Ruske vlasti saopštile da su zauzele selo u centralnom delu Ukrajine
Ruske vlasti saopštile su da su zauzele selo sedam kilometara od administrativne granice Dnjepropetrovske oblasti u centralnom delu Ukrajine, regiona u koji ruske snage nikada nisu ušle.
Foto: Beta/AP
Jedinice ruske vojske "oslobodile su selo Zaporožje", navodi se u dnevnom izveštaju ruskog Ministarstva odbrane.
To mesto se nalazi u istočnoj delu Donjecke oblasti, blizu Dnjepropetrovske oblasti, koja se graniči sa Donjeckom sa zapadne strane.
Rusija je 2022. godine saopštila da je pripojila četiri regiona u istočnoj i južnoj Ukrajini, a to su Donjeck, Lugansk, Zaporožje i Herson. Rusija je pripojila poluostrvo Krim 2014. godine, ali do sada nije izražavala da ima teritorijalne pretenzije da zauzme Dnjepropetrovsku oblast.
Ruske vlasti su u subotu navele da su zauzele tri sela, uključujući i jedno u ukrajinskom regionu Sumi, na severu, naspram ruskog regiona Kursk.
Ruske snage su poslednjih nedelja gotovo u potpunosti isterale ukrajinsku vojsku iz oblasti Kursk i sada prete vojsci u Sumiju, još jednom frontu za Kijev.
Vazduhoplovstvo Ukrajine saopštilo je da je Rusija tokom noći ispalila balističku raketu i 111 dronova na Ukrajinu, gađajući regione - Sumi (sever), Harkov (severoistok), Odesu (jug) i Donjeck (istok).
Prema navodima policije, najmanje dve osobe su poginule, a 32 povređene u ruskim napadima na oblast Harkova u protekla 24 sata.
Ruska vojska je sa svoje strane potvrdila da je raketom pogodila "lokaciju privremenog razmeštaja" ukrajinskih službi bezbednosti.
Već nekoliko nedelja SAD pokušavaju da pregovaraju odvojeno sa Kijevom i Moskvom o prekidu vatre na Crnom moru i energetsku infrastrukturu u Ukrajini i Rusiji.
Iako su obe zemlje u načelu prihvatile taj predlog primirja, njegova primena ostaje nejasna.
Kijev i Moskva se međusobno optužuju za podrivanje pokušaja sprovođenja prekida vatre.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
Britanski premijer Kir Starmer podneo ostavku
22.06.2026.•
3
Britanski premijer Kir Starmer izjavio je da će podneti ostavku na funkciju premijera i lidera Laburističke partije.
Najtoplije u poslednja 24 sata u Iranu, Španiji i Francuskoj
22.06.2026.•
1
Najtopliji grad u poslednja 24 časa bio je Omdije u Iranu gde je izmereno 49,8 stepeni, objavljeno je na sajtu Ogimet koji prikuplja sa interneta podatke o vremenu iz celog sveta.
Francuska zatvara škole i fakultete zbog ekstremnih vrućina
22.06.2026.•
2
Francuski ministar nacionalnog obrazovanja Eduar Žefre saopštio je da će danas 845 škola i fakulteta u toj zemlji zbog vrućina biti zatvoreno.
Devojka u Nemačkoj završila u bolnici jer je imala 5,25 promila alkohola u krvi
22.06.2026.•
0
Devojka (26) hitno je hospitalizovana u nemačkom gradu Osnabriku nakon što joj je izmerena ekstremna koncentracija od 5,25 promila alkohola u krvi, saopštila je lokalna policija.
Pravilo EU počinje da važi 1. jula: Nove kategorije vozila moraju da imaju pametne tahografe
22.06.2026.•
0
Nova pravila za ulazak u EU stupiće na snagu 1. jula.
Izrael ukida sva ograničenja okupljanja zbog rata u severnom delu zemlje
21.06.2026.•
0
Sva ograničenja okupljanja i aktivnosti nametnuta u severnom delu Izraela zbog rata, biće ukinuta sutra ujutro, saopštila je izraelska vojska na Telegramu.
Protest u Češkoj zbog plana Vlade da se javni radio-televizijski servis finansira iz budžeta
21.06.2026.•
2
Hiljade Čeha protestovalo je pred zgradom Češke televizije u Pragu, zbog plana Vlade premijera Andreja Babiša da ukine pretplatu radio i TV javnog servisa i od naredne godine počne da ih finansira iz budžeta.
Iranska delegacija napustila sastanak sa delegacijom SAD u Švajcarskoj
21.06.2026.•
5
Delegacija Islamske Republike Iran napustila je zgradu u kojoj su se vodili pregovori sa Sjedinjenim Američkim Državama u Švajcarskoj, prenela je večeras agencija IRNA.
Tri planinara preminula od ekstremnih vrućina u Grand kanjonu
21.06.2026.•
0
Posle smrti tri planinara i nedavnog povećanja broja teških zdravstvenih problema usled ekstremnih vrućina u unutrašnjosti kanjona, posetioce su upozoreni da ne idu na ekspedicije u Grand kanjon u SAD-u.
U Italiji vozilo sa devet mladih završilo u kanalu, troje mrtvih
21.06.2026.•
0
Troje mladih poginulo je, a još šestoro je povređeno u nedelju na severu Italije nakon što je vozilo u kojem su se nalazili sletelo u kanal, prema izveštajima vatrogasaca i hitnih službi.
Anketa ECFR: Eu podržava povratak Velike Britanije, Britanci misle da je Bregzit bio loša odluka
21.06.2026.•
2
Dve trećine građana Evropske unije podržalo bi ponovno pridruživanje Velike Britanije tom bloku, a većina učesnika ankete Evropskog saveta za spoljne odnose (ECFR) u Velikoj Britaniji misli da je Bregzit loša odluka.
U Izraelu hospitalizovana druga osoba zbog sumnje na ebolu, nedavno putovala u Kongo
21.06.2026.•
0
Ministarstvo zdravlja Izraela saopštilo je da je druga osoba, za koju se sumnja da je zaražena ebolom nakon povratka iz Demokratske Republike Konga, prebačena u Medicinski centar Šeba.
Dečaka napao ga krokodil u zoološkom vrtu u Velikoj Britaniji
21.06.2026.•
0
Trogodišnji dečak završio je u ograđenom prostoru sa krokodilima i zadobio teške povrede, piše BBC.
Drugi krug predsedničkih izbora u Kolumbiji: Progresivac ili konzervativni autsajder
21.06.2026.•
0
Duboko podeljeni Kolumbijci u drugom krugu predsedničkih izbora izabraće ili progresivca, ili konzervativca autsajdera, a oba kandidata su u kampanji koristila strah od ponovnog unutrašnjeg sukoba u zemlji.
Stroža pravila u saobraćaju u Grčkoj, kazne u iznosu od nekoliko stotina evra
21.06.2026.•
1
Direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije Aleksandar Seničić upozorio je vozače koji putuju u Grčku da su na snagu stupila stroža pravila bezbednosti saobraćaja i znatno veće kazne za prekršaje.
Gardijan: Starmerova ostavka očekuje se u ponedeljak
21.06.2026.•
2
Očekuje se da će britanski premije Kir Starmer u ponedeljak objaviti da će se povući sa mesta premijera posle ogromnog pritiska njegovih poslanika, vladajućih Laburista, piše londonski list "Gardijan".
Francuska zabranila alkohol na javnim mestima zbog velikih vrućina
21.06.2026.•
2
Tokom godišnje manifestacije "Praznik muzike" danas, 21. juna će biti zabranjena konzumacija alkohola u departmanima koji će od podneva biti pod crvenim meteo-alarmom zbog toplotnog talasa.
U Švajcarskoj počinju pregovori SAD i Irana o okončanju rata
21.06.2026.•
0
Potpredsednik Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Džej Di Vens stigao je jutros u Švajcarsku kako bi formalno otpočeo pregovore sa liderima Irana o okončanju rata u toj zemlji i nuklearnom programu Teherana.
FOTO: Zelenski poštom vratio orden predsedniku Poljske
21.06.2026.•
5
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski saopštio je da je Orden belog orla poslao poštom predsedniku Poljske Karolu Navrockom, navodeći da Ukrajina ostaje otvorena za sve "suštinske oblike saradnje" sa partnerima.
Svađa Trampa i Meloni: Nova razmena komentara i kritike tuđeg rejtinga
20.06.2026.•
2
Tramp ponovio tvrdi da ga je italijanska premijerka Đorđa Meloni više puta molila da se slika sa njim tokom samita G7 kako bi poboljšala svoj rejting. Meloni mu je odgovorila da porazmisli o sopstvenom rejtingu.
Na pomolu teška diplomatska kriza između Poljske i Ukrajine?
20.06.2026.•
2
Odluka poljskog predsednika Karola Navrockog da ukrajinskom predsedniku Volodimiru Zelenskom oduzme najviše odlikovanje Poljske verovatno će izazvati tešku diplomatsku krizu između ove dve zemlje.
Komentari 2
Драган
.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar