Srbija toči najskuplji dizel u regionu

Prosečne maloprodajne cene benzina u Srbiji u odnosu na cene početkom marta, kada je gorivo bilo najjeftinije, povećane su za oko sedam odsto, a dizel za čak 11 odsto.

Istovremeno je auto-gas pojeftinio za oko pola odsto, pokazuju najnoviji podaci Udruženja naftnih kompanija Srbije. To znači da je benzin od marta poskupeo za 9,41, a dizel za 13,85 dinara.

Tečni naftni gas je, posle uzastopnih pojeftinjenja sredinom jula, poskupeo za oko dinar i sada se toči za 65,33 umesto 63,46 dinara.

Prosečna maloprodajna cena benzina u Srbiji je 132,70 dinara, evrodizela 138,96 dinara. Upoređujući cene goriva u Srbiji i u regionu jasno se vidi da je dizel na domaćim pumpama među najskupljim. Skuplje se toči samo u Albaniji. Istovremeno je maloprodajna cena benzina u Srbiji za oko tri odsto niža od proseka u regionu.

Dok litar dizela u Srbiji košta 1,127 evra, u Makedoniji ga plaćaju 0,79 evro centi, u BiH 0,90. Jeftiniji je čak i u Grčkoj, koja je maksimalno podigla cene goriva zbog sveopšte ekonomske cene. Tomislav Mićović, sekretar ovog Udurženja, kaže za Politiku da su i dalje najniže cene goriva u Bosni i Hercegovini i Makedoniji.

"Upravo su te zemlje, zbog veoma niskih državnih zahvatanja, preuzele deo potrošnje iz pograničnih delova naše i drugih susednih zemalja, a samim tim i fiskalne prihode. Isti negativni efekat po republički budžet Srbije beleži se i kada je u pitanju snabdevanje tranzitnog saobraćaja, koji se dominantno okreće snabdevanju gorivom u susednim zemljama", naglašava Mićović.

Logično je, dodaje on, da će svako ko je u tranzitu kroz Srbiju napuniti rezervoare gde mu je najjeftinije. Pa i vozači iz Srbije odlaze u RS ili u BiH da kupe jeftinije gorivo. Država umesto da ovaj letnji period, kada je veliki tranzit stranaca kroz Srbiju iskoristi da privremeno snizi akcize i time poveća promet i napuni državnu kasu, godinama ne pruzima ništa. A gube svi, i budžet i pumpe.

Razlog skupog goriva u Srbiji su visoke akcize, gotovo najveće u regionu. Mićović kaže da je s druge strane, drastično poskupljenje nafte, a drugi razlog skupog goriva u Srbiji. Barel nafte se poslednjih dana prodaje za oko 47 dolara, što je za 70 odsto više nego kada je crno zlato bilo na istorijskom minimumu 20. januara ove godine. Tada je berzanska cena barela sirove nafte tipa brent koja se prerađuje u Srbiji bila 27,88 dolara, podseća Mićović.

Ono što dodatno otežava legalan rad benzinskih pumpi i oštećuje budžet je pojačan šverc goriva, kako kroz veći uvoz baznog ulja koji se namešava s dizel gorivom i tako prodaje. Da šverca ima, potvrđuje i poslednji podatak da su carinici u proteklih nedelju dana na ispostavi Veliko Gradište prilikom kontrole pogonskog goriva brodova koji saobraćaju Dunavom otkrili 3.550 litara neprijavljenog dizel goriva.

Neposredno pre toga, prilikom izlazne kontrole jednog slovačkog broda, otkriven je tank koji nije bio obuhvaćen šemom i u njemu je pronađeno 1.800 litara dizela.

  • Teča

    26.07.2016 16:27
    E, pa ljubav prema putinu ima svoju cenu...
  • Milan

    26.07.2016 16:04
    Lumanac je pogodio pravo u centar! Ovde da gorivo košta 500 dinara po litri i dalje bi svi ćutali i trpeli.

    U Francuskoj protestuju zbog novog zakona u radu, čitav Pariz je na nogama. Kod nas radnici ćute, obuku pelene i na posao. Jer se neće 20.000 mesečno samo zaraditi.
  • ziju

    26.07.2016 15:37
    Goriva
    Reko vam je premijer da ne može smanjiti jer država ima velike troškove. Zato je gasprom smanjio kvalitet do minimuma a pa nam auta troše min 10-20% više goriva i slabije idu. Ma nije problem vođa najbolje zna šta je dobro za njegov narod.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Mali: Srpska ekonomija raste uprkos izazovima

Ministar finansija Siniša Mali izjavio je danas na prolećnom zasedanju Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Grupacije Svetske banke da srpska ekonomija raste, uprkos izazovima.

Smanjene devizne rezerve NBS

Narodna banka Srbije (NBS) objavila je danas da su bruto devizne rezerve na kraju marta ove godine bile 24,9 milijardi evra, što je u odnosu na kraj prethodnog meseca smanjenje za 89,3 miliona evra.