Starački domovi vrbuju srednjoškolce za posao u Nemačkoj

Potražnja za medicinskim radnicima iz Srbije koji bi radili u Nemačkoj otišla je korak dalje - lanci staračkih domova sada dele promotivni materijal srednjoškolcima.
Oni tako pokušavaju na vreme da obezbede novu radnu snagu, koja im u Nemačkoj nedostaje.
 
Kako za Blic kaže mr Biljana Jovanović Glavonjić, pomoćnica direktora Medicinske škole "Nadežda Petrović" u Zemunu, u ovoj školi đacima je podeljen promotivni materijal nemačkog lanca staračkih domova "Pro seniore".
 
"Đacima nude volontiranje, stipendiranje, praksu, po završetku škole i zaposlenje, a odlično znanje nemačkog jezika nije presudno. Dozvolili smo da podele flajere koji upućuju na njihov sajt tek nakon što smo proverili njihove licence i uslove koje nude", ističe Glavonjić.
 
Zdravstveni radnici iz Srbije godinama predstavljaju poželjan kadar u evropskim medicinskim ustanovama. Kako ističu u Nacionalnoj službi za zapošljavanje, najveći broj poslodavaca koji traže naše državljane je iz Nemačke.
 
"U skladu sa sporazumom o posredovanju u privremenom zapošljavanju srpskih radnika u Nemačkoj, potpisanim 2013. godine, predviđeno je zapošljavanje medicinskih sestara i tehničara na poslovima osoblja za zdravstvenu negu starijih lica i bolesnika u bolnicama i drugim ustanovama takvog tipa širom Nemačke", kažu iz NSZ.
 
Potraga za medicinskim radnicima iz Srbije poslednjih meseci poprimila je oblike utrkivanja, gde se čak i našim lekarima koji rade u Nemačkoj, a dovedu radnika sa naših prostora, isplaćuju bonusi. Bolnice i starački domovi spremni su da plate od 500 do 2.000 evra po osobi dovedenoj na probni rad od šest meseci, te u Nemačkoj postoji i nekoliko stotina specijalizovanih agencija. Ova zemlja planira da "uveze" čak 120.000 lekara raznih specijalnosti, a tražnja je najveća u najbogatijim i najgušće naseljenim saveznim državama - Bavarskoj, Baden-Virtembergu i Severnoj Rajni-Vestfaliji.
 
Kako je 021 nedavno pisao, najmanje 152 lekara otišlo je u toku prošle godine iz Vojvodine put Nemačke i drugih zemalja u potrazi za poslom. Cifra od oko 160 članova Regionalne lekarske komore Vojvodine koji su dobili "zeleno svetlo" nije konačna, jer se na odlazak u inostranstvo odlučuju i nezaposleni lekari i svršeni studenti medicinskih fakulteta, koji po zakonu moraju da obave pripravnički staž od pola godine u zdravstvenoj ustanovi kako bi ispunili minimum uslova za zaposlenje u inostranstvu.
 
Kako za 021 kaže predsednik Regionalne lekarske komore Vojvodine dr Tomislav Stantić, najviše lekara i dalje se odlučuje da ode u Nemačku, jer je u ovoj državi nostrifikacija naše diplome lakša i, ukoliko lekari poznaju jezik, mogu sa lakoćom da počnu sa radom. Takođe, zabeleženo je i veće interesovanje specijalista i subspecijalista za zemlje Bliskog Istoka, jer su tamo izuzetno dobro plaćeni. Međutim, pošto imamo biro pun lekara, jasno je da država nešto ne procenjuje kako treba. O čemu se radi čitajte u našem tekstu OVDE.
  • Jogi Letač

    19.02.2017 19:33
    Gospodine dule, izgleda da ste promašili poentu. Nešto nisam čuo da se naši starački domovi otimaju za svršene đake, pa da im "mrski" nemački odvode potencijalni kadar. Cilj školovanja, bar srednjih stručnih škola, treba da bude da omogući zapošljavanje svršenih učenika, a ne samo štancovanje diploma i premeštanje problema njihovog zapošljavanja na fakultete i više škole. Niko njih ne tera u Nemačku, već im se ukazuje na mogućnosti rada sa njihovom strukom. Zašto nema posla za njih kod kuće, nisu Nemci ti koje treba pitati.
  • dule

    19.02.2017 13:20
    "Dozvolili smo da podele flajere koji upućuju na njihov sajt tek nakon što smo proverili njihove licence i uslove koje nude"

    Nemere to tako. Ja sam apsolutno za to da građani Srbije u svojoj zemlji imaju slobodu, uključujući i to da emigriraju ako nađu za shodno. Ali da Srbija, kao država, školuje decu da bi ih Nemci dobili na izvolte je svinjarija. Tako da, nek se oni lepo preberu pa nek otvore školu u Srbiji, koja će raditi po srpskim zakonima. I nek iz svog džepa plate to školovanje (prostor, nastavni kadar, ...) pa nek se onda dogovaraju sa srednjoškolcima kako hoće. Ovakav vid reklamiranja u našoj državnoj školi je svinjarija.
  • Kaja

    19.02.2017 13:13
    Uz ovu vest nisam icekivala politicki obojene komentare. Ima li neko da nam kaze na osnovu sopstvenog iskustva kako je raditi u starackim.domovima u Nemackoj? Kolike su plate? Koliki su toskovi zivota? Kako do poslodavca?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Kamioni čekaju pet sati na Batrovcima

Prema informacijama iz Uprave granične policije, putnička vozila čekaju na izlazima iz zemlje na dva prelaza, pola sata na Gradini i 35 minuta na prelazu Preševo.

Nedelja ponosa u Beogradu od 2. do 8. septembra

Nedelja ponosa u Beogradu biće održana od 2. do 8. septembra, a program će obuhvatiti 30 događaja fokusiranih na nekoliko segmenata - prajd umetnost, pozorište, poezija i drag umetnost.