
Srbija dobija Alimentacioni fond: Kako bi funkcionisao i šta je sve sporno?
Srbija je na korak do dobijanja Alimentacionog fonda - ovaj predlog stigao je u skupštinsku proceduru, a narodni poslanici će na narednoj sednici o njemu odlučivati.

Foto: Pixabay
U pitanju je fond iz kog bi se sredstva presumeravala na decu do 18. godine života, čiji roditelj, uprkos tome što ga obavezuje odluka suda, ne plaća alimentaciju, piše Nova ekonomija.
Iako je ovakav fond potreban, zbog velikog broja oštećene dece, stručnjaci ističu da je glavno pitanje kakva će biti njegova primena i kako će se obezbediti povrat novca u Fond - kako ovo ne bi bio samo još jedan zakon koji je mrtvo slovo na papiru.
Alimentacija je iznos koji pokriva troškove života deteta, poput hrane, školovanja, lečenja... Iznos alimentacije koji plaća jedan roditelj, onaj kome prilikom razvoda nije pripalo starateljstvo, određuje se na osnovu njegovih primanja, a u obzir se uzimaju potrebe deteta. Sam iznos varira od 15 do 50 odsto primanja.
Međutim, procenjuje se da oko 200.000 dece ispašta, jer roditelj ne plaća alimentaciju, objavio je nedavno RTS.
Država rešava problem novim zakonom
Pravo na sredstva iz Alimentacionog fonda imala bi deca čiji roditelj dva meseca nije plaćao alimentaciju. Oštećeno dete bi se, na poziv javnog izvršitelja, izjašnjavalo da li je saglasan da se sredstva privremeno obezbede iz Fonda. Kada dobije saglasnost, izvršitelj sam obaveštava upravljača Fonda, odnosno Ministarstvo za brigu o porodici i demografiju. Ministarstvo je potom dužno da u roku od 15 dana donese rešenje o isplati, te izvrši prenos sredstava.
Što se tiče iznosa privremenog izdržavanja koji isplaćuje Fond, on ne može biti veći od minimalne sume alimentacije koja se utvrđuje u skladu sa zakonom, što je pomenutih 15 odsto primanja roditelja.
Država bi kasnije taj isplaćeni novac prinudno naplatila od dužnika, pokretanjem izvršnog postupka, iz njegove imovine ili iz primanja. Zakonom o ostvarivanju prava iz Alimentacionog fonda, koji je u ime poslaničke grupe vladajuće većine predložila Ana Brnabić, predviđeno je da država ima pravo da traži od dužnika da sredstva vrati sa kamatom. Na ovaj način roditelji oštećene dece, najčešće majke, ne bi morale privatnim tužbama da "izvlače" novac od očeva, već tu obavezu na sebe preuzima država.
Za sprovođenje ovog zakona u 2025. godini biće obezbeđeno 500 miliona dinara, odnosno više od četiri miliona evra.
Treba razmotriti brojne probleme
Stručnjak za socijalno pravo i nekadašnji savetnik u Ministarstvu za socijalna pitanja Dragan Vulević kaže za Novu ekonomiju da Alimentacioni fond u suštini jeste dobra ideja, ali postoje stvari na koje treba obratiti pažnju prilikom donošenja ovakvog zakona.
"Pitanje je da li će Fond obezbediti takozvane pomoćne mehanizme za sopstvenu regeneraciju. To je bio problem i kada smo pre oko 20 godina razmatrali uvođenje ovakvog fonda u Porodični zakon, ali tada nismo uspeli da obezbedimo te praktične instrumente koji bi osigurali regeneraciju tog fonda. Šta znači regeneracija? To znači da se u efikasnom izvršnom postupku naplati potraživanje od dužnika, znači roditelja. Definisano je da će se to raditi, ali kako i na koji način? Jer postoje mnoge smicalice kojim roditelji izbegavaju svoju obavezu - nemaju pokretnu i nepokretnu imovinu na svoje ime, rade 'na crno', tako da u izvršnom postupku nemate od čega da naplatite dug", kaže Vulević.
Drugim rečima, pitanje je na koji način će država "naterati" roditelje koji na svoje ime nemaju imovinu ili dovoljna primanja, da plate zaostalu alimentaciju.
Sagovornik Nove ekonomije ističe da bi ovaj problem mogao da se reši promenom Porodičnog zakona, tako da postoji odredba koja bi obaveze izdržavanja maloletne dece, ukoliko to ne mogu roditelji, prebacivala na bake i deke.
"Isto tako, u izvršnom postupku, ukoliko roditelj koji duguje novac za alimentaciju na svoje ime nema imovinu, kojom bi moglo da se obezbedi izvršenje obaveze, to izvršenje bi moglo da se obezbedi na imovini njegovih roditelja", smatra Vulević.
Vulević ističe i da on princip po kom iznos alimentacije može da bude najmanje 15, a najviše 50 odsto primanja, ne smatra dobrim.
"Ja bih izbacio to i rekao da je roditelj dužan da plaća neki određeni iznos. Mene ne interesuje da li on ima redovne ili neredovne prihode, on svoje obaveze mora da izvršava - a ako ne izvršava, onda se primenjuje Krivični zakonik koji je predvideo krivičnu odgovornost roditelja koji ne plaća izdržavanje. Uslovne kazne bih takođe sveo na minimum, uveo bih oštrije. Postoje i drugi elementi koji bi ozbezbedili da roditelj izvršava svoju obavezu. Primera radi, kao što ja kad ne platim saobraćajnu kaznu ne mogu da pređem granicu, zašto ne bi moglo i u ovom slučaju to da se primeni? Ne plaćaš izdržavanje, pa ne možeš ni da napustiš zemlju dok ne platiš. Dakle, postoje sredstva koja bi mogla da prinude i na taj način bi Alimentacini fond imao svoju regeneraciju, bio bi efikasan u naplati", kaže Vulević.
Što se tiče iznosa koji bi se isplaćivao iz Alimentacionog fonda, Vuletić smatra da bi trebalo da bude određen maksimalni mogući iznos isplate.
"Sud može da dosudi iznos za izdržavanje 2.000 evra. Neće valjda iz Fonda da se isplaćuje tolilko? On treba da se rukovodi sumom koja je neophodna za izdržavanje deteta, a to je minimalna suma koju, primera radi, država plaća hraniteljima. I ne samo to, treba da postoji i minimalna suma", kaže Vuletić.
"Zakon kod nas ne znači ništa"
Vesna Stanojević iz Savetovališta za borbu protiv nasilja u porodici navodi za Novu ekonomiju da problem sa neplaćenom alimentacijom u Srbiji najčešće imaju žene, koje su češće i zakonski staratelji dece nakon razvoda.
"Procenat žena koje dobijaju alimentaciju je veoma mali, a mnogi muškarci nakon razvoda smatraju da je to novac koji bi oni davali ženi, a ne detetu - da će žene taj novac da potroše i da ga deca neće ni videti, što su gluposti", kaže Stanojević.
Iako u Srbiji postoji zakon koji obavezuje roditelje da plaćaju alimentaciju, sagovornica Nove ekonomije kaže da to u našoj zemlji "ne znači ništa".
"To što nešto imamo u zakonu, što nešto piše na papiru, to ne znači ništa. I u ovom zakonu je mnogo bitno kako će se to regulisati, nije bitno samo ga napisati", zaključuje Stanojević.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Kurti podržao akciju SAD u Iranu
22.06.2025.•
0
Vršilac dužnosti premijera Kosova Aljbin Kurti izjavio je da "Priština stoji uz Sjedinjene Američke Države i Evropsku uniju, u vezi sa pretnjom koju predstavlja iranski nuklearni program".
Poverenica Janković: Izjava o uskraćivanju biračkog prava starijima je protivzakonita i opasna
22.06.2025.•
0
Izjava fudbalskog trenera Miodraga Božovića, da bi ljudima starijim od 65 godina trebalo uskratiti biračko pravo, diskriminatorna je i za osudu, kaže poverenica za zaštitu ravnopravnosti.
Izbori u Kosjeriću ponavljaju se 1. jula na jednom biračkom mestu
22.06.2025.•
0
Lokalni izbori u Kosjeriću biće ponovljeni u utorak, 1. jula na biračkom mestu pod brojem 25.
Grčevita borba oko mesnih zajednica: Odjednom ponovo postale veoma bitne
22.06.2025.•
0
Poslednjih meseci mesne zajednice su se vratile u političku realnost Srbije, a oko njih se vodi intenzivna borba između vlasti i opozicije, iako predstavljaju najniži nivo politike.
Srednjoškolci iz Srbije osvojili osam medalja na olimpijadi iz matematike u Singapuru
22.06.2025.•
1
Grupa učenika iz Srbije osvojila je ukupno osam medalja na međunarodnoj "Stemko" olimpijadi iz matematike u Singapuru.
Nastavak drame u POKS-u: Mihailović reizabran i izbacio Jelića, drugi tabor najavio postupak
22.06.2025.•
6
Vojislav Mihailović jednoglasno je reizabran za predsednika Pokreta obnove Kraljevine Srbije (POKS).
Cene nekretnina u Grčkoj rastu, ali građane Srbije to ne obeshrabruje: Raste interesovanje
22.06.2025.•
1
Interesovanje građana Srbije za kupovinu nekretnina u Grčkoj u poslednje vreme intenzivno raste, što nije bio slučaj pre desetak godina.
Klime sa fasada javnih objekata moraju da se uklone do 4. avgusta, ne 4. jula
22.06.2025.•
20
Rok za uklanjanje spoljnih jedinica klima sa uličnih strana fasada objekata javne namene u zaštićenoj okolini kulturnih dobara je 4. avgust ove godine, a ne 4. jul.
Sve više naoružanih dronova iznad Balkana - niko ih ne nadgleda
22.06.2025.•
0
Tridesetak godina nakon što je oružje utihnulo na Zapadnom Balkanu nova vrsta naoružanih letelica tiho krstari iznad regiona, a njihov tačan broj niko ne zna sa sigurnošću.
Radne knjižice pre devet godina izbačene iz upotrebe: Da li ih treba čuvati kao dokaz o stažu?
22.06.2025.•
4
Radne knjižice u koje se upisivao radni staž izbačene su iz upotrebe pre devet godina, tako da se podaci o zaposlenom vode elektronski.
Valjevo dobija spomenik žrtvama komunizma
22.06.2025.•
14
U Valjevu će biti podignut spomenik žrtvama posleratnog terora jugoslovenskih komunista.
Oštriji uslovi za tehnički pregled trebalo da važe od 5. jula - opet promenjeno
22.06.2025.•
20
Pravilnik je ponovo promenjen, a rok za početak primene dve odredbe kojima se uslovi za tehnički pregled automobila pooštravaju je još jednom odložen na period od dve godine - ovaj put na 5. jul 2027.
Vučić prijavio novi iznos predsedničke plate: Povećana za oko 18.000 dinara
22.06.2025.•
9
U odnosu na prošlu godinu predsedniku države Aleksandru Vučiću povećana je plata za 18.617 dinara, odnosno nepunih 160 evra.
VIDEO: Paraglajderista spasen iz krošnje drveta kod Čačka
22.06.2025.•
0
Vatrogasne jedinice u Čačku spasile su u mestu Gornja Trepča kod Čačka paraglajderistu koji je usled jakih vetrova pao i ostao zaglavljen na visini od 15 metara u krošnji drveta.
Peticije za vanredne parlamentarne izbore: Imaju li poentu i čemu zapravo služe?
22.06.2025.•
2
Dok se opozicionari u Zaječaru i Kosjeriću bore za obaranje izbornog procesa, uz argumentaciju da je bilo izborne krađe, u Kragujevcu se prikupljaju potpisi za peticiju za vanredne izbore.
Slavica Đukić Dejanović postala Dačićeva savetnica: Poznato za šta će biti zadužena
22.06.2025.•
26
Nekadašnja ministarka prosvete Srbije i aktuelna počasna predsednica SPS Slavica Đukić Dejanović postavljena je za savetnicu ministra unutrašnjih poslova Ivice Dačića.
Šta preporučuje Bokana za Narodno pozorište: "Isticao se govorom mržnje"
21.06.2025.•
6
Nebrojene su negativne reakcije povodom izbora Dragoslava Bokana za predsednika Upravnog odbora Narodnog pozorišta.
Sud u Prištini proglasio Radoičića odgovornim za ubistvo Olivera Ivanovića
21.06.2025.•
28
Sud je proglasio Milana Radoičića odgovornim za ubistvo Olivera Ivanovića, dok su četvorica optuženih osuđena na preko 22 godine zatvora.
Radio na crno i slomio nogu na poslu: Inspekcija odbacila prijave, poslodavac ga ignoriše
21.06.2025.•
4
Jagodinac koji je radio kao konobar "na crno" povredio se na poslu, inspekcija je odbacila njegove prijave, dok mu je menadžer napisao - ne znam šta ti tražiš od nas.
Komentari 31
Vihor 92
Jovan
Šumika
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar