Zbog čega je važno da izađete na vazduh čim se probudite

Zašto će nam rani izlazak iz kuće i udisanje svežeg vazduha tokom prvog sata nakon buđenja zauvek promeniti život na bolje, otkriva neurobiolog dr Endrju Huberman.
Zbog čega je važno da izađete na vazduh čim se probudite
Foto: Pixabay
Svi znamo da postoje brojne korisne navike koje nam pomažu da puni snage započnemo dan i uspešno se nosimo sa svime što on donosi, ali od sutra, kad se probudite, prvo izađite napolje. Pre kafe, pre doručka pre vežbanja i svakako pre uzimanja mobilnog telefona u ruke. 
Zdravstvene dobrobiti su neizmerne, piše Ordinacija.hr.
Kako obezbediti bolji početak dana?
 
Doručak je najvažniji obrok u toku dana, bez jutarnjeg razgibavanja nemojte ni da ulazite u novi dan, sa dobrom kafom brzo razbuđivanje je zagarantovano, a dokazano je i da ima niz pozitivnih efekata na zdravlje… Međutim, postoji jedna stvar važnija od svega toga koju možemo da učinimo za sebe – da upijemo svu snagu jutarnjeg svetla.
 
Dr Endrju Huberman, profesor neurobiologije i oftalmologije na "Stanford School of Medicine", objasnio je zašto će nam rani izlazak iz kuće i udisanje svežeg vazduha tokom prvog sata nakon buđenja zauvek promeniti život.
 
Doktor tvrdi da ono što radimo tokom dana utiče na to kako ćemo spavati tu noć, a budući da će dobar san promeniti naš novi dan, ciklus će se tako prirodno nastaviti.
 
"Rano tokom jutra nivo kortizola najviše raste, a to nas razbuđuje i daje nam podsticaj, snagu i želju da se krećemo kroz dan", kaže dr Huberman.
 
On dodaje da to takođe "pokreće i merač vremena u našem nervnom sistemu, koji diktira kada će se izlučiti drugi hormon, melatonin, koji vas čini pospanim".
Osim što pomaže u proizvodnji melatonina, sunčeva svetlost pomaže našim telima i u proizvodnji serotonina, hormona koji nas čini srećnima. Mnogi lekovi dizajnirani za pomoć kod depresije i anksioznosti pomažu telu u proizvodnji serotonina, tako da rano izlaženje sunce takođe može da pomogne i u ublažavanju ovih simptoma. Svi znamo da vitamin D dobijamo i od sunca, a to pomaže našem mozgu da bolje radi, kao i da nam kosti budu jake.
 
Kako da izlazak napolje učinite delom vaše jutarnje rutine?
 
Rano upoznavanje spoljnog sveta pomoći će vam da vam dani budu produktivniji, san kvalitetniji, a život srećniji i duži. Ali kako ranojutarnji izlazak, od barem 30 minuta koliko preporučuju stručnjaci, učiniti delom jutarnje rutine?
 
Pokušajte da, kada je lepo vreme, doručkujete na terasi, uživate u jutarnjoj kafi na suncu ili čitate knjigu u parku. Ili jednostavno prošetajte uz slušanje omiljene muzike. Ako ikako možete jutarnju vežbanje "preselite" iz teretane ili svog doma, jer jutarnja šetnja ili trčanje su izvrstan način da se dodatno pokrenete, ali tu su i neke druge alternativne mogućnosti vežbanja na jutarnjoj svjetlosti ili šetanje psa, prenosi N1 Zagreb.
 
"Kako ćete započeti dan na otvorenom potpuno je svejedno, samo izađite, jer zdravstvene dobrobiti su neizmerne", kaže dr. Huberman , "od toga da se osećate bolje i psihički i fizički do stvarnog srećnijeg i dužeg života".
  • Sonja

    08.03.2023 16:15
    Kako prigodan članak za naše uslove!
  • NS49

    08.03.2023 12:55
    Čim se probudim zatvaram prozore da ne ulazi smog.
    Novi Sad je prenaseljen grad
  • Biba

    08.03.2023 11:21
    .
    Nadises se ujutru garezi i lakse posle dises sav taj otrov preko dana.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Batut: Ne držite dijetu na svoju ruku

Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" apelovao je danas da se prolećne dijete ne sprovode "na svoju ruku", već pod nadzorom stručnjaka.