Istraživanje: Austrijanci više žele BiH nego Srbiju u EU, mala podrška Turskoj

Uoči sutrašnjeg predstavljanja izveštaja o napretku zemalja kandidata, u Austriji blago raste podrška prijemu zemalja Zapadnog Balkana u EU, dok istovremeno postoji jasno odbijanje članstva Turske.
Istraživanje: Austrijanci više žele BiH nego Srbiju u EU, mala podrška Turskoj
Foto: Pixabay
"Evropska komisija sutra predstavlja godišnji izveštaj o zemljama Zapadnog Bakana i Turske. Od pristupanja Hrvatske EU pre pet godina tema proširenja za Austrijance je pala u drugi plan. Podrška pojedinim kandidatima na Zapadnom Balkanu, i pored blagog poboljšanja, i dalje je na niskom nivou, ali je interesantno da opada odbijanje", ukazuje generalni sekretar Austrijskog društva za evropsku politiku (OeGfE) Paul Šmit.
 
On je, povodom ispitivanja koje je sproveo OeGfE, rekao da postoji jedinstven stav po pitanju potencijalnih kandidata sa Balkana, izuzev Turske, čije članstvo u EU nailazi na veliko odbijanje.
 
Pristupanje Bosne i Hercegovine EU podržava 31 odsto Austrijanaca, a istovremeno 36 odsto odbija članstvo te zemlje, dok je 24 odsto reklo da im je potpno svejedno da li će ta zemlja postati članica Unije ili ne.
 
U slučaju Srbije 29 odsto podržava članstvo, dok 45 odsto odbija pristupanje, a 15 odsto je ravnodušno po pitanju prijema u Uniju.
 
Slično je i po pitanju Crne Gore, pošto 27 odsto Austrijanaca podržava članstvo, 39 odsto ga odbija, a 24 odsto kaže da im je svejedno. Kada je reč o Makedoniji 26 odsto podržava članstvo, 41 odsto ga odbija i 25 odsto je ravnodušno.
 
Interesantno je da, kada je reč o mogućem članstvu Albanije i Kosova, Austrijanci imaju isti stav, po 23 odsto podržava članstvo, 46 odsto je protiv, a 22 odsto kaže da im je svejedno.
 
Na drugoj strani, kada je reč o Turskoj, samo devet odsto podržalo bi članstvo te zemlje u EU, dok 76 odsto odbija pristupanje Ankare Uniji, a 13 odsto kaže da im je svejedno.
 
Poređenje rezultata istraživanja u poslednjih osam godina pokazuje da raste podrška kandidatima sa Zapadnog Balkana, dok se poslednjih godina pojačao otpor prijemu Turske u EU.
 
Predsednik EK Žan Klod Junker rekao je da Srbija i Crna Gora mogu računati, u najboljem slučaju, sa prijemom u EU 2025. godine.
  • Sever Srbije

    16.04.2018 19:28
    Turci su im i u federaciji,neobavesteni su!
  • @Captain Obvious

    16.04.2018 17:03
    Hahaha a ako su pozivali telefone u Becu, od tih svih baba, 80% je bilo baba bosanki, jer u Becu vise ne cujes drugi jezik na ulici osim bosanskog.
  • Deks

    16.04.2018 15:30
    Misteriozne vesti: "U Austriji građani vole da putuju", "Austrijanci više vole...", u Austriji ovo, u Austriji ono... autor: Tanjug?!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija