Četiri znaka da unosite previše soli
Ova četiri znaka su jasan pokazatelj da jedete previše soli:
1. Imate problema s bubrezima.
Natrijum utiče i na funkciju bubrega, a previše soli i natrijuma uzrokuje stvaranje bubrežnog kamenca. Stručnjaci kažu da bi osobe koje imaju problema s bubrezima unos soli trebalo da ograniče na maksimalno jednu malu kašičicu dnevno, a zavisno od težine zdravstvenih problema količina bi trebalo da bude još manja.
2. Odjednom se osećate naduto i natečeno.
Samo jedan dan preterivanja s unosom soli može uzrokovati edeme kod osoba koje imaju usporen organizam ili zdravstvene probleme. Edem je oticanje tkiva koje nastaje zbog nakupljanja tečnosti, a njega može uzrokovati preveliki unos natrijuma koji se nalazi u soli.
3. Često ste žedni.
Hrana s visokim udelom natrijuma (čips, umaci, pica i slično) uticaće na balans u vašem organizmu i učiniti vas žednima. Kada jedete ovakve namirnice pokušajte da popijete što više vode kako biste organizmu dali ono za čime žudi u tom trenutku – tečnost. Ako je osećaj žeđi neutaživ, onda potražite savet doktora jer je to jedan od tihih simptoma dijabetesa.
4. Imate visok pritisak.
Preveliki unos soli loše utiče na zdravlje našeg srca i krvnih sudova, a jedna od posledica je i povišeni krvni pritisak.
SAVET: Stručnjaci kažu da dnevno ne bismo smeli da unosimo više od pet grama soli (količina koja stane u jednu kafenu kašičicu), a unos natrijuma ne bi smeo da bude veći od dva grama. Kada solite jelo, radite to prstima, a ne direktno iz slanika jer tako lakše kontrolišete količinu koju ćete dodati u hranu.
Podrži 021
021 je pokrenuo svoj gift shop - Shopins.rs, a kupovinom nekog od artikala direktno podržavate rad naše redakcije. Svaki vaš doprinos, ma kako bio velik ili mali, dragocen je. Jer pravo novinarstvo vredi.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar