Sve više uvozimo svinjetinu

U prvih sedam meseci ove godine Srbija je uvezla za trećinu više svinjskog mesa nego lane, a proizvođačka industrija u toj grani beleži pad od oko tri odsto, tvrde u Privrednoj komori Srbije.
Sve više uvozimo svinjetinu
Foto: 021.rs
Zašto Srbija sa tradicijom uzgoja svinja i sa kvalitetnim mesom uvozi svinjetinu i prerađevine?
 
Da li zbog cene, da li zbog teže pripreme, potrošnja svinjskog mesa i prerađevina pala je poslednjih godina sa 16,5 kilograma po glavi stanovnika na 14,5 kilograma. Manja potražnja ali i to što je, kažu stočari, teško proizvesti živu stoku, razlozi su što se poljoprivrednici sve ređe odlučuju za svinjarstvo.
 
U Vršcu, gde ne radi nijedna klanica, proizvođači i prerađivači se dovijaju i u lokalnim mesarama prodaju meso.
 
"Proizvođači stoke, kažem za ove male proizvođače, nemaju računa i sigurnost u svoju proizvodnju, preko cene žita, kukuruza, ječma, preko tih stvari od kojih se pravi koncentrat do prodajne cene žive stoke. Ljudi polako gube volju i tove stoku samo za svoju potrošnju koja im je potrebna za godinu dana", objašnjava Miodrag Logožan iz Udruženja odgajivača svinja i prerađivača mesa "Šunka".
 
Na slabog domaćeg proizvođača računaju uvoznici. Iako postoje prelevmani na uvoz mesa i prerađevina iz Evropske unije, na robu iz zemalja regiona nema dodatnih opterećenja.
 
"Što se tiče ove godine, uvoz svinjskog mesa je veći za 30 odsto nego za isti period prošle godine i za prvih sedam meseci je uvezeno negde oko 13.000 tona svinjskog mesa. Razlog svega ovoga je visoka cena tovljenika koja je bila zastupljena tokom cele godine", kaže Nenad Budimović iz Udruženja za poljoprivredu PKS-a.
 
Cena od 220 dinara po kilogramu žive stoke bila je viša od one koju smo plaćali za uvoz svinja iz Nemačke, Mađarske, Hrvatske. Prerađevine najviše uvozimo iz Italije, Nemačke i Mađarske. Iz naših pogona konzervirane proizvode šaljemo u Hrvatsku, Sloveniju, Austriju, trajne i polutrajne u zemlje bivše Jugoslavije, a svinjsko meso u Rusiju. Izvoz u Evropsku uniju koči stari problem.
 
"Razlog je taj što vakcinišemo protiv svinjske kuge i možemo da izvozimo samo termički obrađeno i konzervisano meso. Ne možemo trajne proizvode i polutrajne proizvode koji imaju dobru cenu i asortimanski se traže", ukazuje Budimović.
 
Dok se čeka ukidanje vakcinacije i otvaranje novih tržišta, država proizvođačima, između ostalog, refundira od 50 do 65 odsto investicija u preradu, subvencioniše kupovinu stoke, opreme.
 
"Ono što je za Ministarstvo najvažnije jeste da mi intenzivno radimo na donošenju pravilnika koji se odnose na klasiranje svinjskih ali takođe u perspektivi i goveđih trupova jer to je onda jedna objektivna ocena kvaliteta i za klaničare ali i za vlasnike farmi, odnosno proizvođače svinja", rekao je pomoćnik ministra poljoprivrede Nenad Katanić.
 
Dok čekaju veću pomoć države, srpski proizvođači tvrde da je domaće meso kvalitetnije od uvoznog, koje, kažu, treba strože kontrolisati.
  • Zivan

    31.10.2017 11:18
    Nemamo tržište, loš nam je uzgoj, zastajemo u pripremi modernih hraniva i još nismo prestali da vakcinišemo protiv kuge. Jedino dolazak velikog prerađivača, poput Tenisa, može da revitalizuje svinjogojstvo u Srbiji, naročito u Vojvodini...
  • Veganka

    31.10.2017 11:16
    Bez generalizacije molim.
    https://www.youtube.com/embed/t0FRfwF9G5A
  • Zabag

    31.10.2017 10:46
    Uvozimo ili prestarelo EU meso, ili meso nakrkano hormonima iz Kine, ili GMO iz ko zns odakle - a nije nista bolje ni sa biljnom hranom. Uzas.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Počinje popis belih roda u Srbiji

Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije saopštilo je danas da će od 22. aprila do 31. maja raditi prvi krug popisa belih roda u Srbiji, a u drugom krugu popisivaće rode od 17. juna do 15. jula.