Putovanje vozom je veliki trend poslednjih godina. Za mnoge putnike to nije samo prevozno sredstvo, način da se stigne od tačke A do tačke B, već iskustvo koje često ostaje najlepši deo putovanja.
Brojne panoramske železničke rute vode kroz neverovatne predele, netaknutu prirodu, pružaju nezaboravne poglede, unose dašak romantike i avaturizma u samo putovanje.
Da li ste se ikada zapitali koji je najsporiji voz u Evropi?
Glacier Express u Švajcarskoj je ponosan na taj nadimak. Prosečna brzina mu je 36 kilometara na sat.
Ovaj samoproglašeni "najsporiji ekspres voz na svetu" povezuje popularne švajcarske destinacije - Cermat i St. Moric. Kao i mnogi švajcarski vozovi, Glacier Express radi nesmetano, uprkos svojoj stenovitoj planinskoj ruti. Prelazi 291 most i prolazi kroz 91 tunel. Konačno, penje se na prolaz Oberalp, koji se nalazi na 2.044 metra nadmorske visine - i to tokom cele godine, čak i kada ima snega.
Za ovu železničku trasu mnogi kažu da je pravo inženjersko čudo, a podjednako je impresivna i unutrašnjost voza, gde putnici mogu da uživaju u meniju koji nudi hranu, grickalice, fino vino i popodnevni čaj, sve dok pogled leti ka alpskoj divljini kao moćan magnet.
Put vodi kroz predivne predele
Jedna od početnih/krajnjih tačaka Glacier Expressa, St. Moric je pravi raj za sve one koji se bave zimskim sportovima (grad je bio domaćin dve Zimske olimpijske igre). Ipak, ako ne volite skijanje ili snoubord, umesto toga možete se odlučiti za planinarenje, brdski biciklizam ili čak spuštanje niz poznatu stazu za bob. Za one koji baš i nisu ljubitelji znojenja ili adrenalina, St. Moric ima niz prodavnica, grand hotela i zaista sve što vam je potrebno da se opustite sa stilom.
Slikoviti Hur je najstariji grad u Švajcarskoj
Glacier Express vozi između St. Morica i Cermata, ali ne morate da počnete svoje putovanje na tim stanicama. Za mnoge putnike, grad Hur je odlična polazna tačka. Često ga nazivaju najstarijim gradom u Švajcarskoj, sa arheološkim nalazištima koji datiraju hiljadama godina unazad. Neobičan Stari grad bez automobila je dobro očuvan i odlično mesto za šetnju. Ovde ćete naći najveću koncentraciju restorana i barova u zemlji i najveći tržni centar između Ciriha i Milana.
Cermat je jedno od najboljih odmarališta u Švajcarskoj
Cermat, druga glavna početna/krajnja tačka Glacier Expressa, visoko je rangiran među najboljim švajcarskim odmaralištima. Pored odličnog skijanja, planinarenja i penjanja, ovde možete videti i Materhorn - mitsku planinu koja je želja svakog pravog alpiniste. Ono što je posebno u ovom gradu je to što su ovde zabranjeni automobili, a zbog blizine Italije, Cermat ima izražen kosmopolitski duh.
Od prelepih drvenih kuća, šarmantnih kafića do luksuznih prodavnica - ovaj skriveni raj smešten duboko u srcu švajcarskih Alpa će vas oduševiti i naterati da se vraćate iznova i iznova, u različito doba godine.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
36kmh ali zato da bi putnici videli lepote uređene Švajcarske, a ne zato što je pruga loša.
U srbiji vozovi voze 30kmh jer su pruge loše,a vagoni neispravni
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Putnici koji poleću sa aerodroma u Italiji ka destinacijama u toj zemlji i šengenskom prostoru više neće morati da pokazuju ličnu kartu ili pasoš pri ukrcavanju.
Direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija (YUTA) Aleksandar Seničić izjavio je da trenutno u Grčkoj ima manjih požara na pojednim ostrvima, ali da to ne utiče na srpske turiste i da oni nisu ugroženi.
Letovanje je vreme kada želimo da se opustimo, pobegnemo od gužve i uživamo u potpunoj slobodi. Ali da li ste se ikada zapitali – da li hotel zaista pruža to što vam treba?
Aviokompanije su zamoljene da otkažu 40 odsto svojih letova koji polaze sa ili stižu na aerodrome Pariz-Šarl de Gol i Orli u petak, dan pre početka letnje sezone u Francuskoj.
Novi Zakon o saobraćaju koji je usvojen u Grčkoj i predviđa rigorozne kazne za saobraćajne prekršaje neće se primenjivati tokom leta, jer je njegovo stupanje na snagu planirano za jesen ove godine.
Letovalište Kan na francuskoj rivijeri uvodi propis koji je gradsko veće nazvalo "drastičnim", tako što će od 2026. kruzerima sa više od 1.000 putnika biti zabranjeno da pristanu u tom gradu.
Putnici na kruzerima od danas će plaćati porez od 20 evra, ukoliko putuju na ostrva Santorini i Mikonos, kao i pet evra ako idu na druga grčka ostrva, saopštilo je Ministarstvo finansija te zemlje.
Severna Koreja će sledeće nedelje otvoriti priobalno turističko mesto, odmaralište Vonsan-Kalma, za koje navodi da će započeti novu eru u njenoj turističkoj ponudi.
Putnički voz koji je krenuo iz Pjongjanga stigao je u Moskvu, označavajući ponovno otvaranje najduže direktne železničke linije na svetu između glavnih gradova Severne Koreje i Rusije.
Odbor Evropskog parlamenta za saobraćaj podržao je izmenu zakona o pravima avioputnika koja bi omogućila besplatno nošenje ručnog prtljaga do sedam kilograma, bez dodatnih troškova.
Singapur važi za jednu od najuređenijih i najefikasnijih gradova-država na svetu, koja je poznata po veoma strogim propisima koji uređuju ponašanje građana u javnosti.
Sudeći po cenama prehrambenih proizvoda u grčkim trgovinskim lanacima Masoutis ili Galaxiasa, nekadašnji "paradajz turisti" nemaju više razloga da, kao nekada, u gepecima nose hranu iz Srbije.
Komentari 4
Steva
Jaa
18.02.2024 • 10:01
provozati se sarganskom osmicom
Da, ali malobrojni su oni koji u Srbiji mogu sebi takav "luksuz" da priušte.
Voja
Banderaš
U srbiji vozovi voze 30kmh jer su pruge loše,a vagoni neispravni
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar