
VIDEO: Neki od "najnezgodnijih" aerodroma nalaze se u Evropi
Dok je Madeira destinacija za odmor o kojoj mnogi sanjaju, dolazak na ostrvo ponekad može biti uznemirujuće iskustvo.

Foto: Pixabay
Aerodrom u Funšalu smatra se jednim od najopasnijih na svetu za sletanje. To može značiti da su sletanja turbulentna ili da letovi kasne i budu otkazani ako je vreme loše.
Međutim, ovo ne bi trebalo da vas odvrati od putovanja tamo, jer su piloti stručno obučeni da se nose sa izazovnim uslovima.
Zbignjev Mlotkovski, direktor obuke posade u litvanskoj čarter kompaniji KlasJet, objašnjava kako su piloti pripremljeni za najteže poletanje i sletanje, kao i šta to znači za putnike, piše Euronews, a prenosi Euronews Srbija.
Kratke piste i obližnje planine: Šta čini aerodrom opasnim
Aerodromi se klasifikuju kao opasni na osnovu nekoliko faktora. Jedan od glavnih faktora je teren. Okolne planine često otežavaju sletanje, zahtevajući od pilota da primene specijalne procedure.
Vremenski uslovi su takođe važni, jer jaki vetrovi u kombinaciji sa brdima i planinama mogu izazvati lokalnu turbulenciju. Bočni vetrovi mogu uticati na upravljanje i kontrolu aviona, dok mikroporivi stvaraju iznenadne silazne struje, zbog kojih avion može izgubiti visinu.
Dimenzije piste takođe igraju ključnu ulogu. Kratka i uska pista zahteva veštine pilota kako bi se održao pravac dolaska.
Evropa je dom dva opasna aerodroma na svetu
Aerodrom Madeira Funšal (FNC) poznat je po izazovnoj pisti. Jedan kraj je izgrađen na betonskim stubovima, sa okolnim strmim terenima. Drugi kraj je blizu litica, što tera avione da izbegavaju centralnu liniju prilaza dok ne budu neposredno pred sletanje.
Vetrovima sa okolnih planina stvara se lokalna turbulencija, što često izaziva kašnjenja ili otkazivanja letova.
Prošlog leta jaki vetrovi su uzrokovali otkazivanje ili preusmeravanje više od 80 letova tokom tri dana u avgustu.
Još jedan aerodrom poznat po izazovnim uslovima pisti je aerodrom Insbruk (IIN) u Austriji. Nalazi se u Alpima, u dolini koja je sa skoro svih strana okružena visokim, stenskim planinama. Ovo zahteva primenu posebnih procedura tokom prilaza i sletanja. Svaka manja devijacija od predviđenih staza može dovesti avion blizu planina, što može ugroziti bezbednost.
Piloti prolaze rigoroznu obuku za izazovne aerodrome
Svaki složeni aerodrom zahteva veštine upravljanja i veoma precizne proračune kako bi se osigurala bezbednost leta u različitim vremenskim uslovima.
"Za svaku fazu leta, kao što su prilaz, sletanje i promašeni prilaz, zahtevaju se posebne procedure koje piloti moraju izvršiti ako iz bilo kog razloga avion ne može da sleti. Obično postoje specijalne procedure dizajnirane za takve aerodrome, koje omogućavaju nastavak sigurnog leta čak i sa jednim radnim motorom", kaže Mlotkovski.
Kako bi se upoznali sa komplikovanim aerodromima, piloti moraju proći obuku na simulatoru. Ovo im omogućava da prethodno iskustvo i teorijsko znanje primene u sigurnim uslovima.
"Simulator pruža detaljnu vizualizaciju svih prirodnih i ljudskih objekata u okolini aerodroma, pripremajući pilote za let prema stvarnom aerodromu. Pored toga, u simulatorima postoji mogućnost aktiviranja svih mogućih vremenskih fenomena koji se primenjuju na određenim aerodromima, tako da piloti mogu poboljšati svoje veštine i biti spremni da izvedu siguran let čak i u najlošijim vremenskim uslovima", kaže Mlotkovski.
Veoma složeni aerodromi zahtevaju posebnu dozvolu za instruktore, koju moraju dobiti pre nego što mogu da pružaju obuku drugim pilotima.
Svi komplikovani aerodromi zahtevaju sletanje i poletanje od strane kapetena, jer su kapeteni iskusniji.
"Evropske regulative zahtevaju ponovnu obuku, kako teorijsku tako i praktičnu, za pilote svakih 12 meseci. Međutim, za vrlo složene aerodrome, važenje takve obuke se smanjuje na šest meseci, kako bi se osiguralo da su znanje i veštine na najvišem nivou", kaže Mlotkovski.
Da li treba da brinete o sletanju na opasan aerodrom?
Putnici mogu imati zabrinutost zbog letenja na aerodrom koji je označen kao opasan, i postoji nekoliko pitanja u vezi sa udobnošću i praktičnošću koje treba razmotriti.
Aerodromi okruženi planinama skloni su turbulenciji, što može učiniti sletanja neravnim.
Mlotkovski kaže da kraće piste takođe mogu značiti da sletanje nije uvek glatko - što se u industriji naziva "pozitivno sletanje". Skijatos u Grčkoj, Firenca u Italiji i San Sebastijan u Španiji su neka mesta gde putnici mogu doživeti ovo.
Složeniji aerodromi, gde je vreme veliki faktor bezbednosti, takođe mogu doživeti češća kašnjenja jer se rasporedi privremeno prilagođavaju kako bi se izbegli potencijalno opasni uslovi.
Putnici takođe mogu doživeti "držanje", kada avion mora da čeka u vazduhu neko vreme zbog promena vremena koje omogućavaju sigurno sletanje.
Ponekad, ako čekanje traje predugo i previše rezervoarnog goriva se troši, pilot može doneti odluku da preusmeri let na alternativni aerodrom.
Međutim, Mlotkovski naglašava da se preduzimaju sve moguće mere predostrožnosti kako bi se osigurao siguran prolaz kroz izazovne piste i vremenske uslove.
"Svi piloti su obučeni, iskusni i dobro pripremljeni kako bi osigurali da naš posao bude obavljen sigurno i profesionalno. Ovo je naš način života", kaže on.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Putovanja
Portofino zabranjuje prosjačenje, ležanje na klupama, buku posle ponoći, šetanje u kupaćem...
15.07.2025.•
0
Vlasti u italijanskom letovalištu Portofino zabranile su prosjačenje u centru grada, na javnim parkinzima, u blizini crkava i na glavnom pristaništu, a ova mera važiće do 30. septembra.
Vozači, bez ove opreme u kolima ne idite u Grčku: Kazne su paprene
15.07.2025.•
6
Saobraćajna policija u Grčkoj kažnjavaće sve vozače ukoliko su zaboravili da ponesu obaveznu opremu za putnička vozila i ukoliko ne poštuju saobraćajne propise, a kazne mogu biti i do 1.500 evra.
Herceg Novi je više od odmora
14.07.2025.•
0
Herceg Novi sve više opravdava status jedne od najpoželjnijih turističkih tačaka Mediterana prepoznatljive po očuvanoj prirodi i savršenim plažama, istorijskom nasleđu, festivalskoj ponudi, gastronomiji i gostoprimstvu.
Radnik aerodroma upozorio putnike na jednu neobičnu stvar koju ne bi trebalo da pakuju u prtljag
13.07.2025.•
1
Mnogi će ovog leta putovati avionom, tako da će morati da prođu kroz aerodromsku bezbednosnu kontrolu. Postoji jedna stvar koju svakako treba da izbegavate da spakujete u svoj prtljag.
Bajkoviti bavarski dvorci na Uneskovoj listi svetske baštine
13.07.2025.•
0
Bajkoviti bavarski kraljevski dvorci, među kojima su Nojšvajnštajn, Herenhimze i Linderhof, dodati su na Uneskov popis svetske baštine.
Turisti u Grčkoj plaćaju ulaz na ostrva 20 evra, takse za boravak i tri puta skuplje
13.07.2025.•
0
Direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija (YUTA) Aleksandar Seničić izjavio je da su grčka ostrva Mikonos i Santorini uveli jednokratne takse od 20 evra zbog prekomernog broja turista.
Fotografisanje za Instagram u pojedinim zemljama vas može koštati 130.000 evra ili slobode
13.07.2025.•
0
Pravljenje fotografija na putovanjima često je najbolji način da zabeležite najlepše uspomene.
VIDEO: Luksuzno odmaralište u Severnoj Koreji primilo prve ruske turiste
13.07.2025.•
0
Novo odmaralište na plaži u Severnoj Koreji, koje su grupe za ljudska prava kritikovale zbog zlostavljanja radnika tokom izgradnje, ove nedelje je dočekalo prvu grupu ruskih turista.
Putnici imaju pravo na odštetu za otkazan let ili za određena kašnjenja: Kompanije namerno prodaju više karata
12.07.2025.•
1
Sezona letnjih odmora uveliko je počela i mnogi su već isplanirali na koju će destinaciju otputovati. Oni koji će na putovanje avionom, treba da vode računa o ostvarivanju prava u slučaju kašnjenja ili otkazivanja leta.
Italija ukida obaveznu identifikaciju pri ukrcavanju na letove u šengenskom prostoru
12.07.2025.•
0
Putnici koji poleću sa aerodroma u Italiji ka destinacijama u toj zemlji i šengenskom prostoru više neće morati da pokazuju ličnu kartu ili pasoš pri ukrcavanju.
Seničić: Niko od srpskih turista u Grčkoj nije ugrožen, nema otkazivanja aranžmana
11.07.2025.•
0
Direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija (YUTA) Aleksandar Seničić izjavio je da trenutno u Grčkoj ima manjih požara na pojednim ostrvima, ali da to ne utiče na srpske turiste i da oni nisu ugroženi.
Atinski Akropolj danas delimično zatvoren zbog vrućine
08.07.2025.•
0
Atinski Akropolj će danas biti zatvoren tokom najtoplijeg dela dana, saopštilo je grčko Ministarstvo kulture.
Pet razloga zašto je kamper bolji od hotela
03.07.2025.•
0
Letovanje je vreme kada želimo da se opustimo, pobegnemo od gužve i uživamo u potpunoj slobodi. Ali da li ste se ikada zapitali – da li hotel zaista pruža to što vam treba?
Oko 40 odsto letova otkazano na pariskim aerodromima u petak
02.07.2025.•
1
Aviokompanije su zamoljene da otkažu 40 odsto svojih letova koji polaze sa ili stižu na aerodrome Pariz-Šarl de Gol i Orli u petak, dan pre početka letnje sezone u Francuskoj.
Oštrije kazne za saobraćajne prekršaje u Grčkoj primenjivaće se tek od jeseni
02.07.2025.•
0
Novi Zakon o saobraćaju koji je usvojen u Grčkoj i predviđa rigorozne kazne za saobraćajne prekršaje neće se primenjivati tokom leta, jer je njegovo stupanje na snagu planirano za jesen ove godine.
Vrh Ajfelovog tornja zbog vrućina zatvoren za posetioce
02.07.2025.•
0
Vrh Ajfelovog tornja zatvoren je za posetioce zbog ekstremno visokih temperatura koje su pogodile Francusku, kao i ostatak Evrope, preneo je Politiko.
Borba protiv masovnog turizma: Kan zabranjuje pristajanje velikih kruzera
02.07.2025.•
0
Letovalište Kan na francuskoj rivijeri uvodi propis koji je gradsko veće nazvalo "drastičnim", tako što će od 2026. kruzerima sa više od 1.000 putnika biti zabranjeno da pristanu u tom gradu.
Novi porez za turiste u Grčkoj: Pogledajte šta se od danas plaća
01.07.2025.•
4
Putnici na kruzerima od danas će plaćati porez od 20 evra, ukoliko putuju na ostrva Santorini i Mikonos, kao i pet evra ako idu na druga grčka ostrva, saopštilo je Ministarstvo finansija te zemlje.
Izabrana najlepša zemlja na svetu: Jedna od omiljenih letnjih destinacija građana Srbije
30.06.2025.•
3
Grčka je proglašena za najlepšu zemlju na svetu u 2025. prema listi koju na godišnjem nivou sastavlja U.S. News and World Report.
VIDEO: Severna Koreja otvara priobalno turističko mesto, Kim Džong Un presekao vrpcu
26.06.2025.•
1
Severna Koreja će sledeće nedelje otvoriti priobalno turističko mesto, odmaralište Vonsan-Kalma, za koje navodi da će započeti novu eru u njenoj turističkoj ponudi.
VIDEO Obnovljena najduža direktna železnička linija: Voz iz Pjongjanga stigao u Moskvu
26.06.2025.•
0
Putnički voz koji je krenuo iz Pjongjanga stigao je u Moskvu, označavajući ponovno otvaranje najduže direktne železničke linije na svetu između glavnih gradova Severne Koreje i Rusije.
Komentari 1
Mikon
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar