
Više desetina flamingosa stradalo u Indiji: Putnički avion naleteo na jato
Najmanje 39 flamingosa stradalo je nakon što ih je udario avion u zapadnom indijskom gradu Mumbaiju, što je izazvalo zabrinutost i ljutnju među ekolozima.

Foto: Pixabay
Avion Emiratesa, u kom je bilo više od 300 putnika, bezbedno je sleteo u ponedeljak uveče nakon incidenta.
Zvaničnici kažu da još nije jasno da li su ptice skrenule sa svoje normalne rute i stale na putanju leta, javlja BBC, a prenosi N1.
Incident je izazvao bes, a ekolozi za tragediju okrivljuju preteranu gradnju.
Svake godine hiljade flamingosa doleti u velikoj seobi u Mumbai u novembru, pretvarajući gradske močvare u svoj dom na nekoliko meseci.
Njihov kratak boravak u gradu omiljeni je događaj za meštane, koji se okupljaju u ogromnom broju kako bi se divili i fotografisali ružičaste posetioce.
Portparol Emiratesa rekao je lokalnim medijima da je njihov avion iz Dubaija za Mumbai imao bliski susret sa "naletom ptica pri sletanju".
"Avion je bezbedno sleteo i svi putnici i posada iskrcali su se bez povreda. Međutim, nažalost, veliki broj flamingosa je izgubljen i Emirates sarađuje s vlastima po tom pitanju", rekao je portparol.
Smrt flamingosa izašla je na videlo u ponedeljak kasno uveče nakon što je grupa dece u Ghatkoparu, predgrađu Mumbaija, uočile lešine na putu.
Stanovnici su tada rekli službenicima za zaštitu divljih životinja da su mrtvi flamingosi razbacani u krugu od 500 metara, piše Indian Express.
"Oko 29 mrtvih ptica pronađeno je u ponedeljak kasno uveče, a još deset u utorak ujutro", rekao je šumar Amol Bhagvat za taj medij.
Ekolozi su lokalnim medijima rekli da je do nesreće možda došlo jer su ptice morale da promene putanju dok su letele prema obližnjem rezervatu.
Stalin D, ekolog, okrivio je električne kablove postavljene u tom području.
"Verovatno je da su flamingosi pokušavali da preskoče te vodove struje sa visokim naponom i da ih je avion zatekao nespremne i udario", rekao je za Indian Express.
Incident je obnovio kritike oko građevinskih aktivnosti u blizini obalskih područja Mumbaija. Zaštitnici životne sredine već dugo izražavaju zabrinutost oko izgradnje aerodroma u Navi Mumbaiju - još jednom području poznatom po flamingosima. Strahuju da bi prisustvo aerodroma, izgradnja i saobraćaj tamo mogli da dovedu do novih smrti ptica.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja
Medved "pogodio" kamenom automobil u Crnoj Gori
19.08.2025.•
4
Napadi medveda u severnim opštinama Crne Gore poslednjih meseci nisu retkost i domaćinstva već duže strahuju za svoju stoku.
Kinez priznao američkom sudu da je krijumčario kornjače umotane u čarape
17.08.2025.•
1
Muškarac iz Kine priznao je pred okružnim sudom u SAD da je kriv za krijumčarenje velikog broja kornjača u Hongkong, saopštilo je ministarstvo pravde SAD.
Neke ptice menjaju pol tokom života pod uticajem zagađenja
17.08.2025.•
0
Naučnici sa Univerziteta Sanšajn Koust u Australiji otkrili su da pojedini faktori iz životne sredine, poput zagađenja, mogu uticati na promenu pola kod divljih ptica.
FOTO: U Koloradu viđeni "zombi" zečevi - evo o čemu se radi
17.08.2025.•
0
Stanovnici severnog i centralnog Kolorada ovih dana prijavljuju neuobičajen prizor - divlje zečeve sa velikim izraslinama na glavi, koje podsećaju na rogove.
Mrtav delfin pronađen u Splitu, pokrenuta istraga jer je veruje da je ubijen
14.08.2025.•
0
U moru blizu morskog kanala Splitska vrata pronađen je mrtav delfin.
Velika bela ajkula primećena blizu popularnih plaža u Mejnu: Policija izdala hitno upozorenje
13.08.2025.•
0
Policija u priobalnom gradiću Skarboro u američkoj saveznoj državi Mejn izdala je upozorenje nakon što je u blizini nekoliko popularnih plaža primećena velika bela ajkula dužine između tri i četiri metra.
Puma napala i lakše povredila devojčicu u Malibuu
12.08.2025.•
0
Puma je napala i ranila 11-godišnju devojčicu ispred porodične kuće u Malibuu, a potom je pojurila njenu majku pre nego što je pobegla, saopštile su vlasti.
Muškarac u Finskoj držao bar 100 mačaka u nehigijenskim uslovima: Nije znao ni koliko ih tačno ima
10.08.2025.•
0
Muškarac iz Pirkanme u Finskoj optužen je za kršenje zakona o zaštiti životinja zbog držanja stotinu mačaka u neadekvatnim uslovima.
Povećan broj kritično ugroženih crnih nosoroga, ali se smanjio broj svih drugih, razlog - krivolov
10.08.2025.•
0
Broj kritično ugroženih crnih nosoroga je blago porastao, dok su populacije drugih vrsta nosoroga u svetu zabaležile pad prema globalnom popisu koji je objavila Međunarodna fondacija za nosoroge.
VIDEO: Zoo-vrtu u Pragu mladunčad lešinara hrane uz pomoć lutke u obliku roditelja
10.08.2025.•
0
Čuvari u zoološkom vrtu u Pragu hrane dva mladunčeta lešinara koristeći lutku za ruku koja je napravljena da liči na njihove roditelje.
VIDEO: Izabran najružniji pas na svetu
10.08.2025.•
1
Petunija, dvogodišnja mešanka francuskog buldoga bez dlake, proglašena je pobednicom izbora za najružnijeg psa na svetu održanog na sajmu okruga Sonoma u kalifornijskom gradu Santa Rosi.
Osoblje zoo vrta koje je usmrtilo 12 pavijana dobija pretnje smrću
10.08.2025.•
1
Osoblje zoološkog vrta u Nirnbergu saopštilo je da je dobilo pretnje smrću nakon što su krajem jula usmrtili 12 zdravih gvinejskih babuna zbog prenatrpanosti u predviđenom prostoru.
Ministarstvo poljoprivrede: Počela izrada nacrta Zakona o dobrobiti životinja
08.08.2025.•
1
Ministarstvo poljoprivrede saopštilo je da je počelo izradu nacrta Zakona o dobrobiti životinja, kojim će sistem zaštite životinja, kako navode, biti znatno unapređen.
Plavi kitovi, čuvari okeana, misteriozno utihnuli - naučnici zabrinuti
07.08.2025.•
5
Plavi kitovi širom planete postaju sve tiši, a njihova neobična tišina mogla bi biti znak značajnih promena u okeanima.
VIDEO: Četiri mladunčeta retke vrste berberskog lava rođena u zoo vrtu u Češkoj
07.08.2025.•
1
Četiri mladunčeta retke vrste berberskog lava nedavno su došla na svet u češkom zoo-vrtu "Dvur Kralove", dajući doprinos koji je od vitalnog značaja za opstanak populacije ove ugrožene vrste koja je izumrla u divljini.
VIDEO: U Australiji otkriven najteži insekt ikad pronađen na Zemlji
06.08.2025.•
1
U udaljenoj prašumi severnog Kvinslenda u Australiji, naučnici su identifikovali novu vrstu štapićastog insekta Acrophylla alta, za koju kažu da je najteži insekt ikada pronađen u Zemlji.
Zaplenjeno 1.600 ptica na aerodromu u Lagosu
05.08.2025.•
0
Carinski zvaničnici na aerodromu u Lagosu saopštili su da su zaplenili više od 1.600 papagaja i kanarinaca koji su prenošeni u Kuvajt bez dozvole
Danski zoo vrt pozvao građane da doniraju neželjene ljubimce kako bi nahranili risove
05.08.2025.•
10
Zoološki vrt u Olborgu, na severu Danske, uputio je javni apel građanima da doniraju neželjene kućne ljubimce koji bi služili kao prirodna ishrana za grabljivice, posebno za risa.
Ponovo otkrivena meduza koja nije viđena 50 godina i za koju se verovalo da je izumrla
03.08.2025.•
0
Retka vrsta meduze Depastrum cyathiforme, koja nije viđena gotovo 50 godina i za koju se strahovalo da je globalno izumrla, ponovo je otkrivena na škotskom ostrvu Južni Jujst u arhipelagu Spoljni Hebridi.
Lav s GPS ogrlicom pod zaštitom ubijen u Zimbabveu
03.08.2025.•
0
Petogodišnji lav po imenu Blondi, koji je bio deo naučnog projekta Univerziteta Oksford i nosio je prepoznatljivu GPS ogrlicu, ubijen je u blizini Nacionalnog parka Hvange.
Radnik zoo vrta u Jerusalimu preminuo nakon napada leoparda
01.08.2025.•
1
Radnik "Biblijskog zoološkog vrta" u Jerusalimu, koji je ranije danas teško povređen u napadu leoparda, preminuo je od zadobijenih povreda.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar