Šta sve zapravo plaćamo kroz račun za struju?

Račun za struju je formiran tako da većina korisnika plaća određene naknade, a da ne zna šta sve plaća.
Šta predstavljaju stavke koje se nalaze na poleđini računa za struju, i za šta izdvajamo svoj novac?
 
Da li je nerazumljivost računa posledica nedovoljne informisanosti potrošača ili je to možda, kako naši sugrađani kažu, jedan od načina "izvlačenja" novca građana?
 
Topli dani su svakako uvećali račune za struju, a ekipa finansijskog portala Kamatica istražuje koliko je od ukupno šesnaest stavki koje se nalaze na poleđini računa potrošačima jasno i kako mesečni račun za "utrošenu" eletričnu energiju čak i kada se ne utroši nijedan kW može iznositi par stotina dinara? 
 
"Prilikom formiranja računa, pažnja nije usmerena na korisničko iskustvo građana", ističe direktor finansijskog portala Kamatica Dušan Uzelac, i dodaje da su računi mogli da budu dosta jednostavniji i da u tom slučaju ne bi dolazilo do zabune. 
 
Pored naknada za plaćanje akciza, kamata, taksi za javni medijski servis i PDV-a, postoje i one za koje ne znamo šta predstavljaju, ali na ime njih svakog meseca izdvajamo nekoliko stotina dinara. 
 
Obračun koji se nalazi na poleđini računa i treba da objasni potrošačima gde ide njegov novac, nije namenjen korisnicima već snabdevaču, a ukoliko se obrati pažnja na cenu potrošenih kW i krajnjeg iznosa, jasno je da se na ime stavki, za koje većina ne zna šta znače, izdvaja dosta novca. 
 
"Kroz račun, potrošači plaćaju određeni iznos naknada na ime povlašćenih proizvođača električne energije, trošak garantovanog snabdevača i troškove obračunske snage", kaže Uzelac i objašnjava da je trošak "povlašćenog proizvođača", iznos koji dajemo za subvencije privatnim kompanijama koje proizvode struju iz biomase i obnovljivih izvora energije, a naknada je srazmerna potrošnji.
 
Pažnju privlači i stavka "obračunska snaga", ona se nalazi na samom vrhu računa i označava trošak koji bi Elektroprivreda Srbije imala ukoliko se mreža maksimalno optereti, bez obzira što je to tehnički nemoguće, ali se na ime toga mesečno izdvaja određena svota novca. 
 
Još jedna naknada koju 3,5 miliona ljudi plaća Elektroprivredi Srbije, je troškove "garantovanog snabdevača", ova naknada je fiksna i iznosi 1 evro, što znači da 3,5 miliona evra svaki mesec građani izdvoje za očitavanje stanja na brojilu, štampanje i slanje računa. 
 
Pored troškova koji se nalaze na računu, i koju većina građana ne razume, još je konfuzniji način formiranja cene kWh, jer je na samom računu predstavljena kao jedan vid matematičkog proseka na osnovu kog potrošači ništa ne mogu da zaključe. 
 
Ovo je samo jedan u nizu računa koji svakog meseca plaćamo, a da pri tome ne znamo šta plaćamo, i zbog čega je razlika u iznosu stvarne potrošnje i krajnje cene, koja je pikazane na samom računa, veća za nekoliko stotina dinara.
  • Luka

    13.07.2017 23:59
    Isto i u eu
    Isto je i u EU,mema to veze sa YU. Nameti postali veci od potrosnje.. Isto racuni krcati tonu nekih stavki, regulacija ovo ono..
  • Ppp

    13.07.2017 17:22
    Eps
    Videcemo.. prodace se i eps, verujem da je samo pitanje vremena.. ali nisam optimistican.. kao i za sve, kukacemo kako nam je ranije bilo bolje.. mi smo bre g...a! Treba da mislimo na lepe stvari! A ne da gledamo ovakve naslove i da dizemo sebi pritisak..
  • Milana

    13.07.2017 15:43
    @država dozvolila
    "Cela računica EPS-a i države Srbije je zasnovana na socijalizmu"
    Čista glupost! Namete poput RTV pretplate je "izmislio" Šešelj, a onda su i ostali to prihvatili.
    Inače, ova "država" smatra da i svi zaposleni u privatnom i javnom sektoru, pa i ovi koji trenutno štrajkuju, "gledaju televiziju na poslu", jer svima njima naplaćuju RTV pretplatu???

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Preminuo novinar Bojan Tončić

U Beogradu je u 57. godini, nakon duge bolesti, preminuo novinar Bojan Tončić, saopštilo je danas Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS).

Uhapšen zbog pokušaja ubistva u Mirijevu

Policija u Beogradu je, u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom, uhapsila M. P. (41) zbog sumnje na pokušaj ubistva, saopštili su danas iz Ministarstva unutrašnjih poslova.