Udruženja u Hrvatskoj i Sloveniji pripremaju teren za uvođenje kriptovaluta u opticaj

Hrvatska i Slovenija, pored geografske granice, dele i slično mišljenje o kriptovalutama, želeći da bitkoin postane valuta kojim će moći da se plaća.
Udruženja u Hrvatskoj i Sloveniji pripremaju teren za uvođenje kriptovaluta u opticaj
Foto: 021.rs
Udruženja u ove dve zemlje dele slične stavove i mišljenje po pitanju budućnosti kripovaluta. U Hrvatskoj je primaran cilj postavljanje temelja samoregulacije, dok Slovenci žele da "edukuju javnost o svim prednostima kriptovaluta".
 
Povezuje ih veliki entuzijazam kada je reč o ovim valutama, a hrvatsko Udruženje Blockchain i kriptovalute savetovaće regulatorne organe da se kupovina, kao i prodaja, plaćanje i isplata plata vrši u bitkoinima. 
 
"Pružanje relevantnih informacija, obrazovanja i znanja o kripto-ekonomiji je jedan od prioriteta", istakli su iz ovog hrvatskog udruženja. 
 
Sa druge strane, konkretna i sveobuhvatna politika kada je reč o kriptovalutama, još uvek nije usvojena u Hrvatskoj. Tokom diskusije o digitalnim valutama još 2013. godini, Hrvatska narodna banka je navodno izjavila da bitkoin nije ilegalan u ovoj zemlji. Nedavno, 2017. godine, HNB ipak istakla da kriptovalute nisu ni legalna sedstva plaćanja, ni elektronski novac po važećim zakonima u Hrvatskoj. 
 
Sa druge strane, iz Slovenije, još jedne bivše jugoslovenske republike, člnice EU, dolazi više pozitivnih signala ovih dana, piše B92
 
Zvaničnici iz ove zemlje su obećali da će raditi zajedno kako bi "edukovali javnost o prednostima i mogućnostima koje donosi inovativna tehnologija i kriptovalute". 
 
Slovenački premijer Miro Cerar takođe je prisustvovao sastanku koji predstavlja početak decentralizacije ovog tržišta. Kompanije, koje su učestvovale na ovom sastanku najavile su osnivanje "Blockchain alijanse CEE", koja će, kako se navodi, usredsrediti svoje napore na poboljšanje vidljivosti i ugleda kriptovaluta. 
 
Trenutna vlada u Ljubljani ima pozitivan stav prema kriptovalutama i ovoj industriji. Slovenija je jedna od zemalja koja ne oporezuju pojedince na kapitalne dobitke od bitkoina i drugih kriptovaluta.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Šta stoji iza "turbo uzleta" Pro Tenta?

Iako je Pro Tent na kraju 2022. godine imao više od 8.600 radnika, najveći broj njih samo je formalno zaposlen u ovom preduzeću, a suštinski radi u Elektroprivredi Srbije.

Srbija nasuprot svetskog trenda

Nema države koja se ne hvališe najboljim kompanijama, stoga se i prave liste najvećih, bilo prema ukupnom poslovnom prihodu, bilo prema profitabilnosti.

Koja država EU je najzaduženija?

Javni dug zemalja Evrozone je na kraju četvrtog tromesečja 2023. godine pao sa 89,9 odsto u prethodnom kvartalu na 88,6 odsto, objavio je Evrostat.