Koje sve zdravstvene prednosti donosi redovno plivanje?

Leto i voda idu ruku pod ruku, a plivanje je nesumnjivo jedna od najzdravijih aktivnosti koje možemo da radimo, bez obzira na godine ili nivo kondicije.
Koje sve zdravstvene prednosti donosi redovno plivanje?
Foto: Pixabay
Pored toga što nas osvežava i opušta, plivanje aktivira skoro sve mišićne grupe u telu, poboljšava izdržljivost i pomaže u održavanju zdrave telesne težine, prenosi Zadovoljna.hr.
 
To je trening niskog intenziteta za zglobove, ali sa velikim uticajem na celo telo.
Plivanje jača srce, poboljšava cirkulaciju i respiratorni kapacitet, a istovremeno smanjuje nivo stresa.
 
Boravak u vodi deluje smirujuće na nervni sistem, što doprinosi osećaju opuštenosti i mentalne ravnoteže. Nije ni čudo što mnogi biraju plivanje kao način da se "resetuju" nakon napornog dana ili nedelje.
 
Međutim, manje poznata, ali fascinantna činjenica je da plivanje takođe pozitivno utiče na mozak, posebno na pamćenje i kognitivne funkcije.
 
Jačanje mentalnih sposobnosti
 
Naučna istraživanja pokazuju da redovno plivanje može stimulisati rast novih moždanih ćelija, poboljšati veze između neurona i stimulisati lučenje hormona koji su važni za učenje i koncentraciju.
 
To znači da svaki odlazak na bazen ili more ne samo da pomaže vašem telu, već i vašem mozgu da bolje funkcioniše.
 
Posebno za decu i starije osobe, plivanje može igrati ključnu ulogu u razvoju i održavanju mentalnih sposobnosti. 
Takođe podstiče bolji san, smanjuje anksioznost i može pomoći kod simptoma depresije.
 
Ako tražite aktivnost koja kombinuje fizičko zdravlje, mentalno blagostanje i letnju zabavu, plivanje je teško pobediti. 
 
A sada kada znamo da doprinosi i boljem pamćenju, imamo još jedan razlog da se upustimo u to.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

SZO: Evropa zaostaje u vakcinaciji dece

Stopa vakcinacije dece u Evropi i Srednjoj Aziji je i tokom prošle godine ostala ispod nivoa iz perioda pre pandemije, pokazuju procene pokrivenosti objavljene u utorak.

Jod je neophodan za decu i trudnice

Svetska zdravstvena organizacija (WHO) ističe da je "nedostatak joda u hrani u celom svetu najvažniji pojedinačni uzrok oštećenja mozga koji se može sprečiti".