
Genetičari planiraju da "ožive" najvišu pticu izumrlu pre više od 500 godina
Genetičari su najavili da planiraju da ožive najvišu pticu na svetu, izumrlu pre više od 500 godina - džinovsku mou.

Foto: Pixabay (ilustracija)
Sa visinom većom od tri metra džinovska moa je najviša ptica za koju se zna da je hodala po Zemlji. Hiljadama godina, ovaj beskrilni biljojed patrolirao je Novim Zelandom, hraneći se drvećem i žbunjem, sve do susreta sa ljudima. Danas, zapisi o ogromnoj životinji preživljavaju samo u usmenim istorijama Maora, ali tu su i otkrića kostiju, mumificiranog mesa i ponekog pera, prenosi N1.
Iz američke kompanije Colossal Biosciences jsu objavili da se džinovska moa pridružila vunastom mamutu, dodu i tasmanskom tigru, i da je sada na listi životinja koje nauka pokušava da "vrati iz mrtvih". Objava je izazvala uzbuđenje javnosti – ali i dubok skepticizam mnogih stručnjaka o tome da li je moguće "vaskrsnuti" pticu, koja je nestala vek nakon dolaska ranih polinežanskih doseljenika na Novi Zeland pre oko 600 godina.
Kompanija sa sedištem u Teksasu najavljuje realizaciju ovog projekta u roku od pet do deset godina, u partnerstvu sa istraživačkim centrom Ngai Tahu na Univerzitetu u Kenterberiju na Novom Zelandu.
Navodno finansiran sa 15 miliona američkih dolara, i to od strane autora filma Gospodar prstenova, sera Pitera Džeksona, koji je investitor u Colossal Biosciences i strastveni kolekcionar kostiju moa, projekat će pokušati da "oživi" džinovsku pticu sakupljanjem DNK iz fosila, a zatim uređivanjem gena njenih najbližih preživelih rođaka, kao što je emu, prenosi Guardian.
Sačekaće se da se ove genetički modifikovane ptice izlegnu, a potom će biti biti puštene u kontrolisana zatvorena "mesta divljine", naveli su u kompaniji.
"Nada da ćemo za nekoliko godina ponovo videti mou – to mi pruža više uživanja i zadovoljstva nego bilo koji film ikada", kaže Džekson.
Arheolog Kajl Dejvis koji je uključen u rad kompanije kaže: "Naši najraniji preci na ovom mestu živeli su pored moa, a naši zapisi, i arheološki i usmeni, sadrže znanje o ovim pticama i njihovoj okolini. Uživamo u mogućnosti da to dovedemo u dijalog sa najsavremenijom naukom kompanije Colossal Biosciences kao deo smele vizije za ekološku obnovu".
Nedavno su u kompaniji Colossal Biosciences tvrdili da su "vaskrsli" jezovuka, severnoameričkog predatora koji je izumro pre oko 13.000 godina, rođenjem dva siva vuka koji su genetski modifikovani da imaju karakteristike te nestale vrste.
Stručnjaci iz istih redova su takođe usmerili napore ka vraćanju dodoa, ptice sa Mauricijusa, koju su mornari izlovili do istrebljenja u 17. veku.
Međutim, sve te najave privlače sve veću zabrinutost mnogih istraživača, koji tvrde da su tvrdnje o „oživljavanju“ lažne i da odvlače pažnju od kontinuiranog gubitka biodiverziteta, sa milionom postojećih vrsta u opasnosti od nestanka.
Istraživanje objavljeno u časopisu Nature Ecology and Evolution zaključilo je da bi trošenje ograničenih resursa dostupnih za spasavanje prirode na oživljavanje moglo dovesti do neto gubitka biodiverziteta.
"Oživljavanje izumrlih vrsta je pogrešan naziv, lažno obećanje, koje je više ukorenjeno u ego-u nego u istinskom naporu da se vrste očuvaju. To su vežbe egoističkog zadovoljstva u pozorišnoj produkciji „otkrića“ lišenoj etičkih, ekoloških i kulturnih razmatranja. Vratiti moa? Gde? Kojem kvalitetu života? Da se slobodno kreću…?", pita se Aroha te Parike Mid iz Međunarodne unije za zaštitu prirode.
"Eksperiment, a ne povratak izumrlih"
Doktor Tori Heridž, evolucioni biolog sa Univerziteta u Šefildu, koja je odbila ponudu da se pridruži savetodavnom odboru kompanije Colossal Biosciences, kaže da je inicijative kompanije najbolje posmatrati kao naučne eksperimente – a ne kao stvarno vraćanje izumrlih vrsta od pre hiljada godina.
"Da li je moguće oživljavanje izumrlih vrsta? Ne, nije moguće. Ono što biste potencijalno mogli da uradite, a to ćemo videti, jeste da stvorite genetički modifikovani organizam koji može da sadrži neke osobine i deo izgleda koji su povezani sa izumrlom vrstom na osnovu toga kako mislimo da su izgledale. Korišćenje termina ‘oživljavanje izumirlih’ nam omogućava da preskočimo teška pitanja. Ovo nije vraćanje mamuta ili moe ili dodoa, ovo je stvaranje nečeg novog što će stvoriti promenu u ekosistemu", ističe Heridžova.
U Colossal Biosciences navode da njihov rad pomaže u usporavanju gubitka biodiverziteta vraćanjem izgubljenih funkcija ekosistemima kada životinje poput mamuta, moa i dodoa izumru. Oni ističu uzbuđenje zbog toga kako bi njihove tehnike mogle pomoći u obnavljanju genetičke raznolikosti kod ugroženih divljih životinja, pomažući vrstama poput američkog crvenog vuka da izbegnu izumiranje.
Predstavnik kompanije rekao je da snažno odbacuju tvrdnje da oživljavanje izumiranja nije moguće a i profesor Endru Pask, koji radi na projektu moa za Colossal, kaže da kritičari greše.
"Za mnoge naše žive vrste koje su na ivici izumiranja, šteta je već načinjena. Nalaze se u vrtlogu izumiranja gde populacija ide ka izumiranju. Jedini izlaz iz ovoga je vraćanje izgubljene raznolikosti u genom tih vrsta. To je ono što tehnologija oživljavanja može da uradi", kaže dr Pask.
"Reći da to nije moguće jednostavno nije istina. Teško je. Složeno je. Ali imamo sve alate da to uradimo. Ako ponovo napravimo genom koji je 99,9% identičan, moi ili mamutu, onda bi ta životinja bila slična moi", dodaje.
Profesor genetike dr Nik Rolens kritikuje čitavu ideju i osvrće se na realizaciju projekta u slučaju jezovuka.
"Ako pomislimo na strašnog vuka, genom je dugačak 2,5 milijardi pojedinačnih slova; 99% je identičan sivom vuku, tako da je to i dalje značajno preko milion razlika, a napravili su samo 20 promena na 14 gena. Dakle, reći da su stvorili takvog vuka je farsa. Stvorili su dizajniranog sivog vuka. I to će biti isto sa onim što urade sa moom", uveren je dr Rolens.
"Postoji mala šansa da se džinovske ptice vrate iz mrtvih, to je kao Park iz doba jure sa veoma malim šansama za uspeh", zakljulio je dr Rolens.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja
Kornjače možda kriju tajnu za lek protiv raka
11.07.2025.•
0
Kornjače bi mogle da budu ključ za otkrivanje leka protiv raka, pokazuju nova istraživanja.
VIDEO: Ženka patuljastog nilskog konja na Tajlandu proslavila svoj prvi rođendan
10.07.2025.•
0
Ženka patuljastog nilskog konja Mo Deng, koja je senzacija na internetu, proslavila je danas svoj prvi rođendan u zoološkom vrtu na Tajlandu, uz prisustvo hiljade posetilaca.
Pas tragač koji je spasao devetoro ljudi u Italiji ubijen kobasicama punim eksera
09.07.2025.•
1
Italijanski pas tragač po imenu Bruno, koji je tokom karijere pronašao devetoro nestalih osoba, uginuo je nakon što je pojeo kobasice napunjene ekserima koje su mu bačene u boks, izjavio je njegov dreser.
Telo nestalog farmera pronađeno u stomaku pitona
08.07.2025.•
0
Telo farmera La Notija iz indonežanskog sela Madžapahit u jugoistočnom Sulavesiju, pronađeno je u utrobi pitona dugog osam metara, prenosi indijski Fri pres džurnal.
Medved u Rumuniji ubio turistu koji je hteo da ga nahrani
07.07.2025.•
2
Italijanski turista preminuo je nakon što ga je napao mrki medved u rumunskim Karpatima kada je pokušao da ga nahrani, javlja Bild.
Lav napao ženu u zoo vrtu u Australiji i teško je povredio
07.07.2025.•
0
Jedna žena je zadobila teške povrede ruke kada ju je napao lav u zoološkom vrtu u Australiji, javlja ABC njuz.
VIDEO: Ubijen lav koji je pobegao iz zoo vrta u Turskoj i teško povredio muškarca
07.07.2025.•
0
Lav je juče napao i teško povredio jednog poljoprivrednika u južnoj Turskoj.
Vlasnica zatvorila psa u ormarić i otišla da turistički obiđe zamak
07.07.2025.•
1
Jedan pas spasen je iz ormarića za vredne stvari u zamku Nojšvanštajn na jugu Nemačke, nakon što ga je njegova vlasnica zatvorila unutra, uprkos prigovorima drugih turista, kako bi mogla da obiđe ovaj dvorac.
Kućni ljubimci čuvaju mozak starijih
06.07.2025.•
1
Posedovanje pasa ili mačaka može da ima pozitivan uticaj na očuvanje kognitivnih funkcija u starijoj životnoj dobi, pokazuju rezultati nove studije, prenosi "Gardijan".
VIDEO: Istopolni par pingvina odgaja mladunče koje su odbacili njegovi roditelji
06.07.2025.•
1
U zoo vrtu Čester u Velikoj Britaniji dva mužjaka Humboltovih pingvina, Skampi i Flaunder, preuzela su brigu o mladunčetu koje su odbacili njegovi biološki roditelji.
Slon ubio dve turistkinje u Zambiji
06.07.2025.•
0
Dve turistkinje u Zambiji ubijene su od strane slona tokom pešačkog safarija u nacionalnom parku ove zemlje.
VIDEO: Mladunče beloglavog orla u ruskom zoološkom vrtu dobilo ime po Trampu
06.07.2025.•
0
Mladunče beloglavog orla, prvo te vrste u zoološkom vrtu Malinki u Rostovskoj oblasti, dobilo je ime Tramp, po američkom predsedniku Donaldu Trampu.
Kako pomoći pticama po vrućini: Ostavite im ovo voće
05.07.2025.•
3
Leto je posebno izazovan period za mnoge ptice , posebno one koje hrane svoje mladunce i troše mnogo energije.
Medved u Rumuniji ubio motociklistu
03.07.2025.•
0
Motociklistu je ubio medved danas u lovištu "Arefu", u rumunskoj oblasti Transfagarašan.
Američka vlada planira uzgoj milijardi sterilnih muva
02.07.2025.•
0
Američka vlada planira uzgoj milijardi sterilnih muva i njihovo ispuštanje iz aviona iznad Meksika i južnog Teksasa da bi suzbila opasnu larvu muve koja jede meso.
Orangutanu dala e-cigaretu, on izgubio apetit i odbija kontakt s posetiocima
02.07.2025.•
0
Ruska MMA borkinja Anastasija Lučkina (24) dospela je u centar pažnje nakon što se snimila kako daje elektronsku cigaretu ugroženom orangutanu u safari parku Taigan na Krimu.
VIDEO: U Australiji odložen let zbog zmije u avionu
02.07.2025.•
0
Let VA337 australijske avio-kompanije "Virgin Australia" odložen je za dva sata nakon što je u tovarnom prostoru aviona otkrivena zmija.
FOTO: Mače preživelo ciklus pranja od 3.000 obrtaja u veš mašini
02.07.2025.•
3
Burmansko mače staro devet meseci čudesno je preživelo nakon što je slučajno zatvoreno u veš mašinu i prošlo kroz ceo ciklus pranja.
Kako lovi čipkasti pauk: Toksinima na plen obmotan nitima
29.06.2025.•
0
Istraživači su otkrili kako jedna vrsta pauka parališe, odnosno truje svoje žrtve tako što koristi svilene konce svoje mreže uz sadržaj iz želuca.
VIDEO: Kit viđen u hercegnovskom zalivu
26.06.2025.•
3
Crnogorski Institut za biologiju mora saopštio je da je u hercegnovskom zalivu uočen kit.
Komentari 1
naučnici borite se
Možda su one ranije-prirodne-bile takve da ne napadaju ljude(biljojedi).A,imale su i sta da jedu. Više šume i vode.
Ovi sa izmenjenom genetikom mogu sve da nas potamane.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar