Šta raditi kad je bebi zapušen nos?

Prenosimo nekoliko saveta za brzo i jednostavno otpušavanje nosa kod beba.
Kada i koliko puta otpušavati nosić kod beba?
 
Pre svakog obroka, a nikada posle podoja. Razlog je jednostavan – dete će lepo i lako primiti podoj, a ispiranje nosića posle obroka može izazvati bljuckanje i povraćanje i potpuno je nepotrebno.
 
Čime se čisti bebin nos?
 
Kod beba je najbolje koristiti najobičniji fiziološki rastvor koji se može kupiti u svakoj apoteci. Kupuje se ili u manjim ampulama namenjenim baš za ispiranje nosića kod beba, ali i u velikom pakovanju od pola litra za koji će Vam trebati igla i manji špric za izvlačenje rastvora iz pakovanja. Veća količina je mnogo ekonomičnija.
 
Pored fiziološkog rastvora majke često koriste razna pomagala poput "pumpica" za izvlačenje sekreta.
 
Kako se nosić pravilno čisti?
 
* Za svaku nozdrvu ne treba više od jednog mililitra (1ml) fiziološkog rastvora, a kod beba u prvom mesecu života dovoljno je i pola mililitra.
 
* Ako niste sigurni da možete da "dozirate" količinu rastvora po sistemu po pola u svaku nozdrvu, odmerite gore navedenu zapreminu (0,5 ili 1 ml) za jednu nosnicu, pa kada završite ponovo uzmite istu količinu i za preostalu nosnicu. S obzirom na to da fiziološki rastvor nije lek, već tečnost koja može da se koristi u većoj ili manjoj količini, ne morate da brinete ako stavite manje ili više.
 
* Glava mora biti postavljena "u stranu", jer se tako izbegava nepotrebno slivanje veće količine rastvora niz grlo ka početnom delu dušnika, što može izazvati nepotreban kašalj i "zagrcnjavanje" bebe.
 
* Dok su bebe male (u prvih par meseci) ovakvo čišćenje nosića može obaviti jedan od roditelja samostalno, ali kada bebe ojačaju, obavezno je da jedan roditelj drži bebinu glavu dok drugi polako ispira nosić.
 
*Uvek se ispira "gornja" nozdrva – desna kada je bebina glava okrenuta u bebinu levu stranu (i obrnuto). Ne treba snažno i brzo gurnuti klip šprica, već nežno i lagano.
 
*Napravite pauzu od tridesetak sekundi između ispiranja leve i desne nosnice.
 
Ako se beba zagrcne podignite je, polako okrenite napred, sa glavicom lagano ukošenom na dole (ne da visi uhvaćena za noge) i sve će proći za nekoliko trenutaka.
 
Više na ovu temu pročitajte na portalu superbeba.com.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Porodica i dom

U Srbiji sve manje brakova i sve više razvoda

Načelnica Odeljenja za demografiju Republičkog zavoda za statistiku (RZS) Gordana Bjelobrk rekla je da je tokom 2022. godine u Srbiji sklopljen 32.821 brak, što je 2.987 brakova manje nego 2011.