U Srbiji 6.000 teško obolelih od astme, u upotrebi biološka terapija

U Srbiji je 6.000 teško obolelih od astme, ali pacijenata sa blažim oblicima te bolesti je mnogo više, izjavila je pulmolog dr Olivera Ostojić.
U Srbiji 6.000 teško obolelih od astme, u upotrebi biološka terapija
Foto: Pixabay (ilustracija)
Ona je dodala da se kod onih sa težim oblicima već koristi biološka terapija.
 
Povodom "Nedelje borbe protiv astme", doktorka Ostojić navodi da kod astme postoji gradacija i to na laku, umerenu, srednje tešku i tešku, a da se prvi simptomi pojavljuju još u detinjstvu.
 
"Simptomi se javljaju sa produženim kašljem, otežanim disanjem, gubitkom daha, osećajem nedostatka vazduha. To su simptomi astme. A pre toga mogu da se jave i simptomi alergijske bolesti jer je astma usko povezana, odnosno skoro 40 odsto pacijenata koji boluju od neke vrste alergije imaju i astmu", kazala je ona.
Kako je dodala, počinje sa onim simptomima alergijske kijavice, suzenja očiju, kašljucanja, ranog jutarnjeg kijanja, dok su u ranom dečijem uzrastu to atopijski dermatitis ili ekcemi.
 
Ona navodi da je simptomatologija različita u zavisnosti od uzrasta, kao i od težine bolesti.
U Srbiji je krenula biološka terapija, kaže Ostojićeva dodajući da se primenjuje većim delom kod odraslih pacijenata, ali da počinje i kod mlađih.
 
"To su pacijenti koji imaju te teže oblike astme, koji su rezistentni na određenu terapiju koja se daje i koja je dostupna kod nas u zemlji za sve uzraste pacijenata tako da se krenulo sa biološkom terapijom. Daje dobre rezultate kod pacijenata koji imaju tu tešku astmu, koja je otporna na standardnu terapiju", navela je ona.
 
Astma je obično genetski predisponirana, kaže doktorka i pojašnjava da su u dečijem uzrastu okidač obično u početku neke virusne respiratorne infekcije nakon koje dete produženo kašlje, ima takozvano zviždanje, sviranje u grudima.
 
"Astma je genetski predisponirana, ona se može prevenirati, ona se ne može izlečiti. Konstantno u toku života potrebno je da imate kontrole pedijatra, pulmologa ili odraslog pulmologa za svoju bolest", navela je doktorka.
Doktorka Ostojić dodaje da se profilaksa daje u određenim periodima godine, u zavisnosti od toga da li je alergijska astma, kao i čime je izazvana.
 
"Mi kontrolišemo pacijenta, oni ne uzimaju kontinuirano tokom godine terapiju, uzimaju kada je potrebno i kada se očekuje da će eventualno doći do pogoršanja osnovne bolesti, a kako je tu genetika u igri, onda ne možemo da kažemo da se astma može izlečiti, ali može se kontrolisati, prevenirati i može se sasvim normalno živeti sa astmom i biti aktivan na svim mogućim poljima", poručila je ona.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Teme

astma

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Da li postoji idealno vreme za večeru?

Zaboravite na univerzalno "pravilno" vreme za večeru. Iako smo često čuli da je idealno večerati između 17 i 19 časova, nutricionisti poručuju - to ne važi za sve.