Tajni agenti iz životinjskog carstva: Koja sve stvorenja su osumnjičena za špijunažu?
Iako je jedno od glavnih pravila špijunske službe da njeni pripadnici izgledaju što je moguće manje primetno, jedan tajni agent prilično je upadljiv - beluga Hvaldimir.
Hvaldimir koji se sumnjiči da krstari međunarodnim vodama i prikuplja informacije za Rusiju, nedavno je primećen nadomak obala Švedske, piše Euronews Srbija.
Inteligentni beli kit čije ime predstavlja kombinaciju reči "hval" ("kit" na norveškom) i uobičajenog ruskog imena "Vladimir", prvi put je primećen 2019. godine u Norveškoj, kada je na njemu pronađena ogrlica sa kopčom za malu kameru i odštampanim natpisom "Oprema Sankt Peterburg".
Ribari koji su ga spazili bili su zaintrigirani, kako njegovom opremom, tako i činjenicom da se beluga retko viđa tako južno od arktičkog kruga, pa su kontaktirali biologe, a oni Ministarstvo ribolova Norveške, koje je poslalo svog inspektora da proceni o čemu se radi.
I, mada Rusija nikad nije potvrdila da je Hvaldimir njihov "agent", poznato je da su još u Hladnom ratu trenirali beluge i delfine da detektuju mine i torpeda, pronalaze staru opremu i pomažu u navigaciji kapetanima.
Pored toga, 2019. su objavljeni satelitski snimci nečega za šta se sumnja da su trening centri za morske životinje u Olenja zalivu u Rusiji.
Zanimljivo je da su praksu obučavanja morskih životinja za tajne poslove imale i druge bivše sovjetske zemlje, a Ukrajina je tako 2014. javno optužila Rusiju da je ukrala njihove vojne delfine nakon aneksije Krima.
Pametni morski sisari navodno su bili i u službi Američke obaveštajne agencije, a najpoznatiji je bio delfin Noti koji je bio deo programa Mornarice 1959. godine.
Nije nikakvo čudo što su baš delfini i beli kitovi odabrani za tako odgovorne poslove - izuzetno su inteligentni, a istančana sposobnost eholokacije čini ih neprikosnovenim u snalaženju u podvodnom svetu. Ipak, i druge životinje povezivane su sa špijunskim aktivnostima, nekada i potpuno neosnovano.
Ima i još nekoliko takvih slučajeva:
Poverljivi golubovi
Obični gradski golubovi imaju lošu reputaciju, uglavnom zbog svojih (ne)higijenskih navika i posledica koje ostavljaju na spomenicima.
Međutim, golubovi pismonoše duže od jednog milenijuma su bliski saveznici ljudi, a njihove usluge koristili su čak i Džingis Kan i Napoleon Bonaparta.
Iako su angažman uglavnom imali kao kuriri koji su poruke ispisane na papiru nosili zakačene u specijalnim "torbicama" na nozi, nemački pronalazač Julius Nojbroner 1907. godine prvi je opremio svoje ptice majušnim kamerama, a njegov sistem kasnije su koristile i mnoge vojske.
Najpoznatiji golub špijun koje istorija pamti bio je "Šer Ami", čije ime znači "Dragi Prijatelj".
On je opravdao svoje ime spasivši živote 194 američka vojnika koji su ostali izolovani iza neprijateljskih linija tokom ofanzive na liniji Meza-Argon u istočnoj Francuskoj 1918. godine.
Hrabri golub je usled neprijateljske vatre ostao bez oka i noge, ali je nastavio da leti i na vreme preneo poruku, a nakon Prvog svetskog rata odlikovan je francuskim Ratnim krstom.
Uginuo je 13. juna 1919. od zadobijenih rana, a posthumno je u novembru 2019. godine odlikovan američkom Medaljom hrabrosti za životinje u ratu i miru.
Operacija radio-maca
Američka obaveštajna agencija (CIA) šezdesetih godina je eksperimentisala sa mogućnošću da mačke pretvori u pokretne prisluškivače.
Sirote mace koje su učestvovale u ovom projektu, bile su podvrgavane sofisticiranom hirurškom zahvatu u kom su im mikrofoni ugrađivani u uši, a rep pretvaran u antenu.
Trebalo je da mačke putuju za Rusiju i tamo prisluškuju oko Kremlja, ali je projekat 1967. otkazan.
Tome je najverovatnije doprinela činjenica da je jednu od radio-maca već na prilikom prvog testa na ulici udario automobil.
Optuženi bez dokaza
Dešavalo se i da neke životinje bez dokaza budu optužene za špijunažu. Najčešće su sumnjičene ptice i morski sisari iz Izraela, kada bi se desilo da "bez dozvole" pređu granice drugih država.
Budući da je reč o životinjama koje zbog naučnog praćenja obično na sebi imaju GPS uređaj, dešavalo se da budu zadržane, pa čak i ubijene.
Libanska paravojna grupa i politička stranka Hezbolah optuživala je izraelsku obaveštajnu službu da je poslala špijunskog orla, i ubila je sirotu pticu 2013. iako je reč o ugroženom prugastom orlu.
Iz Univerziteta u Tel Avivu tvrdili su da je reč o životinji koja je praćena u naučne svrhe. Bolje je prošao belogrlavi sup koji je preleteo četiri kilometra preko granice 2016. godine, budući da je nakon provere, u pratnji mirovnih snaga Ujedinjenih nacija vraćen u Izrael.
Guverner Južnog Sinaja u Egiptu Mohamed Abdul Fadhil Šuša tvrdio su da su ajkule u Crvenom moru zapravo izraelski tajni agenti koje Mosad daljinski kontroliše, na šta je izraelsko ministarstvo spoljnih poslova odgovorilo da je zvaničnik samo "previše puta gledao film 'Ajkula'".
Među "osumnjičenima" delfini, kameleoni, veverice i majmun
Iranski Hamas takođe je optuživao Izrael da su slali delfine za operacije ubijanja pomorskih komandosa brigade Kasam, kao i da su uz pomoć kameleona koji su prema njihovim tvrdnjama imali moć da detektuju nuklearno zračenje, hteli da lociraju položaj iranskih rudnika uranijuma.
"Uhapsili" su i četrnaest "špijunskih veverica" pronađenih u blizini nuklearne elektrane, a iz Teherana su tada saopštili da sumnjaju na američke obaveštajce. Njihova sudbina je do danas nepoznata.
Ipak, od svih životinja nedužno optuženih za špijunažu, najduže će se pamtiti jedan majmun koji je ubijen u Napoleonskim ratovima.
On je jedini preživeo kada se jedan francuski brod nasukao na englesku obalu kod mesta Hartlpul.
Na sebi je imao francusku vojnu uniformu, najverovatnije zato što je služio za zabavu posadi, ali je meštanima baš zbog toga delovao naročito sumnjivo, pa su ga javno obesili na plaži.
Događaj je opevan i u jednoj narodnoj pesmi koju stanovnici Hartlpula pevaju tokom proslave Dana grada.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja
U Finskoj građani upozoreni kako da izbegnu iznenadnu posetu medveda njihovom domu
19.03.2026.•
0
Finski centar za divlje životinje upozorio je da prolećna potraga medveda za hranom može da dovede ove životinje blizu ljudskih naselja, posebno kada su u dvorištima lako dostupni energetski bogati izvori hrane.
Jazavičari prvi put nakon više od 20 godina među pet najpopularnijih rasa u SAD
19.03.2026.•
0
Iako Amerikanci i dalje najviše vole francuske buldoge, retrivere i nemačke ovčare, jedna druga rasa probila se među najtraženije.
FOTO, VIDEO: Maleni majmun Panč ima novu prijateljicu
19.03.2026.•
1
Panč, beba makakija koja je osvojila internet nakon što ga je majka odbacila, a utehu je pronašao u plišanom orangutanu, i dalje je internet hit.
VIDEO: Dva veoma retka balkanska risa snimljena u Severnoj Makedoniji
18.03.2026.•
2
Nacionalni park "Šar planina" u Severnoj Makedoniji objavio je da su "trap-kamere" snimile dve nove jedinke balkanskog risa.
VIDEO: Najstariji poznati snimak pesme kitova pronađen na izgubljenom disku iz 1949. godine
17.03.2026.•
0
Pesma kita otkrivena na decenijama staroj audio opremi mogla bi da otvori novo razumevanje kako ogromne životinje komuniciraju, prema istraživačima koji kažu da je to najstariji takav snimak poznat.
Otvoren centar za spasavanje ježeva u Engleskoj
16.03.2026.•
1
Dobrotvorna organizacija u Engleskoj otvorila je novi centar za spasavanje i rehabilitaciju ježeva vredan oko 300.000 funti, koji će omogućiti brigu o većem broju ovih životinja.
Danski grad zamenio belo ulično osvetljenje crvenim da zaštiti slepe miševe
15.03.2026.•
1
Vlasti u danskom gradu Gladsakse, u blizini Kopenhagena, odlučile su da zamene belu uličnu rasvetu crvenim osvetljenjem kako bi zaštitile kolonije slepih miševa.
Zašto gavranovi prate vukove?
15.03.2026.•
1
Partnerstvo između gavrana i vukova seže do nordijske mitologije - Odinove ptice su izviđale unapred i vodile plen do božjih očnjaka, odnos koji je obezbeđivao hranu za sve.
Zašto je pravilna hidratacija ključna za zdravlje ljubimaca?
14.03.2026.•
0
Voda je jedna od najvažnijih komponenti zdravlja kućnih ljubimaca. Baš kao i kod ljudi, pravilna hidratacija kod pasa i mačaka neophodna je za rad organa, regulaciju telesne temperature, varenje i cirkulaciju.
Nova studija pokazuje da ježevi čuju ultrazvuk, moguće dizajniranje uređaja za njihovu zaštitu
13.03.2026.•
0
Grupa britanskih i danskih naučnika sprovela je studiju kojom je dokazano da ježevi čuju veoma visoke frekvencije, što bi omogućilo dizajniranje uređaja koji bi ih odvraćao od prilaska putevima.
"Lukavi slepi putnik": Lisac se ušunjao na brod u Engleskoj i stigao do Njujorka
12.03.2026.•
2
Jedan lisac uvukao se neprimećen u teretni brod u engleskom gradu Sautemptonu i stigao do Njujorka, gde je smešten u zoo vrt u Bronksu, preneo je Gardijan.
Naučnici otkrili kako matice bumbara mogu danima da prežive pod vodom
12.03.2026.•
1
Otkriće da matice bumbara mogu da se "otresu" i izađu neozleđene nakon više od nedelju dana provedenih pod vodom zaprepastilo je naučnike još 2024. godine.
Zašto sisari nisu šareni kao gmizavci, ptice ili ribe?
12.03.2026.•
0
Gušteri, ptice i ribe često imaju jarke boje, od neon roze do duboko ljubičaste, ali većina sisara je prilično jednolična. Zašto sisari ne mogu da pariraju živim bojama drugih životinja?
Slon provalio u restoran na Tajlandu
12.03.2026.•
0
Slon je provalio u restoran u potrazi za hranom u blizini Nacionalnog parka Khao Yai u okrugu Pak Chong na Tajlandu u sredu ujutro.
Uginula foka u zoo vrtu u Beogradu: Posetioci u bazen bacali predmete, zamalo se ugušila plišanom igračkom
11.03.2026.•
8
Foka Bert koji je svojim akrobacijama u bazenu privlačio veliki broj posetilaca u Zoo vrt u Beogradu, uginula je u 16. godini života, a pravi uzrok smrti trebalo bi da pokaže obdukcija.
Kengur Dragan pronašao novi dom u niškom prihvatilištu Zooplanet
10.03.2026.•
2
U prihvatilištu Zooplanet u Kamenici kraj Niša smešteno je oko 200 napuštenih životinja. Ovoj velikoj porodici nedavno se pridružio i jedan kengur.
Vlasnici masovno napuštaju svoje ljubimce dok beže iz Dubaija zbog rata na Bliskom istoku
10.03.2026.•
4
Mnogi stranci zbog rata na Bliskom istoku napuštaju Dubai, zbog čega sve više kućnih ljubimaca ostaje napušteno, a azili za životinje suočavaju se sa velikim pritiskom i finansijskim problemima.
Jedna evropska zemlja ima novi zakon: Ostavljanje mačke bez nadzora je kazneno delo
08.03.2026.•
2
Mnogi vlasnici smatraju mačke kućnim ljubimcima koji ne zahtevaju mnogo brige, ali u jednoj evropskoj državi zanemarivanje mačke tokom dana sada može dovesti do ozbiljnih posledica.
Nemačka legalizuje lov na vukove
08.03.2026.•
2
Lov na vukove biće dozvoljen u Nemačkoj prema zakonu koji je usvojio donji dom parlamenta kao odgovor na brzo rastuću populaciju vukova i nagli porast broja napada na stoku.
Mačke spavaju i po 20 sati dnevno: Zašto?
08.03.2026.•
2
Mačke u proseku spavaju otprilike 15 sati dnevno, a neke i do 20 sati, što je povezano s njihovim prirodnim lovačkim instinktom i potrebom za obnavljanjem energije.
Psi zaista utiču na dugovečnost svojih vlasnika
08.03.2026.•
3
Istraživanja već dugo sugerišu da postoje brojne fizičke i mentalne koristi od toga da imate krznenog prijatelja pored sebe.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar