Naučnici treniraju pčele da otkrivaju koronu

Holandski naučnici naučili su pčele, koje imaju dobar njuh, da otkrivaju uzorke zaražene kovidom19, a to bi postignuće moglo da skrati dobijanje rezultata testiranja na nekoliko sekundi.
Naučnici treniraju pčele da otkrivaju koronu
Foto: Pixabay
Kako bi istrenirali pčele, naučnici u bioveterinarskoj istraživačkoj laboratoriji na univerzitetu Vageningen nagrađivali su te insekte zaslađenom vodom nakon što bi im pokazali uzorke zaražene virusom korona. Kad bi im pokazali nezaražene uzorke, pčele ne bi dobile ništa, javlja Rojters. 
 
Vođa projekta Vim van der Poel, profesor virologije, rekao je kako su uzete "normalne medonosne pčele" koje bi, kada su se navikle na takav sistem, isplazile svoj jezik da bi dobile nagradu, što je postao pokazatelj da je uzorak zaražen.
 
Jeftina metoda
 
Dobijanje rezultata nakon testiranja na kovid19 inače traje satima, a pčele zaražene uzorke otkriju odmah. Ta je metoda i jeftina pa može koristiti državama gde su testovi retki. 
 
Ipak, Dirk de Graf, profesor koji proučava pčele i druge insekte na univerzitetu u Gentu u Belgiji, smatra kako ta tehnika neće u bliskoj budućnosti zameniti konvencionalne oblike testiranja na kovid19.
 
"To je dobra ideja, ali ja bih radije sprovodio testove klasičnim dijagnostičkim alatima umesto medonosnim pčelama. Velik sam fan pčela, ali radije bih ih koristio za druge svrhe nego za otkrivanje kovida19", rekao je. 
 
Tehniku kojom insekti njuhom pronalaze hemijske spojeve je još devedesetih godina prošlog veka američko ministarstvo odbrane koristilo za pronalazak eksploziva i toksina, napomenuo je De Graf. 
 
Moljci, pčele i ose korišćeni su "za sigurnosne svrhe, kako bi otkrivali eksplozive, ali i za medicinsku dijagnostiku".
 
O metodi iz Vageningena se zasad premalo zna da bi se govorilo o njenoj delotvornosti, smatra profesor iz Belgije, iako podržava opciju da pčele daju indiciju o zarazi kad PCR testovi nisu dostupni.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja

Pavlov ne bi bio iznenađen: Psi nas razumeju

Nova studija o moždanim talasima, objavljena u časopisu "Current Biology", ukazuje na to da slušanje imena njihovih omiljenih igračaka kod pasa aktivira memoriju za objekte sa kojima su povezani.