Ukoliko Krizni štab nije odgovoran za to što se deo građana ne pridržava epidemioloških mera, onda je definitivno odgovoran za šizofrenu stvarnost koju živimo proteklih osam meseci.
Autor knjige "Bunt dece socijalizma - priča o novom talasu" Dušan Vesić, u kojoj je kroz priče o prevratu, povezivanju, prestrojavanju, euforiji, eksploziji i kraju, podsetio na mnoge muzičke, ali i političko-društvene priče bivše zemlje, u razgovoru za 021.rs pita se kako je moguće da danas nema nikoga ko bi opevao ovu našu nepravdu i ustao protiv nje.
Ukrajinska ilustratorka knjiga Ksenija Simonova postala je svetski poznata performerska atrakcija nakon pobede na takmičenju "Ukrajina ima talenat" koji ju je katapultirao u prvu ligu svetskih talenata ovog takmičenja čiji je idejni tvorac jedan od najpoznatijih kreatora sveta savremene zabave - Sajmon Kauel.
Uoči novosadskog koncerta 26. oktobra na NOMUS-u, čuveni violinista kaže da je ova pandemija za njega drugi oblik rata usmeren na to da se čovek svede na primalno, na piti i jesti. Smatra da protiv toga treba da se borimo. Govoreći o raznim današnjim nemirima, kaže da je trenutni sukob Jermenije i Azerbejdžana pokušaj Turske da ponovi istoriju.
Danas ću prisustvovati proslavi praznika hrvatske zajednice u Republici Srbiji, Danu rođenja bana Josipa Jelačića, na kojoj će biti svečana primopredaja spomen - kuće bana Josipa Jelačića, Hrvatskom nacionalnom vijeću u Republici Srbiji. Ovo je jedan od četiri najvažnija praznika hrvatske zajednice u Srbiji, a šta ban Jelačić znači Srbima?
Biti solidaran, brižan za drugog, dati do znanja ljudima da nisu sami u onome kroz šta prolaze, pričati o svojim iskustvima. Stvarati i biti glasan u tome - to je način da suzimo polje na kojem možemo biti ugroženi, kaže autorka drame "Ko je ubio Dženis Džoplin?"
Ponovo se u Srbiji povećava broj inficiranih korona virusom, Beograd prednjači. Zapravo reč je o novom svetskom naletu opasne infekcije, uvećanje zaraženih je dramatično - u subotu je broj novoobolelih na celoj planeti iznosio oko 133.000, dan kasnije već je premašio 330.000. Baš drastično.
Ovih dana i predsednik Vučić i premijerka Brnabić se hvale kako Srbija tokom pandemije i ekonomski funkcioniše uspešnije od drugih, po njima skoro od svih država u Evropi. Dodatno ističu kako je pre osam godina, kada je sadašnja ekipa predvođena Srpskom naprednom strankom prvi put došla na vlast, na spisku Zavoda za zapošljavanje bilo čak 23,7 odsto radno sposobnog stanovništva, a da ih je danas svega 7,3 odsto.
Ako se opsesivno držimo za svoje male živote, promena nema. Ni štapići celera, ni zamrznute borovnice neće učiniti da možemo bezbedni, zdravi, zaklonjeni i siti da ostanemo ovde. Promene se dešavaju kad odlučimo da radimo za zajednicu, a ne samo za ličnu korist. Tako se ubija kapitalizam, kaže dramska spisateljica Maja Pelević u razgovoru za 021.rs
Autor teksta "Kretanje" i koautor projekta "Lonelly Plllanet" za 021.rs govori o usamljenosti kao novoj normalnosti i potrebi za kretanjem koje tematizuje njegov nagrađeni tekst.
Njena poezija je filozofski promišljena, prožeta svim anksioznostima i sitnim mudrostima vremena u kojem stasava jedna mlada žena u ovom delu Evrope. Treba čitati novu zbirku Maše Seničić "Povremena poput vikend naselja".
U somborskoj predstavi "Semper idem" Marko Marković igra dečaka iz čije je perspektive, dirljivo i potresno oživljena saga jedne jevrejske porodice, njenog stradanja uoči Drugog svetskog rata i buđenja velikog zla u vidu nacizma.
U gradu u kojem je glavni triler pijaća voda - koje nema, Tara Manić režira predstavu "Osam žena", triler iz žanra whodunnit kinematografije, žanra koji živimo. O nijansama našeg recentnog trilera od stvarnosti, pozorištu, pa i koroni, govorila je za 021.rs.
Reljićev novi film prebira još jednu bolnu našu temu. Kao i njegov odlični dokumentarac "Unuk", koji je propitivao mogućnost oprosta žrtve potomku najvećeg svetskog zločinca, i najnoviji "Proces Sandžak" priča je o žrtvama, ali naopake srpske politike devedesetih. U razgovoru za 021.rs govorio je o tome da li je izgledno da se, zarad svetlije budućnosti, bar unekoliko rasvetli naša prošlost.
"Smokva", knjiga Gorana Vojnovića, višerihterovski je uzbudljiv roman, neprepričljivo divan, jedno od onih tananih dela čiji se DNK nepovratno, tektonski, upisuje u čitaočeve emotivne meandre.
"Mi nismo počeli kao glupi majmuni, niti ćemo završiti kao rasa visokoumnika. Čovečanstvo često eksperimentiše sa vlastitom sudbinom: postiže izvanredne uspehe i stravična posrnuća. I pre korone, svet je osećao potrebu za promenom, a kovid-19 biće verovatno samo sredstvo te transformacije", kaže Saša Rakezić strip autor čije radove krase etika i eksplozivna likovnost.