Tako su ispunile obećano u 2014 – da će se Srbija prvi put naći među 33 države za koje takve podatke objavljuju godinama, u okviru kampanje za poštovanje Kodeksa transparentnosti o saradnji sa zdravstvenim radnicima i ustanovama.
Direktor društva "Inovija", koje okuplja pomenutih 17 farmaceutskih kompanija
Bojan Trkulja, kazao je za
Politiku da je najvažnije da je obećanje o transparentnoj objavi podataka – ispunjeno. "
Sve je tu: ko god želi može sve podatke da analizira. Ovo je prva godina da se u Srbiji objavljuju ovakvi podaci i niko ne može da očekuje da prvi rezultati podignutog nivoa transparentnosti budu i idealni. Od toga kako će javnost komentarisati ove podatke, zavisiće i da li će narednih godina više ili manje lekara pristajati da se njihovo ime navede u ovim tabelama", kaže Trkulja.
On priznaje da ni sam nije uspeo da iz tabela sračuna ukupnu sumu novca koje su farmaceutske kompanije uložile u zdravstvo Srbije, ali da će na tome raditi narednih dana. Ilustracije radi, samo u klinička istraživanja i razvoj uloženo je nešto više od 711 miliona dinara – skoro šest miliona evra.
Da bi slika iole bila celovita, podatke o finansiranju zdravstva trebalo bi da objave i domaće farmaceutske kuće i inostrani proizvođači generičkih lekova koji dominiraju na listi medikamenata koji se izdaju na recept. Međutim, oni se nisu pridružili inicijativi 17 inovativnih kompanija koje posluju u Srbiji.
U ovoj kampanji za više etičnosti u uvek diskutabilnoj "vezi” između farmaceutske industrije i lekara, doktorima je ipak ostavljena mogućnost da stave "veto” na objavljivanje podataka o tome sa koliko novca su ih farmaceutske kompanije sponzorisale, u skladu sa Zakonom o zaštiti podataka. Kompanija u tom slučaju objavljuje samo koliko je ukupno novca izdvojila za "anonimne" lekare. Svaki proizvođač lekova sam odlučuje da li će nastaviti saradnju sa doktorom koji ne želi da se javno objavi da su ga finansirali.
Davanja lekarima klasifikovana su u četiri kategorije: za plaćanje učešća na medicinskim skupovima, za troškove putovanja na kongrese i smeštaj, za honorare i za povezane troškove za usluge i savete, šta god to značilo. Odziv srpskih lekara na transparentno ponašanje bio je šarolik: na sajtovima pojedinih kompanija podatke je ostavilo i do 94 odsto, a na nekima više od polovine nije dalo saglasnost da se objavi koliko su dobili na ime honorara za održana predavanja o lekovima ili za putovanja na kongres.
Na primer, farmaceutskoj firmi "Novartis" dozvolu da se objave prenosi sredstava dali su mnogi ugledni lekari, čak i akademici, ali se njih dvadesetak ipak odlučilo da svoju finansijsku vezu sa ovom kompanijom učini nevidljivom za oči javnosti. "Novartis” je na "nevidljive” potrošio 7.561.426 dinara.
Predsednik Etičkog komiteta Srpskog lekarskog društva Zoran Radovanović, svojevremeno i član Upravnog odbora udruženja "Doktori protiv korupcij", kaže da čim se nešto skriva, to budi sumnju i moralno je problematično.
"Ova kampanja je veoma dobra, sve što je transparentno mora da bude podržano. Etička vodilja lekara trebalo bi da bude da ono što radi i za šta je plaćen ne sme da skriva od javnosti. Ako nešto skriva, to je već sumnjivo, a u medicinskim krugovima dobro je poznato koji lekari često putuju na kongrese u inostranstvu. Ako na objavljenim spiskovima nema njihovih imena, može se pretpostaviti da su primili veće sume od onih koje su kodeksima dozvoljene. Tu se uvek otvara prostor za glasine", stav je Radovanovića.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 6
UZBUNJIVAČ
Boba NS
Ne skolovani doktor je neko ko ne moze da pruzi adekvatnu uslugu a ne moze da se skoluje iz prihoda koji dobije kao nadoknadu za rad
Sponzorstva farmaceutskuih kuca ne bi smela da idu u direktnom dogovoru sa lekarom vec bi to na organizovan nacin trebalo da se uradi sa zdravstvenom ustanovom ili jos bolje sa ministarstvom.
Kako je sada slucaj, na kongrese u inostranstvu idu uvek isti i to ukoliko zelimo bolje zdravstvo se mora spreciti. A i ti sto idu kad se vrate nikada svoje novosteceno znanje ne podele sa kolegama jer tamo retko i prisustvuju predavanjima
U prolazu
Naravno da od Vašeg znanja imaju koristi Vaši pacijenti,društvo i Vi lično,ali moramo neke stvari pojasniti. To što Vi ulažete u sebe nije moja obaveza da plaćam. Ja kao poreski obveznik koji državi plaćam (preduzetnik sam) porez očekujem da dobijem usluge koje sam i platio.Te usluge treba Vi da mi pružite.
Platu dobijate iz budžeta koji ja i meni slični punimo.
Nikakav porez na "inekciju" farmaceuta od 15% ne plaćate iz razloga što ne postoji.
Sve što ste gore napisali je izvor ooooogromne korupcije koja uništava zdravstvo.
A ako niste zadovoljni odnosom države prema Vama lepo dajte otkaz pa na tržište stavite Vaše znanje. To bi bilo najpoštenije.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar