
Ugrožen bornejski slon i nekoliko vrsta gmizavaca na Kanarskim i Balearskim ostrvima
Bornejski slon, veliki gušter i cipal sa Gran Kanarije, kao i gušter Pitiusas, poreklom sa Ibice i Formentere, nalaze se u sve većoj opasnosti od izumiranja.

Foto: Pixabay
Na to je upozorila Međunarodna unija za zaštitu prirode (IUCN).
U godišnjem ažuriranju Crvene liste IUCN navedeno je da je bornejski slon ugrožen zbog pretnji od ljudskih aktivnosti, kao i da invazivne zmije dovode do izumiranja endemskih gmizavaca na Kanarskim ostrvima i Ibici, dok ilegalna trgovina i klimatske promene prete kaktusima u Čileu.
IUCN Crvena lista sada uključuje 163.040 ugroženih vrsta od kojih gotovo četvrtini (45.321) preti izumiranje, što je prevazišlo cilj Barometra života za procenu 160.000 vrsta, navodi se u izveštaju.
"Kao što pokazuje današnje ažuriranje Crvene liste, biodiverzitet se suočava sa sve većim pritiscima, od krivolova, preko klimatskih promena, do širenja invazivnih vrsta. Srećom, i Crvena lista ukazuje na rešenja. Uz održivu, kooperativnu, naučno zasnovanu akciju očuvanja u dovoljnom obimu, možemo povući vrste sa ivice izumiranja", rekla je generalna direktorka IUCN-a dr Gretel Agilar.
Azijski slon na Borneu je ugrožen, a prema proceni IUCN-a u divljini je ostalo oko 1.000 slonova Bornea.
Populacija se smanjila u poslednjih 75 godina, u početku zbog obimne seče šuma, čime je uništen veći deo staništa slonova na tom ostrvu.
U izveštaju se napominje da populacija nekoliko vrsta gmizavaca na Gran Kanariji značajno opada zbog invazivnih zmija.
Džinovski gušter sa Gran Kanarije (Gallotia stehlini) kritično je ugrožen, a skink (Chalcides seklineatus) je označen kao ugrožen. Ove endemične životinje su plen invazivne kalifornijske kraljevske zmije (Lampropeltis californiae), koja je uneta na ostrvo 1998. godine.
Populacije džinovskog guštera Gran Kanarije i skinka Gran Kanarije smanjile su se za više od polovine od 2014. godine, navodi se u izveštaju.
Takođe, na Kanarskim ostrvima akcije očuvanja su povećale populaciju džinovskog guštera La Gomera (Gallotia bravoana), uprkos stalnim pretnjama. Status vrste je poboljšan od kritično ugrožene do ugrožene, nakon programa uzgoja u zatočeništvu i reintrodukcije.
Prema IUCN, akcija lova na napuštene mačke i klizišta, sve učestalija zbog uticaja klimatskih promena, i dalje predstavljaju ozbiljnu pretnju za ovog kanarskog reptila.
Ugrožen je i zidni gušter sa Ibice (Podarcis pitiusensis), a njegova populacija je opala za 50 odsto od 2010. zbog invazivne zmije potkovice (Hemorrhois hippocrepis).
Osamdeset dva procenta vrsta kopiapoa kaktusa je u opasnosti od izumiranja, u odnosu na 55 odsto u 2013, uglavnom zbog ilegalne trgovine, olakšane društvenim medijima. Klimatske promene dodatno ugrožavaju ove kaktuse, jer se okeanska magla koja im je potrebna za hidrataciju pomera sa globalnim promenama temperature, a ove dugovečne vrste ne mogu da se razmnožavaju dovoljno brzo.
Saradnja između zemalja je ključna za sprečavanje transporta krivolovnih biljaka preko granica, ističe IUCN, napominjući da, pored toga, uzgoj kopiapoa u staklenicima može da obezbedi održivu alternativu za snabdevanje kaktusa na svetskom tržištu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja
Genetičari planiraju da "ožive" najvišu pticu izumrlu pre više od 500 godina
12.07.2025.•
0
Genetičari su najavili da planiraju da ožive najvišu pticu na svetu, izumrlu pre više od 500 godina - džinovsku mou.
Kornjače možda kriju tajnu za lek protiv raka
11.07.2025.•
0
Kornjače bi mogle da budu ključ za otkrivanje leka protiv raka, pokazuju nova istraživanja.
VIDEO: Ženka patuljastog nilskog konja na Tajlandu proslavila svoj prvi rođendan
10.07.2025.•
0
Ženka patuljastog nilskog konja Mo Deng, koja je senzacija na internetu, proslavila je danas svoj prvi rođendan u zoološkom vrtu na Tajlandu, uz prisustvo hiljade posetilaca.
Pas tragač koji je spasao devetoro ljudi u Italiji ubijen kobasicama punim eksera
09.07.2025.•
1
Italijanski pas tragač po imenu Bruno, koji je tokom karijere pronašao devetoro nestalih osoba, uginuo je nakon što je pojeo kobasice napunjene ekserima koje su mu bačene u boks, izjavio je njegov dreser.
Telo nestalog farmera pronađeno u stomaku pitona
08.07.2025.•
0
Telo farmera La Notija iz indonežanskog sela Madžapahit u jugoistočnom Sulavesiju, pronađeno je u utrobi pitona dugog osam metara, prenosi indijski Fri pres džurnal.
Medved u Rumuniji ubio turistu koji je hteo da ga nahrani
07.07.2025.•
2
Italijanski turista preminuo je nakon što ga je napao mrki medved u rumunskim Karpatima kada je pokušao da ga nahrani, javlja Bild.
Lav napao ženu u zoo vrtu u Australiji i teško je povredio
07.07.2025.•
0
Jedna žena je zadobila teške povrede ruke kada ju je napao lav u zoološkom vrtu u Australiji, javlja ABC njuz.
VIDEO: Ubijen lav koji je pobegao iz zoo vrta u Turskoj i teško povredio muškarca
07.07.2025.•
0
Lav je juče napao i teško povredio jednog poljoprivrednika u južnoj Turskoj.
Vlasnica zatvorila psa u ormarić i otišla da turistički obiđe zamak
07.07.2025.•
1
Jedan pas spasen je iz ormarića za vredne stvari u zamku Nojšvanštajn na jugu Nemačke, nakon što ga je njegova vlasnica zatvorila unutra, uprkos prigovorima drugih turista, kako bi mogla da obiđe ovaj dvorac.
Kućni ljubimci čuvaju mozak starijih
06.07.2025.•
1
Posedovanje pasa ili mačaka može da ima pozitivan uticaj na očuvanje kognitivnih funkcija u starijoj životnoj dobi, pokazuju rezultati nove studije, prenosi "Gardijan".
VIDEO: Istopolni par pingvina odgaja mladunče koje su odbacili njegovi roditelji
06.07.2025.•
1
U zoo vrtu Čester u Velikoj Britaniji dva mužjaka Humboltovih pingvina, Skampi i Flaunder, preuzela su brigu o mladunčetu koje su odbacili njegovi biološki roditelji.
Slon ubio dve turistkinje u Zambiji
06.07.2025.•
0
Dve turistkinje u Zambiji ubijene su od strane slona tokom pešačkog safarija u nacionalnom parku ove zemlje.
VIDEO: Mladunče beloglavog orla u ruskom zoološkom vrtu dobilo ime po Trampu
06.07.2025.•
0
Mladunče beloglavog orla, prvo te vrste u zoološkom vrtu Malinki u Rostovskoj oblasti, dobilo je ime Tramp, po američkom predsedniku Donaldu Trampu.
Kako pomoći pticama po vrućini: Ostavite im ovo voće
05.07.2025.•
3
Leto je posebno izazovan period za mnoge ptice , posebno one koje hrane svoje mladunce i troše mnogo energije.
Medved u Rumuniji ubio motociklistu
03.07.2025.•
0
Motociklistu je ubio medved danas u lovištu "Arefu", u rumunskoj oblasti Transfagarašan.
Američka vlada planira uzgoj milijardi sterilnih muva
02.07.2025.•
0
Američka vlada planira uzgoj milijardi sterilnih muva i njihovo ispuštanje iz aviona iznad Meksika i južnog Teksasa da bi suzbila opasnu larvu muve koja jede meso.
Orangutanu dala e-cigaretu, on izgubio apetit i odbija kontakt s posetiocima
02.07.2025.•
0
Ruska MMA borkinja Anastasija Lučkina (24) dospela je u centar pažnje nakon što se snimila kako daje elektronsku cigaretu ugroženom orangutanu u safari parku Taigan na Krimu.
VIDEO: U Australiji odložen let zbog zmije u avionu
02.07.2025.•
0
Let VA337 australijske avio-kompanije "Virgin Australia" odložen je za dva sata nakon što je u tovarnom prostoru aviona otkrivena zmija.
FOTO: Mače preživelo ciklus pranja od 3.000 obrtaja u veš mašini
02.07.2025.•
3
Burmansko mače staro devet meseci čudesno je preživelo nakon što je slučajno zatvoreno u veš mašinu i prošlo kroz ceo ciklus pranja.
Kako lovi čipkasti pauk: Toksinima na plen obmotan nitima
29.06.2025.•
0
Istraživači su otkrili kako jedna vrsta pauka parališe, odnosno truje svoje žrtve tako što koristi svilene konce svoje mreže uz sadržaj iz želuca.
VIDEO: Kit viđen u hercegnovskom zalivu
26.06.2025.•
3
Crnogorski Institut za biologiju mora saopštio je da je u hercegnovskom zalivu uočen kit.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar