Gasi se termoelektrana "Morava" do 2023. godine, nepoznato kakvo postrojenje je menja

Termoelektrana "Morava" u Svilajncu, izgrađena 1969. godine na bazi otpadnih ugljeva iz podzemne eksploatacije, biće ugašena 2023. godine, objavio je Ekološki pokret u Svilajncu, prenoseći saopštenje JP Elektroprivrede Srbije u čijem je sastavu "Morava".
"Na osnovu Nacrta dugoročnog plana poslovne strategije i razvoja JP EPS do 2027. godine, predviđeno je stavljanje van proizvodnog procesa TE "Morava" do kraja 2023. godine", stoji u saopštenju EPS objavljenom na fejsbuk stranici Ekološkog pokreta.
 
U "Moravi" ne komentarišu taj Nacrt EPS-a, ali kažu za Tanjug da je proteklih godina, kroz kapitalne i druge remonte, u saradnji sa domaćim kompanijama i naučnim ustanova, napravljeno mnogo tehničkih i inženjerskih poduhvata, koji "Moravu" čine "najvećim i najvažnijim privrednim subjektom Pomoravskog okruga, jedinstvenim i prepoznatljivim subjektom EPS".
 
TE "Morava" je snage 125 megavata, sa opremom iz Poljske. Na kompletno kompjutersko vođenje i upravljanjem blokom, prevedena je 2004. godine, a uradili su ga stručnjaci i saradnici Instituta "Mihajlo Pupin" iz Beograda. Godišnje proizvede do 600 miliona kilovat časova.
 
U TE "Moravi" je zaposleno oko 200 radnika.
 
Svilajncom se pronela vest da će u TE "Moravi", posle gašenja, biti instalirano postrojenje za "fizicko hemijski tretman opasnog otpada", što je veoma uzbudilo ljude iz ekološkog pokreta, ali i mnoge druge u Svilajncu.
 
U odgovoru JP EPS, Ekološkom pokretu na to pitanje, stoji, da se "ne predviđaju aktivnosti vezane za izgradnju febrike za fizičko hemijski tretman opasnog otpada, nigde pa ni na lokaciji TE 'Morava'".
 
"To ne predviđa poslovna strategija dugoročnog razvoja EPS", kažu u tom javnom preduzeću.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija