
Istraživanje: Omikron na plastici i ljudskoj koži preživljava duže od ostalih sojeva
Omikron varijanta uspeva duže da preživi na ljudskoj koži i na plastičnim površinama u poređenju sa ranijim verzijama koronavirusa, otkrili su japanski naučnici.

Foto: Pixabay
Upravo ta veoma visoka "stabilnost u životnoj sredini", odnosno visoka zaraznost i izrazita izdržljivost omogućili su omikronu da zameni deltu kao dominantnu varijantu i da se širi tolikom brzinom, zaključili su japanski naučnici. Na plastičnim površinama prosečno vreme preživljavanja izvornog soja koronavirusa iznosilo je 56 sati, varijante alfa 191,3 sata, varijante beta 156,6 sati, game 59,3 sata i delte 114 sati.
Japanski istraživači su ustanovili da se na plastičnim površinama omikron zadržava oko 193,5 sati, a rezultate koji još treba da prođu stručnu recenziju njihovih kolega objavili su na internet stranici bioRxiv.
Na uzorcima kože tela preminulih prosečno vreme preživljavanja koronavirusa iznosilo je 8,6 sati kada se radilo o izvornom soju, 19,6 sati za alfa soj, 19,1 sat za betu, 11 sati za gama varijantu, 16,8 sati za deltu i - 21,1 sat za omikron.
Sve varijante koronavirusa u potpunosti su inaktivirane s ljudske kože nakon 15 sekundi izlaganja sredstvima za dezinfekciju ruku na bazi alkohola.
"Zbog toga se i dalje preporučuje da se u sklopu aktuelne kontrole infekcije nastavi s primenom trenutne prakse higijene ruku dezinficijensima na bazi alkohola, ali i sapunom, u skladu sa uputstvima Svetske zdravstvene organizacije", zaključuju japanski naučnici.
Podrži 021
021 je pokrenuo svoj gift shop - Shopins.rs, a kupovinom nekog od artikala direktno podržavate rad naše redakcije. Svaki vaš doprinos, ma kako bio velik ili mali, dragocen je. Jer pravo novinarstvo vredi.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje
"Batut" šalje uputstvo lekarima kako da prepoznaju majmunske boginje
23.05.2022.•
1
Instutut za javno zdravlje "Dr Milan Jovanovoć Batut" poslaće narednih dana stručno uputstvo zdravstvenim ustanovama u vezi sa praćenjem majmunskih boginja koje se šire Evropom.
Studija: Za ljude iznad četrdeset godina idealno je sedam sati sna
23.05.2022.•
0
Iz iskustva znamo da će nam dan na poslu biti težak nakon dugog izlaska prethodne večeri, ali iako zvuči paradoksalno, više sna i nije nužno dobro za osobe srednjeg i starijeg životnog doba.
Stručnjaci o tome zašto posle porođaja ne treba da držite dijetu
23.05.2022.•
2
Žene često osećaju pritisak da bi trebalo da se vrate u formu u kojoj su bile pre porođaja.
SZO: Pandemija sigurno nije gotova, samo smo zaslepljeni
22.05.2022.•
1
Pandemija korona virusa "sigurno nije gotova" iako opada broj prijavljenih infekcija, upozorio je danas generalni direktor Svetske zdravstvene organizacije Tedros Adhanom Gebrejesus.
Vaš posao može da utiče na brže starenje
22.05.2022.•
0
Stres utiče na naše psihičko i fizičko zdravlje, a rezultati se uveliko vide i na našoj koži.
Zagrljaj može da pomogne u stresnim situacijama
21.05.2022.•
4
Ako ste pod stresom u nekom periodu života, ono što želite je da se zagrlite s voljenom osobom.
SZO: Moguće ubrzano širenje majmunskih boginja u Evropi
20.05.2022.•
2
Širenje majmunskih boginja moglo bi da bude ubrzano u Evropi, ocenio je danas regionalni šef Svetske zdravstvene organizacije dok je najmanje osam evropskih zemalja registrovalo obolele.
Šta su majmunske boginje?
20.05.2022.•
12
Slučajevi majmunskih boginja šire se Evropom. Stopa smrtnosti je od tri do šest odsto, navodi Svetska zdravstvena organizacija.
Udruženje psihijatara: Svaka 15. osoba u Srbiji ima neku vrstu duševnih smetnji
20.05.2022.•
3
Svaka 15. osoba ima neku vrstu duševnih smetnji, pokazalo je istraživanje "Psihijatrijski poremećaji, distres i pandemija kovida-19 u Srbiji", koje je sprovelo Udruženje psihijatara Srbije.
Pandemija kod 92 odsto studenata uticala na veći stepen anksioznosti i depresije
20.05.2022.•
0
Pandemija korona virusa kod 92 odsto studenata na neki način je uticala na veći stepen zastupljenosti anksioznosti i depresije, što je posledica manje učestalog druženja i same socijalizacije.
Španija korak bliže da bude prva zemlja koja uvodi menstrualno bolovanje
18.05.2022.•
2
Španska levičarska koaliciona vlada odobrila je zakon kojim je Španija postala prva zemlja u Evropi koja nudi plaćeno bolovanje ženama koje pate od bolne menstruacije.
Studija: Nedelju dana odmora od društvenih mreža smanjuje depresiju i teskobu
15.05.2022.•
1
Samo nedelju dana odmora od društvenih mreža smanjuje depresiju i teskobu, pokazalo je novo istraživanje.
Španija na putu da usvoji: Ženama tri dodatna slobodna dana mesečno
15.05.2022.•
1
Ako španska levičarska vlada uspe da unese u zakon mogućnost odlaska na bolovanje zbog bolne menstruacije, biće to prvi takav slučaj u Evropi.
Oko 80 odsto melanoma kod mladih posledica upotrebe solarijuma
13.05.2022.•
0
Dermatolozi su ponovo ukazali na štetnost predugog sunčanja i upotrebe solarijuma i naveli da sve više mladih ima maligni tumor kože (melanom).
Broj umrlih od predoziranja u SAD prošle godine dostigao rekordnih 107.000
12.05.2022.•
0
Više od 107.000 Amerikanaca umrlo je od predoziranja narkoticima prošle godine, postavljajući rekord u eskalirajućoj epidemiji predoziranja u zemlji.
Kako se pravilno peru zubi?
12.05.2022.•
0
Tehnika pranja zuba, pa i generalno oralna higijena, tabu tema su čak i u 21. veku.
Ovi simptomi ukazuju na bolesti creva kod deteta
10.05.2022.•
0
Da li znate šta su celijakija, Kronova bolest i ulcerozni kolitis?
Od karcinoma jajnika godišnje umre 450 žena u Srbiji: Važno što ranije otkrivanje bolesti
08.05.2022.•
3
U Srbiji od karcinoma jajnika godišnje oboli oko 800 žena, a 450 izgubi život.
Studija: Deca imaju dvostruko veću šansu za pothranjenost ako su vegetarijanci
05.05.2022.•
3
Biti vegetarijanac nikad nije bilo popularnije u SAD, sa oko 10 odsto ljudi koji su prijavili da jedu samo biljnu hranu, u poređenju sa dva odsto koliko ih je navodno bilo pre nekoliko desetina godina
Nervirate ukućane hrkanjem? Evo nekoliko saveta koji mogu pomoći
04.05.2022.•
0
Hrkanje je neprijatna pojava koja, osim što ometa one koji spavaju pored nas, šteti i našem snu. Stručnjak za spavanje Ketrin Hol otkriva par jednostavnih, ali efikasnih trikova koji će vam pomoći.
Nauka odgovara na pitanje "da li promaja ubija"
02.05.2022.•
3
Uvreženo je mišljenje da su neke osobe osetljivije na promaju od drugih i veruju da zbog prevelike cirkulacije vazduha mogu da se prehlade.
Komentari 3
Dragan Đerković
Čovek koji je imao covid i umre od covida, virus više nije živ i nema nikakve šanse da se neko inficira recimo celivanjem.
Nosimo skafandere i ako nema dokaza da je corona zarazna bolest koja se aplikuje preko kože i dodira, ili jeste a ćuti se o tome.
Što se tiče da virus ostaje na površini toliko i toliko sati, minuta ja bi sačekao još recenzija i istraživanja pa tek tada potvrdio da li je istina ili nije tačno.
Zaključiti nešto pre ozbiljnih recenzija i istraživanja za mene je na neozbiljno.
Slucaj
Ja Pa Ja
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar