Švajcarci testiraju robota koji ultraljubičastom svetlošću ubija viruse, a sve to u cilju smanjenja negativnih efekata pandemije na avio industriju.
Foto: Pixabay
Ovaj robot testira se u cilju da se vrati poverenje putnika i oživi avio industrija u dobu kada trpi velike gubitke prouzrokovane pandemijom.
Švajcarska kompanija "Uveja" trenutno sprovodi takva testiranja svog robota sa aerodromskom kompanijom "Dnata" na "Embraer" avionima "Helvetik Ervejs" čarter avio-kompanije.
"Proizvođači aviona dalje moraju da sertifikuju ove uređaje i prouče uticaj njihovog UV svetla na unutrašnje presvlake, koje bi mogle da izblede nakon mnogih dezinfekcija", rekao je suosnivač "Uveja" Žodok Elmiži, a navodi Rojters.
On se nada da bi njihovi roboti za čišćenje mogli smanjiti strah ljudi od letenja, čak i dok Kovid 19 cirkuliše, jer je, kako je rekao, ova tehnologija dokazana, a koristi se više od 50 godina u bolnicama i laboratorijama, te je vrlo efikasna i ne ostavlja tragove.
Elmiži je naveo da jedan robot može da dezinfikuje jednobrodni avion za 13 minuta od početka do kraja, a za veće avione biće potrebno više vremena.
Rojters prenosi da je njegov tim do sada napravio tri prototipa, od kojih je jedan demonstrirao u avionu "Helvetika" na aerodromu u Cirihu, gde je prošle godine promet opao za 75 odsto.
Rukovodioci "Dnate" nadaju se da će proizvođači aviona odobriti ove robote, a Elmiži procenjuje da bi njihova cena mogla biti oko 15.000 švajcarskih franaka, jer vlade zahtevaju primenu novih mera kako bi se osiguralo da putnici u avionu budu zaštićeni od zaražavanja, navodi agencija.
Nešto slično je u julu prošle godine testirala Američka avio kompanija Džet Blu, iz koje su tom prilikom najavili da je robotu potrebno oko 10 minuta da dezinfikuju kabinu aviona srednje veličine.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Dablin je započeo pilot projekat sa čuvarima koji će čuvati statuu Moli Maloun, poznatu po tome što, prema verovanju, dodirivanje njenih grudi donosi sreću.
Katalonija, najpopularnija španska regija za posetioce, odložila je plan naplate maksimalne dnevne turističke takse od 15 evra, koji je trebalo da otpočne u maju.
Prema podacima Evropske organizacije za bezbednost vazduhoplovne plovidbe (Eurocontrol), aerodrom Istanbul bio je najprometniji među aerodromima u Evropi u periodu od 21. do 27. aprila.
Bali je jedno od najpopularnijih turističkih odredišta, gde ulice obično vibriraju od buke motocikala i vesele muzike iz lokalnih kafića. Međutim, jednom godišnje - celo ostrvo utihne.
Hadži-Prodanova pećina, turistička atrakcija opštine Ivanjica koja se nalazi u selu Raščići, iz preventivnih razloga privremeno je zatvorena za posetioce.
Gradske vlasti Venecije ponovo su počele da naplaćuju pet evra za posetu gradu, a ovaj iznos će biti dvostruko veći za one koji budu onlajn putem rezervisali ulaznicu za grad samo tri dana pre dolaska
Italijanska antimonopolska komisija (AGCM) kaznila je agenciju za prodaju turističkih karata i šest turoperatora sa 20 miliona evra zbog prakse gomilanja karata kojom se ograničava pristup Koloseumu.
Svi strani putnici koji ulaze na Tajland moraće od 1. maja da popune onlajn prijavu pre nego što uđu u tu zemlju, saopštila je kancelarija Turističke uprave Tajlanda (TAT).
Korišćenje elektronskih kapija na graničnom prelazu na aerodromu "Nikola Tesla" biće omogućeno pored državljana Srbije i državljanima zemalja EU i Šengen zone, koje se nalaze na Master listi ICAO PKD.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar