Brufen može biti i opasan po život, a u slobodnoj je prodaji

Zaključak stručnjaka iz Danske trebalo bi, u najmanju ruku, da natera sve one koji olako uzimaju tablete protiv bolova da bar razmisle pre nego što progutaju takvu pilulu da li im je zaista potrebna.
Proučavajući podatke pacijenata koji su doživeli srčani udar izvan bolnice od 2001. do 2010. godine, Danci su uočili da su oni koji su mesec dana pred infarkt pili ibuprofen imali za 31 odsto veći rizik od zastoja rada srca, dok je kod onih koji su koristili "diklofenak" taj rizik bio čak za 50 odsto veći, pišu Novosti. To bi, možda, moglo da pomogne i građanima Srbije, jer je "brufen" kod nas najprodavaniji lek. Roze tablete ne bi trebalo da se uzimaju bez konsultacije sa lekarom, a svakako ne kad god zaboli glava.
 
Danski stručnjaci posle najnovijih saznanja tu odluku, ipak, ne bi prepustili pacijentima. Kažu da bi trebalo razmisliti o potpunoj zabrani nekih od ovih preparata, a u najmanju ruku treba prekinuti sa praksom da se lekovi koji mogu da budu tako opasni slobodno kupuju, u nekim zemljama čak i na benzinskim stanicama.
 
"'Diklofenak' je najrizičnije nesteroidno antiinflamatorno sredstvo i morali bi da ga izbegavaju pacijenti sa kardiovaskularnim bolestima, pa čak i celokupna populacija", navodi jedan od istraživača. Nije ovo prvi put da se ukazuje na neželjene reakcije nesteroidnih antiinflamatornih lekova (NSAIL). Najčešći neželjeni efekti uočeni su kod "aspirina", "brufena", "flugalina", "voltarena" i njima sličnih. Ovi lekovi su sami po sebi bezbedni, ali je zbog masovne upotrebe broj neželjenih reakcija veliki.
 
Dokazano je da kod svih pacijenata koji dugo i redovno upotrebljavaju ove lekove dolazi do nastanka krvarenja u sluzokoži želuca i creva. Kod 50 odsto se stvaraju male ranice (erozije), a kod svakog petog nastane čir.
 
"Što se tiče neželjenih reakcija na NSAIL i ibuprofen koje se prikupljaju u Republici Srbiji i procenjuju u Nacionalnom centru za farmakovigilancu Agencije, nije zapaženo povećanje broja prijava, niti su prijave sadržavale nove informacije osim do sada poznatih neželjenih reakcija na ove lekove opisanih u odobrenom sažetku karakteristika leka", kaže magistar farmacije Pavle Zelić iz Agencije za lekove i medicinska sredstva Srbije.
 
Sledeći preporuke Evropske agencije za lekove, agencija prati primenu ibuprofena u visokim dozama. Nije uočen povećan kardiovaskularni rizik pri primeni ibuprofena u dozama do 1.200 miligrama dnevno.
  • Deks

    25.07.2017 18:02
    Mnogi komentatori baziraju se na tome kakvo je stanje kod nas i da li ce ovi lekovi kod nas biti zabranjeni u slobodnoj prodaji. Medjutim pravo je pitanje sta ce se povodom toga desiti u svetu a narocito u EU jer se i spominje da to predlazu u Danskoj. I tamo su na zalost osnovni antibiotici zabranjeni u slobodnoj prodaji a nasi su samo to iskopirali.
  • Mi

    25.07.2017 09:22
    ovde
    Mi ovde pričamo o lekovima, a moj PAS neće da pije vodu iz česme ako je odstajala duže od 15-20 minuta u njegovoj posudi. E sad kad životinja primeti da nešto nije u redu sa vodom iz česme, možete misliti šta nam serviraju. Hoćete da pričamo o mesu, kod nas su sad i kremenadle postale žilave, tokom mog života to još nisam doživeo. Naletiš na žilav vrat, but, ali kremenadla nikad, a sad se dešava gotovo svaki put....................Dugotrajno mleko koje se pokvari posle sedam dana...............Hleb koji se ubuđa posle 2-3 dana....................................Ma ajte.
  • Nervirach

    25.07.2017 09:14
    Uz ovakvo zdravstvo, lekovi treba da su slobodni za koriscenje, a licna odgovornost je kako ces ga koristiti. Da ponovim, uz ovakvo zdravstvo.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija