ili se posvađalo s prijateljem, a vi odmah izgovarate: "Nije ti ništa".
Više od 60 dece u Evropi začeto spermom donora sa genskom mutacijom povezanom s rakom
25.05.2025.•
1
Sperma muškarca koji je nosio retku mutaciju koja uzrokuje rak korišćena je za začeće najmanje 67 dece, od kojih je 10 u međuvremenu dijagnostikovan rak.
Šta su Multipraktik i zvučni nameštaj: Više od šperploče
16.05.2025.•
1
Nastao kao odgovor na potrebu za kvalitetnijim materijalom, Multipraktik danas nadilazi funkciju obične šperploče, a iza njega stoji neobična priča koja počinje u jednoj garaži u Senti.
Šestogodišnjeg sina za kaznu na Noć veštica hteo da ostavi u šumi, a vukao ga i kolima 100 metara
14.05.2025.•
0
Sud u francuskom gradu Nansiju osudio je na 18 meseci uslovne zatvorske kazne čoveka koji je želeo da kazni svog sina tako što ga je za Noć veštica ostavio u šumi.
U Japanu u poslednjih skoro 50 godina nije bilo ovoliko malo dece
05.05.2025.•
0
Iako se Japan bori da preokrene trend pada stope rađanja, broj dece u Japanu smanjuje se 44. godinu zaredom, dostigavši ove godine novi rekordno nizak nivo, pokazali su podaci vlade te zemlje.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar