Stručnjaci veruju da je kit Timi uginuo nakon puštanja u Severno more
Grbavi kit Timi, koji je privukao svetsku pažnju nakon što se nasukao u nemačkim vodama, najverovatnije je uginuo pošto je pušten sa barže u otvoreno more, dok se dovodi u pitanje i način na koji je sprovedeno spasavanje
Foto: Beta/AP (Stefan Sauer)
Lokalne vlasti prethodno su više puta bezuspešno pokušavale da vrate Timija iz plićaka u otvoreno more, nakon čega je dvoje preduzetnika finansiralo poslednji pokušaj njegovog spasavanja, uprkos sumnjama dela stručnjaka da može da preživi transport.
Jedna od finansijerki akcije Karin Valter-Momert izjavila je ranije za list Bild da je kit "pokazivao volju za životom", ali je sada nejasno kako je životinja zapravo puštena sa barže, a postoji bojazan da je uginula, preneo je Euronews.
Prema pisanju medija, nije poznato da li je kit sam otplivao ili je jednostavno izbačen sa plovila, dok su se na društvenim mrežama pojavile i tvrdnje da je posada želela da se što pre "reši problema".
Stručnjaci navode da je Timi bio u veoma lošem zdravstvenom stanju dok je bio nasukan, a pojedini su smatrali da je plitko more možda izabrao kao mesto gde će uginuti, dok su drugi predlagali da mu se omogući da tu ugine bez dodatnog stresa.
Privatna spasilačka inicijativa, koja je transportovala kita ka Severnom moru, prvobitno je slavila njegovo oslobađanje, iako je deo učesnika, koji su životinju nazivali i "Nada", nastavio da veruje u uspeh operacije.
Veterinarka Kirsten Tenis tvrdi, međutim, da joj nije bilo dozvoljeno da prisustvuje trenutku puštanja kita i da je životinja oslobođena "preuranjeno i u tajnosti".
Plan je bio da kit bude pušten dalje na zapad, u otvorenom delu Severnog mora, ali je, prema dostupnim podacima, oslobođen oko 70 kilometara severno od danskog grada Skagen, u području intenzivnog brodskog saobraćaja.
Morski biolozi iz Nemačkog okeanografskog muzeja smatraju da je Timi najverovatnije uginuo.
"S obzirom na izuzetno iscrpljeno stanje i činjenicu da se više puta ponovo nasukao u kratkom periodu, vrlo je verovatno da nije imao snage da dugo pliva u dubokom moru", naveli su stručnjaci.
Akciju spasavanja finansirali su preduzetnici Karin Valter-Momert i Valter Gunc, a troškovi su procenjeni na najmanje 1,5 miliona evra, ne računajući angažovanje brodova i posade.
Kapetan tegljača "Robin Hud" naveo je za nemačke medije da je samo sledio naređenja i izrazio žaljenje zbog učešća u akciji, ističući da je kompanija najpre bila hvaljena, a zatim optuživana za zlostavljanje životinja.
Dodatne sumnje izazvale su tvrdnje da je kitu postavljen uređaj za praćenje, što stručnjaci osporavaju, navodeći da ne postoji komercijalno dostupna tehnologija koja bi mogla da prati vitalne funkcije životinje na taj način.
Ekološke organizacije, uključujući Greenpeace i WWF, ranije su se protivile transportu teško povređenog kita, upozoravajući na šire probleme ugroženosti morskih ekosistema.
Kako navode, prekomerni ribolov, klimatske promene i eksploatacija fosilnih goriva predstavljaju ozbiljnu pretnju morskom svetu, dok zagrevanje voda dovodi do migracija vrsta i uginuća osetljivih organizama poput korala.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja
Tajpej planira da ubije sve pacove nakon dva slučaja hantavirusa
06.05.2026.•
3
Gradonačelnik Tajpeja Čang Van-an izjavio je da gradska uprava Tajpeja sprovodi projekat istrebljenja pacova na nivou celog grada.
Na Pešteru posle nekoliko decenija zabeležen crnokrili zijavac
05.05.2026.•
0
Istraživači Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije zabeležili su na Sjeničko-pešterskoj visoravni crnokrilog zijavca (Glareola nordmanni), pticu koja se u Srbiji beleži tek treći put i to nakon skoro 40 ggodina.
Carinici u Nemačkoj otkrili 16 malih jazavičara u jednom automobilu
05.05.2026.•
0
Carinski službenici iz nemačkog grada Braunšvajga pronašli su u jednom automobilu 16 jazavičara, nakon čega se rutinska kontrola pretvorila u operaciju spasavanja pasa, preneo je Bild.
Naučnici otkrili novu vrstu pauka i nazvali je po albumu Pink Flojda
04.05.2026.•
0
Istraživači sa nekoliko južnoameričkih instituta identifikovali su novu vrstu pauka.
Spaseni bik nazvan po Dejvidu Atenborou u čast njegovog 100. rođendana
03.05.2026.•
0
Organizacija za prava životinja PETA nazvala je "mudrog" bika ser Atenbulok, jedinstveni omaž za proslavu predstojećeg 100. rođendana prirodnjaka i voditelja emisija o prirodi ser Dejvida Atenboroa 8. maja.
Američka kompanija planira da oživi izumrlu plavu antilopu
03.05.2026.•
0
Američka biotehnološka kompanija "Colossal Biosciences" najavila je da planira da oživi izumrlu plavu antilopu koristeći tehnologije slične onima iz filma Park iz doba Jure.
Šta sve psi mogu da nanjuše, a mi ne
03.05.2026.•
3
Psi mogu da nanjuše stvari koje su ljudima potpuno neprimetne jer imaju neuporedivo razvijeniji njuh.
Podivljali slon u Indiji bacao i prevrtao automobile i umrtio jednu osobu
03.05.2026.•
1
Veliki podivljali slon bacao je automobile i dvotočkaše nakon što se otrgao sa lanca kod hrama Kidangur Mahavišnu u Angamaliju, na jugu Indije, pri čemu je usmrtio 40-godišnjeg muškarca.
Livorno će kažnjavati vlasnike pasa koji ne operu površinu na koju se njihov pas ispiški
03.05.2026.•
19
Vlasnici pasa u Livornu biće obavezni da čiste urin svojih ljubimaca sa javnih prostora ili će se suočiti sa kaznama do 500 evra.
VIDEO: Vraćen u more kit Timi koji je od marta bio nasukan u Nemačkoj
03.05.2026.•
0
Spasilački tim je izvukao grbavog kita uz pomoć barži u Severnom moru koji je bio nasukan u plitkim vodama blizu Nemačke od marta, rekli su očevici.
Papagaji u gradovima uče jedni od drugih šta da jedu
02.05.2026.•
1
Divlji papagaji u urbanim sredinama u Australiji koriste socijalno učenje i kopiraju ponašanje drugih jedinki prilikom odlučivanja da li da probaju novu hranu, pokazuje novo naučno istraživanje.
Ptice u gradovima se više plaše žena nego muškaraca - ali naučnici ne znaju zašto
30.04.2026.•
3
Urbane ptice poput golubova, vrabaca i svraka više se plaše žena nego muškaraca, ali naučnici ne mogu da otkriju zašto.
VIDEO: Orangutan prvi put snimljen kako koristi most koji su napravili ljudi
30.04.2026.•
0
Sumatranski orangutan je po prvi put snimljen kako prelazi most u krošnjama drveća napravljen od strane ljudi, konstruisan da pomogne ugroženim životinjama da zaobiđu asfaltirani put na indonežanskom ostrvu.
Studija: Mozak pasa počeo da se smanjuje pre 5.000 godina
29.04.2026.•
0
Najnovija naučna studija je pokazala da su mozgovi pasa počeli da se smanjuju pre najmanje 5.000 godina, ali to ne znači da su psi postali manje inteligentni od svojih predaka vukova.
VIDEO: U toku spasavanje kita Timija u Nemačkoj pomoću barže
29.04.2026.•
1
Grbavi kit koji je nedeljama bio nasukan u plitkim vodama Baltičkog mora na obali Nemačke, uspešno je prebačen na baržu i trenutno plovi ka Severnom moru.
Pokušao iz Rusije da prošvercuje 920 koža tvora
29.04.2026.•
1
Carinici na aerodromu Šeremetjevo zadržali su 52-godišnjeg stranog državljanina zbog pokušaja krijumčarenja 930 koža tvora u Kinu, saopštila je Federalna carinska služba Rusije.
Indijski milijarder ponudio da zbrine 80 Eskobarovih nilskih konja koje Kolumbija planira da ubije
29.04.2026.•
4
Indijski milijarder Anant Ambani ponudio je da u svom centru za zaštitu životinja u Gudžaratu primi 80 nilskih konja iz Kolumbije, koje vlasti planiraju da ubiju zbog širenja invazivne vrste.
Rajka odletela do Afrike
28.04.2026.•
0
Prostor Srbije nastanjuje oko 350 vrsta ptica, a više 100 vrsta boravi u našoj zemlji tokom seoba ili zimovanja.
VIDEO: Danas pokušaj vraćanja kita Timija nasukanog u Nemačkoj nazad u more
28.04.2026.•
0
Kit težak 12 tona, nazvan Timi, nasukan je na obali Baltičkog mora skoro mesec dana.
Kina šalje dve pande Sjedinjenim Američkim Državama
26.04.2026.•
0
Kina će poslati dve džinovske pande u zoološki vrt u Atlanti u SAD, u okviru novih napora "panda diplomatije", uoči planirane posete predsednika SAD Donalda Trampa Kini i sastanka sa kineskim predsednikom Si Đinpingom.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar