Mediteranska hrana značajno smanjuje rizik od srčanih bolesti i demencije
Pažljivo pridržavanje mediteranske ishrane može smanjiti rizik od srčanih bolesti i smrti kod žena za gotovo 25 odsto, prema novoj preglednoj analizi 16 istraživanja.
Foto: Pixabay
"Ova studija potvrđuje ono što je već poznato o kardiovaskularnim dobrobitima mediteranske prehrane, ali naglašava kako ona može biti jednako korisna za žene kao što se zna da je za muškarce", rekla je kardiološkinja Sara Zaman sa Univerziteta u Sidneju, prenosi Index.hr.
Pregledna studija je kombinovala istraživanja o mediteranskoj dijeti, izdvajajući podatke o ženama.
Naučnici su onima koje su konzumirale više namirnica kao što su povrće i voće, integralne žitarice, mahunarke, orašaste plodove i plodove mora, a manje crvenog i prerađenog mesa (što spada u mediteransku prehranu) pridodali više bodova, piše CNN.
Manji rizik od srčanih bolesti
Stručnjaci su nakon analize uočili da su žene koje su najviše pratile mediteransku ishranu imale 24 odsto manji rizik od srčanih bolesti i 23 odsto manji rizik od rane smrti spram onih koje nisu pratile takvu dijetu.
Zatim su pregledali podatke za muškarce i pronašli gotovo iste rezultate.
"Zabeležili smo 22 odsto manji rizik od srčanih bolesti i 23 odsto manji rizik od smrti kod muškaraca", rekla je Zaman.
Viktorija Tejlor, dijetetičarka iz Britanske "Heart Foundation", napomenula je kako su svih 16 studija bile posmatračke naravi, odnosno da ne ukazuju na uzročno-posledičnu vezu, i da su se uglavnom oslanjale na izvštaje samih ispitanika kada se radilo o unosu hrane.
"Ograničenja priznaju i autori studije. No, bez obzira na pol, zdrav način života koji uključuje uravnoteženu prehranu poput one mediteranske može pomoći pri smanjenju rizika od razvoja bolesti srca i sistema krvnih sudova, te njihovih faktora rizika, kao što su dijabetes, gojaznost, visoki krvni pritisak i visok holesterol", dodala je Tejlor.
Značajno smanjuje rizik za demenciju?
Nedavno je objavljeno još jedno istraživanje o benefitima mediteranske ishrane.
Naime, prema studiji objavljenoj u časopisu BMC Medicine, mediteranska dijeta bogata orašastim plodovima, morskim plodovima, žitaricama i povrćem mogla bi skoro za četvrtinu smanjiti rizik od demencije, navodi The Guardian.
Nalazi koji se temelje na podacima više od 60.000 pojedinaca iz britanske Biobanke ukazuju na to da povećano konzumiranje hrane biljnog porekla može imati "zaštitni učinak" protiv demencije, bez obzira na genetski rizik osobe.
Naučnici su dodeljivali više bodova onima koji su se striktnije držali pomenute ishrane, s time da su pritom uzeli u obzir genetski rizik svakog pojedinca za demenciju.
Tokom gotovo jedne decenije zabeležena su 882 slučaja demencije, ali oni koji su pratili strogu mediteransku ishranu imali su 23 odsto manji rizik od razvoja te bolesti naspram onih koji su se hranili drugačije.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje
Visok puls i niski krvni pritisak: Ovo su mogući uzroci, svaki se drugačije leči
03.12.2024.•
0
Visok puls i nizak krvni pritisak mogu da se jave nakon ustajanja ili kao posledica određenih medicinskih stanja.
Tumorski markeri: Indikatori i pratioci tumorske promene u organizmu
03.12.2024.•
1
Tumorski markeri su biomarkeri koji se mogu naći u telesnim tečnostima ili tkivima osoba koje imaju malignu promenu ili bolest.
Podmlađivanje lica za 21. vek: Šta nude laseri, hijaluronski fileri i skinboosteri?
03.12.2024.•
0
Moderne estetske procedure donose efikasna rešenja za podmlađivanje lica bez hirurških intervencija.
Vakcina protiv side uskoro dostupna i siromašnima
03.12.2024.•
3
Proizvođač lekova Gilead rekao je da će omogućiti prodaju jeftinih verzija vakcine protiv side u 120 siromašnih zemalja sa visokom stopom HIV-a, uglavnom u Africi, jugoistočnoj Aziji i na Karibima.
Zašto trudnice vole kisele krastavce: Hormonalne promene usmeravaju želju ka određenoj hrani
02.12.2024.•
0
Hormonalne promene su jedan od ključnih faktora koji utiče na čula ukusa i mirisa tokom trudnoće pa je tako i želja za kiselim krastavcima u trudnoći sasvim normalna, kažu stručnjaci.
Brend Macrovita preporučuje: Pet prirodnih proizvoda koje morate da imate
02.12.2024.•
0
U današnje vreme kada se sve više udaljavamo od prirode, važno je vratiti joj se, bar kada je u pitanju nega našeg tela, lica i kose.
Jedan od mogućih znakova demencije: Primeti se samo kad koristite stepenice
02.12.2024.•
0
Stručnjaci tvrde da bi poteškoće pri podizanju noge tokom korišćenja stepenica mogle da budu jedan od mogućih simptoma demencije jer često rezultira padom.
Imunološke analize: Dijagnostički štit našeg organizma u borbi protiv autoimunih bolesti
02.12.2024.•
0
Imunološke laboratorijske analize primenjuju se kada je naš organizam manje otporan na različite infekcije i alergije i kada postoje neželjene reakcije posle transplantacije tkiva ili organa.
Bol ne treba da se trpi: Može da se smanji i kod migrene
02.12.2024.•
0
Bol je uvek znak da se nešto dešava u organizmu, a može biti akutan i kratkotrajan ili hroničan i dugotrajan.
U Srbiji od početka godine 109 inficiranih HIV-om
01.12.2024.•
1
Od početka godine do novembra, u Srbiji je dijagnostikovano 109 osoba inficiranih HIV-om, što je za 12 odsto manje nego u istom preriodu prošle godine, kada ih je bilo 124.
Ako ste se prejeli: Evo šta je važno da uradite kako biste smanjili nadutost i podstakli varenje
01.12.2024.•
2
Svakom od nas se događa da pojedemo više hrane nego što bi trebalo. Zbog prejedanja moguće je da kasnije imate problema sa osećajem nadutosti i bolovima.
Može biti opasno po zdravlje: Šest znakova da jedete previše proteina
01.12.2024.•
0
Proteini su esencijalni deo zdrave ishrane, pomažu u izgradnji i popravljanju tkiva, podržavaju rast mišića i održavaju jak imuni sistem.
Istraživanje pokazalo: Zdravlje nepušača ugroženije dimom cigareta
01.12.2024.•
1
Istraživanje koje su sproveli stručnjaci Univerziteta u Splitu pokazuje značajno povećanje nivoa nikotina u krvi kod nepušača koji su u noćnim klubovima izloženi duvanskom dimu.
Stučnjaci ističu: Raste otpornost bakterija na antibiotike
29.11.2024.•
1
U petak, 29. novembra, u hotelu Hilton u Beogradu, održan je šesti Pedijatrijski naučni simpozijum sa međunarodnim učešćem, u organizaciji Probiotic Excellence Centra AbelaPharm.
Nova injekcija za astmu: Proglašena revolucionarnim lekom i daleko efikasnijim od tableta
28.11.2024.•
0
Lekari i pacijenti proglasili su novi lek za astmu Benralizumab revolucionarnim, nakon što je kliničko ispitivanje pokazalo da je on daleko efikasniji od tableta u lečenju teškog oblika astme.
Rak dojke je izlečiv - važno je da se otkrije na vreme
27.11.2024.•
3
Cilj lekara koji rade sa onkološkim pacijentima je da otkriju bolest u najranijoj fazi jer u 90 odsto slučajeva to znači izlečenje, kaže za 021.rs doktorka Tanja Ivković Kapicl.
U Srbiji ne postoji dovoljan obuhvat vakcinacije za kolektivni imunitet, potrebno 95 odsto
26.11.2024.•
3
Doktorka Jelena Zajeganović Jakovljević izjavila je da u Srbiji ne postoji dovoljan obuhvat vakcinacije od 95 odsto da bi se postigao kolektivni imunitet, ali da je situacija iz godine u godinu bolja.
Mikrobiološke analize: Pouzdan saveznik u borbi protiv virusa, bakterija, parazita i gljivica
25.11.2024.•
0
Mikrobiološke analize su dijagnostički testovi pomoću kojih se brzo i pouzdano otkrivaju i dokazuju infekcije koje izazivaju virusi, bakterije, paraziti i gljivice.
Naglo povećan broj pregleda dece u ambulantama: Dominiraju četiri virusa
25.11.2024.•
0
Dolaskom hladnih zimskih dana naglo se povećao broj pregleda u pedijatrijskim ambulantama, pa se poslednje dve nedelje u Domu zdravlja Zvezdara beleži povećanje za oko 20 odsto u odnosu na do sada.
Gazirana voda je dobra za varenje
25.11.2024.•
0
Najveća zabluda je da gazirana voda "zakiseljava" organizam.
Nakon 40 godina: Otkrivena misteriozna hemikalija koja je decenijama prisutna u pijaćoj vodi u SAD
24.11.2024.•
2
Naučnici Džulijan Ferli i Dejvid Vehman nakon više od 40 godina identifikovali su misterioznu hemikaliju koja je decenijama prisutna u pijaćoj vodi širom SAD.
Komentari 1
Boban
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar