Analitičari: Deceniju posle ekonomske krize privreda Srbije zaostaje u odnosu na region

Svetska ekonomska kriza pogodila je čitav svet pre punih 10 godina, a ekonomski analitičari ocenjuju da je Srbija od tada napravila previše grešaka zbog kojih ovdašnja privreda danas zaostaje u odnosu na druge zemlje regiona.
Analitičari: Deceniju posle ekonomske krize privreda Srbije zaostaje u odnosu na region
Foto: Pixabay
Bankrot jednog od najvećih investicionih fondova na svetu "Lehman brothers", bio je okidač za finansijski krah brojnih banaka, kompanija, ali i država. Kriza je tada pogodila i Srbiju. Dok predstavnici vlasti tvrde da se država sa ivice bankrota vratila na put "zdrave" ekonomije, ekonomski analitičari kažu da je za 10 godina u ekonomskoj politici povučeno mnogo pogrešnih poteza.
 
Premijerka Ana Brnabić kaže da je tadašnja Vlada pričala da Srbija ima šansu u svetskoj ekonomskoj krizi i da "baš ništa, ništa nisu uradili".
 
"Danas je Srbija mnogo drugačija zemlja, danas je ekonomija Srbije mnogo otpornija na promene. To je pre svega zahvaljujući tome što imamo mnogo manji javni dug, naš javni dug je sada ispod 60 odsto BDP-a zahvaljujući, pre svega, merama fiskalne konsolidacije", istakla je predsednica Vlade. Utisak premijerke je da se Srbija oporavila, na šta, kako kaže, ukazuju i aktuelni ekonomski parametri.
 
Brnabić, uz javni dug koji je ispod 60 odsto BDP-a, u prvi plan ističe i smanjenje nezaposlenosti, koja, tvrdi, iznosi 12 odsto. Inflacija je, objašnjava, godinama u planiranim okvirima, a privredni rast u prvoj polovini 2018. najbolji u regionu - 4,8 odsto.
 
Sasvim drugačiji pogled na ekonomsku situaciju danas imaju ekonomski analitičari. Glavni urednik NIN-a Milan Ćulibrk za N1 kaže da je Srbija od izbijanja svetske ekonomske krize povukla previše pogrešnih poteza.
 
"Mi za ovih 10 godina, ako i budemo imali rast ove godine od 3,5 do četiri odsto, imaćemo negde od 7,5 do osam odsto veći BDP u odnosu na 2008. godinu. Poređenja radi, ni jedna zemlja u okruženju, na primer BiH ili Makedonija, neće imati ispod 17 odsto. Lutalo se prilično, bilo je pogrešnih poteza, bilo je nesnalaženja... OK, 2009. godina je pola sveta bilo u recesiji, 91 zemlja je imala pad BDP-a, tu je bila i Srbija. Koliko god da je to bilo opravdano, postavlja se pitanje: da li je moralo tako dubok da bude taj pad", ističe Ćulibrk.
 
Mišljenja ekonomista su podeljena. Profesorka Ekonomskog fakulteta Danica Popović upozorava da se novi "balon" ponovo kreira, tržišta kapitala rastu i beleže rekordne indekse, ali bez pokrića u realnoj ekonomiji.
 
"Napumpane cene nekretnina mogu da naprave balon, ti baloni se dešavaju svuda i na svim tržištima stalno, ti baloni su iracionalni i pucaju stalno - kada će, to ne znamo. Ovo sada može da izazove neku lokalnu krizu, ali to nikako ne može sada da preraste u opštenacionalnu. Nama će se desiti, ako se stvari ovako nastave, da ostanemo na nekim niskim stopama rasta zauvek", objašnjava Popović.
 
Slična su očekivanja i Milana Ćulibrka. 
 
"U jedno dogledno vreme mi bismo mogli ponovo da se slupamo na isti način kao što smo se slupali 2008. godine. Izgleda da smo mi navikli da se igramo sa ekonomijom", utisak je glavnog urednika NIN-a.
  • @Paor

    19.09.2018 23:31
    Jugoalat, Jugodent, Novitet, Pobedu, Heroj Pinki, Kabel i mlekara su unisteni 90ih, posle je samo stigao racun.

    DOS je u prvih par godina sredio dugove i fondove, imali rast od par desetina % godisnje i onda je sve stalo i vratilo se na staro, pa su prodali pivare i sto sta da malo prolongiraju "blagostanje" i zamaskiraju nedostatak reformi.
    A onda DS-SPS stigla SEKA pa se konacno pokazalo pravo stanje zemlje...

    Tako ce i nova SEKA da pokaze pravo stanje naprednih projekata i reformi, posto su ovi jos veci dunsteri od onih proslih.
    A narod glup pa ne kapira da je nesto upropasteno onda kad zapocnes proces a ne kad dodje na naplatu...
  • Paor

    19.09.2018 17:15
    Iskreno
    Ona prethodnai uspešna je otpustila sa posla preko 400.000 radnika!
    U NS-u su ti uspešni uniištilii Jugoalat, Jugodent, Novitet, Pobedu, Heroj Pinki, Kabel, a na kraju i Novosadsk mlekaru.

    Nisu otvarali fabrike, niti oživeli gigante.

    Inflacija je bila za vreme te "sjajne vlasti" tričavih 20%, a devizne rezerve u minusu.

    Baš sjajno i za pohvalu.
  • @Аналитичар

    19.09.2018 12:11
    1. Ako u region ubrajas samo exSFRJ (bez Slovenije) i Albaniju, onda je to istina. Mada i tako kasnimo za njima

    2. Fabrika od nekoliko desetina zaposlenih nije fabrika vec radionica. Sto se i vidi iz podataka Zavoda za statistiku - pre 6 godina bilo 750.000 nezaposlenih, danas ih ima oko 630.000. Dakle zaposleno 120.000, od toga vecina u drzavnim/javnim firmama.

    3. Deflacija je gora od inflacije (inace nije tacno da nemamo inflaciju, pogledajte rast cena/troskova u odnosu na primanja u poslednjih nekoliko godina)

    4. Zlatne rezerve su smesna stavka, ni 650 miliona evra

    5. Naravno da se plate i penzije vecim delom ne isplacuju iz fondova i poreza/doprinosa, vec iz kredita. Kao i ovi megalomanski projekti, putevi, pruge, BG na vodi, itd. samo sto jos nije pocela otplata istih - pocinje za 3-4 godine. A onda se drz'te, nama niko nece pomoci kao Grckoj

    6. Vojska i dalje nema sta da jede i obuce/obuje, to sto je par jedinica dobilo uniforme i nesto naoruzanja je smesno

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija