Pismenost nebitna čak i na takmičenjima iz srpskog jezika

Posle odluke donete pre tri godine da pravopis nije važan na maloj maturi i da osmaci dobijaju bodove i za nepismene odgovore, isti princip uveden je čak i na takmičenjima iz srpskog jezika i književnosti.
Posle odluke donete pre tri godine da pravopis nije važan na maloj maturi i da osmaci dobijaju bodove i za nepismene odgovore, isti princip uveden je čak i na takmičenjima iz srpskog jezika i književnosti.

Proteklog vikenda, na opštinskim takmičenjima iz književnosti za učenike sedmog i osmog razreda iz cele Srbije, kao tačni odgovori priznavali su se "đura jakšić", "prvi svetski rat" i slični primeri nepismenosti.

Testovi za Književnu olimpijadu, kao i rešenja i uputstva za ocenjivanje, stigli su školama za Društva za srpski jezik i književnost. Prema rečima više nastavnika srpskog jezika, rečeno im je da će pravopis uzimati u obzir na gradskom takmičenju, ali da na opštinskom mogu da ignorišu pogrešnu upotrebu malih i velikih slova i slične greške.

"Nigde u uputstvima za ocenjivanje testova ne piše da su dozvoljene pravopisne greške, ali smo usmeno dobili takve instrukcije od Društva za srpski jezik. Ovakvi propusti tolirešu se poslednjih godina, od kada je uvedeno da na maloj maturi nije bitan pravopis. Ovog puta pitali smo konkretno za pogrešno napisan Prvi svetski rat i imena i prezimena ispisana malim slovima i dobili instrukcije da takve odgovore priznajemo", kaže nastavnica koja je pregledala testove na teritoriji beogradske opštine Zvezdara. Ona smatra da se u nekim odgovorima isuviše cepidlači, dok se toleriše da čak i najbolji đaci, koji se takmiče iz srpskog jezika i književnosti, ne znaju elementarna pravopisna pravila.

Slično je bilo i na Vračaru, gde su deca dobijala bod i ako su Đuru Jakšića, Vaska Popu ili Dušana Radovića napisali malim početnim slovima. U nekim drugim krajevima, međutim, kažu da ovakve greške ne bi tolerisali.

"Ni ja, niti moje kolege iz Društva za srpski jezik Moravičkog okruga ne bismo dozvolili takve greške. Istina je, godinama već postoji tendencija da pravopis nije bitan. To je prvo demonstrirano na završnom ispitu, ali previše je da bude i na testovima za nadarene učenike. To da možemo da ignorišemo pravopis nikada nije bilo napisano zvanično, ali je to prećutno dozvoljavano, pa čak i podsticano", kaže predsednica Društva za srpski jezik Olivera Krupež.

  • 25.02.2015 18:44
    Važno je da je napisano ćirilicom. (Uglavnom štampanim slovima jer ni pisana ne znaju)
  • ja

    24.02.2015 10:28
    Tako je to
    U državama koje vode nepismeni.
  • Vuk

    24.02.2015 08:51
    U nepismenosti je naša budućnost
    Kada se u Srbiji marilo za pismenost? Pre samo 150 godina nivo nepismenosti je bio 100%. Danas nije ništa bolje jedino sto se procenat od 100% odnosi na funkcionalnu nepismenost (znaš šta piše, al' ne znaš šta znači). Dočim da to nije nista negativno, jer šta će uopšte pismeni ljudi u Srbiji? Takvi su skloni nezgodnim pitanjima, pobunama i, nedajbože, prevratima.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija