Kako pomeranje kazaljki utiče na naše zdravlje?

Zimsko računanje vremena još nam toliko teško ne pada jer spavamo sat vremena duže.

Ali, ponovno pomeranje kazaljki i letnje računanje, koje ove godine počinje 27. marta, stres je za naš organizam pa mu treba vremena kako bi se navikao na novi ritam spavanja i buđenja.

Kazaljke su se pomerile u noći između subote i nedelje, sa dva na tri sata.

Prema nekim istraživanjima tih sat vremena koliko kraće spavamo zaslužno je za osećaj neispavanosti, glavobolje, srčano opterećenje pa i veći broj saobraćajnih udesa jer je zbog neispavanosti koncentracija slabija.

Naime, telo ima svoj ritam i naviknuto je da spava određeni broj sati, budi se u određeno vreme itd. Ako mu se to poremeti, ono to doživljava kao stres. Potrebno je nekoliko dana da se navikne na novi ritam.

Broj ljudi koji zbog srčanog udara završe u Hitnoj pomoći povećan je za oko 25 odsto u danima nakon pomeranja sata na letnje računanje vremena, a većinom se radi o ženskim pacijentima, zaključili su inostrani stručnjaci. Oni koji znaju da pate od srčanih problema trebalo bi tih dana posebno da pripaze šta piju i jedu i smanje telesnu aktivnost, odnosno izbegavaju napore.

Pre dve godine Vladimir Putin je odlučio da kazaljke zauvek ostanu na zimskom računanju vremena. Objasnio je kako promena sata dva puta u godini štetno utiče na bioritam ljudi, ali i krava.

Autor: Fokus

  • /

    27.03.2016 15:55
    /
    sada je u medijima prvi negativan pristup ovome otkako je uveden pre 30g kod nas.

    podsmevali su se svakome ko je bilo sta rekao lose. cak i ovde na 021

    ja sam vec ukucao da cu glasati za putina ako ukine ovo u srbiji
  • bgl.

    27.03.2016 13:11
    Najveca glupost ikada.
  • nssss

    27.03.2016 10:08
    da
    sve se to zna ali se i dalje ne odustaje...cist dokaz koliko vredi ljudski zivot i zdravlje...budali koja je to smislila treba odrediti radno vreme od 6 ali da ustaje jedno dva sata ranije zato sto treba da putuje do posla pa da ga pitam kako ce biti oran za rad

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Raste broj vakcinisane dece

U 2023. godini postignut je veći obuhvat redovne vakcinacije i revakcinacije nego u 2022. godini, ali je manji broj onih koji su primili treću dozu vakcine protiv tetanusa.

Kako da dobijemo dovoljno vitamina D?

Zašto stariji ljudi, a posebno žene, gube kalcijum iz kostiju i gomilaju ga u krvnim sudovima? Koji su uzroci ovog stanja, da li je i na koji način ga je moguće sprečiti?