Sve veći problem u Srbiji: Ko će da predaje u školama fiziku, hemiju, matematiku?
Na novosadskom Prirodno-matematičkom fakultetu za nastavnika fizike i hemije ove godine prijavio se samo po jedan kandidat. Za nastavnika matematike osam.
Foto: Pixabay
Slična je situacija i na ostalim univerzitetima u Srbiji, piše Euronews Srbija.
Na Matematičkom fakultetu u Beogradu na smeru nastavnik matematike, mesta ima za 70 brucoša, a prijavilo se svega 16 kandidata. Istu muku dele beogradski fakulteti gde se školuju nastavnici fizike i hemije.
Srbija se već suočava sa nedostatkom nastavničkog kadra. Nedostaje oko 700 nastavnika matematike, a deficitarni su i nastavnici informatike, fizike, hemije, stranog jezika.
Sagovornici Euronews Srbija kažu da su glavni razlog male plate u prosveti, ali i degradacija nastavničke profesije.
Prodekan za nastavu PMF-a u Novom Sadu prof. Tatjana Pjevac kaže da na tom fakultetu ima puno budžetskih mesta, ali da je interesovanje za nastavnička zanimanja izuzetno malo.
"Zaista ćemo doći u veliki problem ko će decu u osnovnim i srednjim školama podučavati iz deficitarnih zanimanja - fizike, hemije, matematike", rekla je ona za Euronews Srbija.
Na Matematičkom fakultetu u Beogradu situacija je za nijansu bolja nego prošle godine, ali su i dalje daleko od željenog broja kandidata. Prošle godine se prijavilo samo osam kandidata za nastavnika matematike, dok ove godine imaju 16.
Iste muke nastavničkih fakulteta
Prodekan za nastavu Matematičkog fakulteta u Beogradu prof. Miloš Arsenović kaže da u poređenju sa prošlom godinom sada imaju duplo više kandidata, ali da je "dva puta jako malo, jako malo".
"Mi delimo muku sa drugim nastavničkim fakultetima. Nije to specifika samo matematike. Evo ovde komšije su nam fizičari i hemičari istu muku muče", kaže prof. Arsenović.
Nastavnici kažu da se prosveta zaobilazi, pre svega zbog male plate i lošeg statusa profesora.
"Biti prosvetni radnik u Srbiji je danas teško, ometani ste i ne dozvoljava vam se autoritet znanja sa više strana. Sa jedne strane Zakon je omogućio roditeljima da se mašaju u posao nastavniku sa druge strane ministarstvo je napravilo takav program koji ne dozvoljava kritičko mišljenje već gradi poslušnike od te dece", kaže Stanko Kržić, profesor srpskog jezika i književnosti.
Dodaje da je "društvo u fazi krajnje metastaze".
"Kancer je zahvatio sve institucije i sada uspeva da zahvati i prosvetu. Ta mestastaza je opasna i sa sobom nosi žrtve i nažalost te žrtve smo imali nesreću da gledamo", rekao Kržić.
Mali broj zainteresovanih za ovaj poziv, dovešće do deficita kadra, koji je već primetan u mnogim školama, pa je direktorima teško da pronađu zamenu, a nastavu drže inženjeri, apsolventi, često i penzioneri.
Na fakultetima su svesni da studijski program mora biti interesantniji, ali predlažu i uvođenje stipendija za najbolje učenike već u srednjim školama.
"Da se potpiše nekakav ugovor čak sa školama, ako završite u roku studije, plus jedna godina, imate radno mesto. To bi već bilo nešto i naravno povišica plate, ozbiljna povišica", kaže prof. Miloš Arsenović.
Predlozi fakulteta
Dekani prirodno-matematičkih fakulteta, koji imaju puno nastavničkih smerova, održali su krajem marta, početkom aprila sastanak i dali nekoliko predlog šta bi država morala da preduzme da se slika promeni, da se na studije upisuje više kandidata.
"Danas deca gledaju od čega će živeti. Materijalni status nastavnika treba da bude bolji, da plata bude iznad proseka u Srbiji. Takođe, ugled profesije nastavnika je degradiran i to đaci vide", kaže prof. Pjevac.
Neki od predloga su i da se ukine petogodišnje obrazovanje za nastavnike. Po aktuelnom Pravilniku koji propisuje stepen obrazovanja nastavnika, za rad u školi kandidat mora da ima završene osnovne i master studije.
"Naš predlog je da u školama rade kandidati koji su završili osnovne, četvorogodišnje studije. Pošto su to kod nas integrisane studije koje traju pet godina, tendencija je da se vratimo sistemu četiri plus jedan, da oni u prve četiri godine studija imaju predmete iz psihologije, pedagogije, metiodike i da onda upišu master studije", navela je ona.
Dodaje da je jedan od predloga i da se uvedu dvopredmetne studije, tako da kandidati mogu da predaju dva predmeta u školi, primera radi matematiku i fiziku.
Svesni problema i dekani osam nastavničkih fakulteta Univerziteta u Beogradu napravili su platformu za poboljšanje položaja nastavnika i privlačenje budućih studenata. Tu platformu je u martu ove godine usvojio Senat Univerziteta u Beogradu.
Osim stipendija, prema njihovom mišljenju buduće nastavnike motivisali bi i stanovi, a sve ovo bi trebalo uvrstiti u Strategiju obrazovanja do 2030. godine.
Hoće li škole ostati bez učitelja?
Situacija nije bolja ni na učiteljskim fakultetima širom Srbije. Dekan Učiteljskog fakulteta u Beogradu prof. Danimir Mandić kaže da je interesovanje za taj fakultet još uvek zadovoljavajuće, ali da je na drugim učiteljskim fakultetima - Vranju, Somboru interesovanje za učiteljski poziv malo.
"Već imamo situaciju da se pojavljuju deficiti kadrova učitelja i nastavnika i to bi trebalo rešiti. Više je faktora koji utiču na to. Jedan deo se odnosi na materijalna sredstva. Svuda u svetu plata učitelja i nastavnika je za 20 -30 odsto veća od prosečne plate. I ovde je najvaljeno povećanje plate nastavnicima i nadamo se da ćemo moći da motivišemo mlade da upisuju nastavničke fakultete", rekao je Mandić za Euronews Srbija.
Dodaje da je problem i status radnog odnosa, jer veliki broj njih više godina radi na određeno vreme. Smatra da se to mora rešavati, kako bi mogli da podignu kredit, zasnivaju porodicu.
"Poseban problem je odnos dece i roditelja prema nastavnicima. Moramo da izgradimo poštovanje, odnos poverenja. Nastavnik mora da ima saradnju sa roditeljima, decom, ali mora da se zna da on na pravi način prati, meri, vrednuje svaki korak učenika i da roditelji ne bi trebali da se mešaju u taj deo posla. Mora i da se napravi jedna temeljita unutrašnja reforma obrazovanja, da se menjaju metode rada, organizacija rada", zaključio je on.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
FOTO: Na Gradini zaplenjeno više od 55 kilograma marihuane
27.10.2025.•
1
Policija je na graničnom prelazu Gradina zaplenila više od 55,5 kilograma marihuane.
Međak: Politika vlasti u Srbiji, spoljna i unutrašnja, raspala se za poslednjih godinu dana
27.10.2025.•
6
Pravnik i ekspert evropskih integracija Vladimir Međak izjavio je da Evropska komisija neće moći da ignoriše Rezoluciju Evropskog parlamenta o polarizaciji i represiji u Srbiji.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - prilika za rekord
27.10.2025.•
11
Novi 021.rs dnevni kviz je pred vama.
Građani odaju poštu porodici stradaloj u saobraćajnoj nesreći na Novom Beogradu
27.10.2025.•
0
Građani Beograda odali su večeras poštu tročlanoj porodici koja je stradala u saobraćajnoj nesreći na Novom Beogradu, u noći između subote i nedelje.
Kamioni na Batrovcima čekaju četiri sata
27.10.2025.•
2
Teretna vozila na graničnom prelazu Batrovci ka Hrvatskoj čekaju na izlazu iz Srbije oko četiri sata.
Pritvor osumnjičenom za saobraćajnu nesreću na Novom Beogradu u kojoj je poginula porodica
27.10.2025.•
0
Viši sud u Beogradu odredio je pritvor do 30 dana državljaninu Bosne i Hercegovine N.Đ. (24), osumnjičenom da je na Novom Beogradu izazvao saobraćajnu nesreću u kojoj su poginule tri osobe, a jedna teško povređena.
Vučić: Studentska lista prvi put beleži pad podrške
27.10.2025.•
88
Predsednik Srbije i član Predsedništva SNS Aleksandar Vučić izjavio je danas da novo "omnibus istraživanje" pokazuje da je studentska lista po prvi put u padu.
Dačić o udesu u kom je stradala porodica: Zbog ovakvih zločina žalim što je ukinuta smrtna kazna
27.10.2025.•
7
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je, povodom udesa na Novom Beogradu u kom je stradala tročlana porodica, da mu je zbog takvih "zločina" žao što je smrtna kazna ukinuta.
Vučić: Nadam se da ćemo ove ili naredne sedmice imati odgovore u vezi sa NIS-om
27.10.2025.•
5
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je kako očekuje da će krajem ove ili tokom naredne sedmice imati odgovore u vezi sa situacijom sa Naftnom industrijom Srbije (NIS).
Srbija 2024. imala najnebezbedniji saobraćaj u Evropi: Profesor o tome ko je odgovoran za to
27.10.2025.•
24
Srbija je najnebezbednija zemlja u Evropi po broju stradalih u saobraćajnim nesrećama, pokazuju podaci Evropske agencije za bezbednost u saobraćaju za 2024. godinu.
Trebalo da voze decu na ekskurzije, a bili pijani: 11 vozača autobusa isključeno iz saobraćaja
27.10.2025.•
1
Trideset i tri vozača autobusa, od kojih je 11 bilo pijano, a koji je trebalo da voze decu na ekskurzije, isključeno je iz saobraćaja od početka godine.
Više javno tužilaštvo zatražilo procenu da li je napad kod "Ćaćilenda" terorizam
27.10.2025.•
6
Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu dostavilo je Javnom tužilaštvu za organizovani kriminal na ocenu nadležnosti slučaj protiv V. A. (70) koji je osumnjičen za napad kod Ćaćilenda.
Krivična prijava protiv vozača "audija" koji je totalno pijan izazvao udes kod Knjaževca
27.10.2025.•
4
Policija će podneti krivičnu prijavu protiv 31-godišnjaka koji je sa 2,17 promila alkohola u krvi izazvao udes u okolini Knjaževca.
Oko 300 radnika fabrike u Vranju ostalo bez posla: To saznali preko ceduljice na zakatančenoj kapiji
27.10.2025.•
16
Radnici danske kompanije "Kentaur Balkans" u Vranju ostali su bez posla, jer se ta fabrika zatvara.
Ambasador Ukrajine: Rusija ucenjuje Srbiju preko nafte i gasa
27.10.2025.•
9
Ambasador Ukrajine u Srbiji Volodimir Tolkač ocenio je u intervjuu za list Danas da Rusija preko nafte i gasa ucenjuje Srbiju.
Vozač koji je pijan usmrtio porodicu na Novom Beogradu bio i drogiran za volanom
27.10.2025.•
27
Vozač koji je izazvao tešku saobraćajnu nesreću na Novom Beogradu, u kojoj je stradala tročlana porodica, osim pod dejstvom alkohola bio i pod dejstvom psihoaktivnih supstanci.
Šta je donela treća izmena uredbe o trgovačkim maržama: Cena jaja nije više ograničena
27.10.2025.•
5
Vlada Srbije usvojila je treću dopunu uredbe o trgovačkim maržama, a dve novine odnose se na ugovore između trgovaca i dobavljača, kao i na nabavne cene pojedinih proizvoda.
Devojka ispala iz autobusa u Batajnici: Zadobila lakše povrede glave
27.10.2025.•
0
Devojka od 17 godina lakše je povređena kada je jutros oko 6 časova ispala iz autobusa u Šangajskoj ulici u Batajnici.
Da li je u Srbiji demokratija "prevelika" - kako to premijer Macut tvrdi?
27.10.2025.•
30
Premijer Đuro Macut je na skupu protiv blokada u Požarevcu u subotu ocenio da je demokratija u Srbiji bila "ekstenzivna".
Šešelj i Jovanov složni u oceni: Ćacilend smeta jer je pogodan za novi Majdan, napad da je nauk pred Novi Sad
27.10.2025.•
21
"Ćacilend" smeta pojedinima zato što je to "najpogodniji prostor za pobunjeničke logore", poput ukrajinskih demonstracija "Majdan" 2014. godine.
Studenti koji pešače iz Novog Pazara: Jedna grupa stigla u Kragujevac, druga je kod Uba
26.10.2025.•
5
Grupa studenata iz Novog Pazara koja je u petak krenula u štafetno pešačenje do Novog Sada stigla je večeras u Kragujevac, gde će prenoćiti.
Komentari 52
Profesor
Drum
Jasna
Sve vratiti na fabrička podešavanja kao nekada što je bilo. Ako se to ne uradi biće nam deca glupa jer će ih učiti kursadžije, kao što je već u mnogim školama praksa, jer drugi izbor nemaju.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar