Čitav posao vredan je oko 10 miliona evra.
U ovom trenutku izvesno je i potpisivanje ugovora o isporuci još 40.800 uređaja EPS-u, a poslove su domaće firme dobile na ovogodišnjim tenderima tog javnog preduzeća.
Predsednik grupacije proizvođača električnih i optičkih uređaja i elektronike u Privrednoj komori Srbije (PKS) Jovan Vujasinović kaže da su domaći proizvođači brojila završili i isporučili 34.405 tih uređaja.
"U toku je realizacija ugovora koji se finansiraju od strane Svetske banke za preko 20.000 uređaja, a svaki čas očekujemo potpisivanje ugovora za preko 40.000 ugovora sa Elektrodistribucijom Srbije", navodi on.
Time će biti, kaže on, prevaziđena nestašica brojila u Srbiji.
"Domaći proizvođači su na putu da stabilizuju svoju proizvodnju i osiguraju proizvodnju za 1.000 ljudi u ovim firmama koje proizvode brojila za domaćinstva."
On je rekao da domaći proizvođači imaju kapacitet da u narednim godinama isporuče oko tri miliona brojila, kolike su ranije procene za teritoriju Srbije.
Predsednik Nadzornog odbora EPS-a Branko Kovačević kaže da što se tiče tehnološke spremnosti domaćih proizvođača da isporuče brojila, sve kompanije zadovoljavaju svetske standarde.
On objašnjava da je ranije bio problem što su uslovi na međunarodnim tenderima koje finansira Svetska banka bili takvi da je na njih mogla da konkuriše kompanija koja ima ogromna primanja i velike međunarodne poslove iz ranijeg perioda, što je diskvalifikovalo u postupku izbora proizvođača male kompanije iz Srbije. On kaže da su i EPS i domaći proizvođači "postali pametniji", i sada će učešće na tenderima biti jasnije.
Ranije procene su da bi za zamenu oko tri miliona brojila trebalo izdvojiti oko 500 miliona evra, a postupak bi trajao oko sedam godina ukoliko tenderi budu redovni i bez problema. Koliko će vremena biti potrebno da se "digitalizuje očitavanje" u celoj zemlji profesor Kovačević nije mogao da proceni, ali napominje da je dobro što se sve pomerilo sa mrtve tačke nakon dve godine.
Ako ceo postupak bude radile domaće firme, smatraju proizvođači, efekti tog posla će biti kao direktne strane investicije jer bi to koštalo 350 miliona evra, 150 miliona manje nego ranije procene, i otvorilo bi se dodatnih 1.500 radnih mesta u kompanijama koje se bave ovim poslom.
U Grupaciji PKS ima 13 kompanija koje se bave ovim poslom, a koje zapošljavaju oko 1.000 radnika i ostvaraju 30 miliona evra prometa. Tokom 2017. godine domaći proizvođači brojila električne energije dobili su nekoliko tendera i Elektroprivredi Srbije isporučili ukupno 34.405 komada različitih vrsta brojila. Pored toga, domaći proizvođači su zajedno nastupali na tenderima Svetske banke i u toku je isporuka 21.600 uređaja.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 4
Zivan
Milan J.
Tako Vodovod ima svoje "baždarenje", toplana svoje, a i EPS je imati svoje!!!
Jasno je zašto je kod nas tolika "potrošnja"!
U organizovanom svetu to rade posebne neutralne kuće, kao nekad Savezni centar za mere...
IvanS
made in China.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar