Za upravnika zgrade plaćaće se po 300 dinara mesečno

Sve zgrade sa više od 30 stanova moraće ubuduće da imaju profesionalne upravnike, koji će biti zaposleni na neodređeno, a njihovu zaradu će finansirati stanari.
Sve zgrade sa više od 30 stanova moraće ubuduće da imaju profesionalne upravnike, koji će biti zaposleni na neodređeno, a njihovu zaradu će finansirati stanari.

Svi vlasnici stanova u zgradama sa više od 30 nekretnina moraće da angažuju i plaćaju profesionalnog upravnika i taj trošak će ih mesečno koštati najmanje 300 dinara, što jedna je od novina koje predviđa novi zakon o stanovanju, koji je ušao u javnu raspravu.

Nacrt ovog akta nalaže da će ovi upravnici zameniti sadašnje predsednike skupština stanara i, za razliku od njih, profesionalni pravnici će potpisivati ugovor na neodređeno vreme i najmanje jednom godišnje stanarima će morati da polažu račune šta su radili. "Profesionalni upravnik će biti stalno radno mesto. Svaki vlasnik stana mesečno će verovatno morati da izdvaja po 300 dinara za platu upravnika, koliko je sada njihova tržišna cena, a što je manje nego u okolnim zemljama. Od stanara koji ne budu želeli da za upravnika plate, dug će naplaćivati privatni izvršitelji", objašnjava Aleksandar Ribać, generalni sekretar udruženja Klub predsednika skupština stanara.

Računajući da sve zgrade koje imaju liftove imaju više od 30 stanova, on smatra da će u Srbiji biti potrebno između 10.000 i 16.000 profesionalnih upravnika. Oni će, kako dodaje, morati da polažu testove za licence, a na konkurs će moći da se prijave i fizička i pravna lica.

"Otvara se mogućnost za zapošljavanje i konkurenciju, pa će se upravnici truditi da budu što bolji, a vrednost stanova će se povećati", smatra Ribać. Osim toga što će morati da ga plaćaju, stanari će sami morati i da izaberu profesionalnog upravnika u roku od 60 dana od stupanja na snagu zakona o stanovanju. "U zgradama gde stanari ne izaberu upravnika, opština će uvesti prinudnu upravu, koja će sazvati stambenu zajednicu koja će ga izabrati. Opština će te poslove prepustiti firmama na tenderima", kaže Ribać.

Šta donosi Nacrt zakona

*Svaka zgrada sa 30 i više stanova imaće profesionalnog upravnika

*Privredna komora Srbije sprovodiće licenciranje upravnika

*Onima koji ne budu plaćali upravnik može da pošalje izvršitelje

*Stanodavci će lakše moći da izbace stanare koji ne plaćaju kiriju

*Obavezno je osiguranje zgrade od moguće štete

*Troškove osiguranja deliće stanari

*Zgrade će biti javna dobra

*Opštine će određivati koliko će se izdvojiti za održavanje zgrade (sada 500 dinara)

*Stanari zgrade sa manje od 30 stanova sami će birati upravnika na četiri godine

*O naknadi za neprofesionalnog upravnika odlučivaće Skupština stanara

Obaveze upravnika zgrade

*Predlaže stanarima program održavanja objekta

*Redovno obilazi zgradu, prijavljuje kvarove

*Brine o imovini koja je van stanova

*Stara se o održavanju parcele na kojoj se zgrada nalazi

*Podnosi izveštaj o radu najmanje jednom godišnje

*Stanari mogu da mu daju otkaz

  • Novi Sad

    26.02.2016 13:18
    Za upravnika zgrade
    Moja zgrada je angažovala profesionalnog upravitelja, agencije Home Unity iz Novog Sada. Nimalo lepa iskustva i ni P od profesionalizma. Dalje od takvih. Toliko o tome da će nam biti dobro ako se tako neko angažuje.
  • Stanar

    07.01.2016 12:01
    necu vam placati i tacka!
  • komsha

    05.01.2016 10:13
    budalastina
    zar nije bolje da ostane predsednik kucnog saveta??
    to je covek koji je svaki dan tu i prati sta se desava..
    da li treba da dodje neko ko ce dobijati platu i pojavljivati se jednom ili nijednom godisnje da zahvali sto mu placamo... ko ce resavati probleme u zgradi???
    ko smislja ove gluposti da mi je znati...?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija