
VIDEO: Najusamljeniji lav na svetu nakon pet godina provedenih u betonskoj ćeliji stigao u utočište
Lav Ruben, koji se nazivao "najusamljenijim lavom na svetu", u avgustu je nakon pet godina provedenih u napuštenom zoološkom vrtu konačno stigao u utočište.
Ruben je pet godina bio u napuštenom zoološkom vrtu u Jermeniji, a sada je konačno slobodan nakon što je transportovan u utočište u Južnoj Africi.
Organizacija Animal Defenders International (ADI) je saopštila da je 15-godišnji Ruben bio jedina preostala životinja u privatnom zoološkom vrtu koji je zatvoren pre pet godina. Za ostale životinje je dom pronađen, ali nijedna od ovih lokacija nije imala mesta za Rubena.
Zbog toga je ovaj lav proveo pet godina u betonskoj ćeliji, što je negativno uticalo na njegovu pokretljivost usled neuhranjenosti i nedostatka vežbe.
"Lavovi su najdruštvenije velike mačke, žive u porodicama u divljini. Zato je Rubenu sigurno bilo užasno teško što nije imao kontakt i komunikaciju s drugim lavovima", izjavio je predsednik ADI-ja Jan Krejmer.
Srećom, "najusamljeniji lav na svetu" je dobio pomoć organizacije ADI i kompanije Qatar Airways Cargo, koji su osigurali Rubenovo putovanje od Jermenije do ADI-jevog rezervata za divlje životinje u Fri Stejtu u Južnoj Africi.
Nakon što je stigao u avgustu, Ruben se privikava na svoj novi dom u prirodnom okruženju i oporavlja se od godina usamljenosti u zoološkom vrtu. U utočištu veličine 184 hektara žive 32 spasena lava i tigra.
Lava su pregledali veterinari u Pretoriji, a njegovo novo stanište je opremljeno rampama i ogradama kako bi se pomoglo lavu da ostane aktivan na siguran način dok vežba pokretljivost.
"Ruben je počeo da riče, njegova jutarnja rika postaje sve glasnija kako mu se vraća samopouzdanje. Videti ga kako prvi put hoda po travi, čuje glasove svoje vrste s afričkim suncem na leđima, izazvalo je suze", rekao je Krejmer.
Držanje lava se od dolaska u Južnu Afriku potpuno promenilo i više ne oseća strah.
"Njegova odlučnost da hoda je inspirativna. Ako se spotakne ili padne, samo se podigne i nastavi dalje. On je pravi heroj, za samo nekoliko dana se njegovo kretanje popravilo. Znamo da će ovo biti dug put i zahtevaće veterinarski tretman, ali početak Rubenovog novog života nije mogao biti bolji", zaključio je Krejmer.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja
Medved pokušao da uđe u automobil zbog krofni
15.06.2025.•
0
U gradiću Stimbout Springs u saveznoj državi Kolorado, jedan veoma odlučan medved postao je prava lokalna atrakcija (i nevolja) kada je pokušao da krofni u automobilu.
VIDEO: Pitoma zebra po imenu Ed uhvaćena nakon više dana bekstva
15.06.2025.•
0
Zebra po imenu Ed, koja je pobegla sa imanja u okrugu Hamilton, Tenesi, uhvaćena je nakon što je lutala više dana kroz naseljena mesta i čak dospela blizu auto-puta.
Debeli majmun na Tajlandu mora na hitnu dijetu - zbog grickalica turista
15.06.2025.•
0
Nadležni iz lokalnog rezervata na Tajlandu morali su da intervenišu zbog majmuna koji se drastično ugojio.
Led se topi, mladunci nestaju: Ugroženi carski pingvini na Antarktiku
14.06.2025.•
0
Prema rezultatima novih istraživanja populacije carskih pingvina na Antarktiku smanjile su se za skoro četvrtinu.
Kengur preskočio ogradu zoo vrta u ruskom gradu i pobegao: Od vrućine se krio u žbunju
10.06.2025.•
1
Kengur Sidni, koji je pobegao iz zoo vrta u blizini grada Šahti u ruskom regionu Rostov, pronađen je i u dobrom je stanju, saopštio je predstavnik tog zoološkog vrta.
Dve kornjače ugrožene vrste rođene u Francuskoj, zovu se Trik i Trak
08.06.2025.•
0
Dve kornjače ugrožene vrste Melanochelys tricarinata, poreklom iz podnožja Himalaja, rođene su u zatočeništvu u parku kornjača A Cupulatta na francuskom ostrvu Korzici, što je retkost.
Šetanje pasa po ulicama zabranjeno u dvadesetak gradova u Iranu
08.06.2025.•
3
Šetanje pasa po ulicama zabranjeno je u dvadesetak gradova u Iranu, a kao razlozi za ovu odluku navode se higijena, bezbednost i javni red.
Vlada Slovačke poziva građane da jedu medveđe meso, ali ne vlada preveliko oduševljenje
08.06.2025.•
2
Meso legalno odstreljenih medveda u Slovačkoj sada je moguće distribuirati restoranima, ali hotelski radnici u Tatrama za sada nisu previše zainteresovani za ovu novinu.
Ljubimci osetljiviji na vrućine: Kako im olakšati
07.06.2025.•
1
Vrućine tokom leta ne utiču isto na ljude i na naše ljubimce.
VIDEO Slon u radnji na Tajlandu: Pojeo grickalice, banane i sendvič
05.06.2025.•
1
Veliki slon iznenadio je radnike prodavnice na Tajlandu kada je uleteo u objekat u potrazi za hranom.
VIDEO Kakadu papagaji se prilagođavaju životu u gradu: Naučili da otvaraju česme i kante
05.06.2025.•
1
Kakadu papagaji su vrlo pametne ptice, a nedavno istraživanje pokazalo je da su razvili impresivne sposobnosti, koje im olakšavaju život u gradovima.
Nakon dva meseca u Kini uhvaćena odbegla kapibara: Za njom bila raspisana "poternica"
04.06.2025.•
0
Odbegla kapibara, za kojom je kineski zoološki vrt raspisao šaljivu poternicu s nagradom, uhvaćena je i vraćena u stanište nakon dvomesečne potrage.
Mačke razlikuju miris vlasnika od mirisa nepoznate osobe
29.05.2025.•
1
Domaće mačke mogu da razlikuju miris svog vlasnika od mirisa stranaca, pokazala je nova studija Univerziteta za poljoprivredu u Tokiju.
Utreht planira da odstreli vuka nakon što je ugrizao ženu
29.05.2025.•
0
Holandska pokrajina Utreht želi da odstreli jednog vuka iz divljine nakon što je DNK analiza pokazala da je ugrizao ženu.
Žena u Sloveniji u kritičnom stanju nakon napada medveda
28.05.2025.•
1
Jedna žena nalazi se u kritičnom stanju nakon napada mrkog medveda u blizini Škofljice, saopštila je slovenačka policija.
Zašto su narandžaste mačke posebne: Evo šta su otkrili genetičari
26.05.2025.•
4
Narandžasti mačori duguju svoj krzneni kaput jedinstvenoj genetskoj mutaciji i upravo ta mutacija objašnjava zašto je toliko njih muškog pola, pokazala su dva nova istraživanja.
Više od 3.500 životinjskih vrsta ugroženo klimatskim promenama, pokazala naučna studija
25.05.2025.•
1
Najnovija studija Univerziteta u Oregonu pokazala je da je zbog klimatskih promena ugroženo više od 3.500 životinjskih vrsta, od korala, preko ptica do grbavih kitova.
Naftni brodovi ugrožavaju opstanak Rajsovog kita u Americi
25.05.2025.•
0
Nova analiza vlade SAD utvrdila je da pomorski saobraćaj povezan sa eksploatacijom nafte i gasa u Meksičkom zalivu predstavlja ozbiljnu pretnju opstanku ugrožene vrste - Rajsovog kita.
VIDEO: Ovo je vrsta koja je prvi put ikad snimljena u divljini
25.05.2025.•
0
Neke vrste širom sveta poznate su samo iz muzejskih primeraka.
Uhapšeni zbog krivolova: Kod Kraljeva ubili srnu
22.05.2025.•
1
Policija je uhapsila dva muškarca iz Kraljeva zbog sumnje da su u nezakonitom lovu usmrtili srnu.
Jer prave probleme: Nepal popisuje majmune
22.05.2025.•
1
U Nepalu je započet popis majmuna kako bi se obuzdao rastući probleme sa tim životinjama u nepalskim selima, gde uništavaju useve i sukobljavaju se sa ljudima.
Komentari 5
Marija
Bosanac
Mirkoni
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar