PIO fond: Penzije se u Srbiji koriste sve duže
Penzije se u Srbiji koriste sve duže, pokazuju podaci Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO).
Foto: Pixabay
Prema tim podacima starosni penzioneri su 2008. godine penziju koristili 15,5 godina a prošle godine 19.
Pritom, kako se navodi u poslednjem broju "Glasa osiguranika", glasilu Fonda PIO, dužem korišćenju penzija su više doprinele žene budući da su one 2008. godine starosnu penziju u proseku koristile 16, a 2022. godine 21 godinu, dok je kod muškaraca prosek 2008. godine iznosio 15, a prošle godine 17 godina.
Kada je reč o prosečnom stažu korisnika starosne penzije, on je 2008. godine iznosio 33 godine za muškarce, a 27 godina za žene, a 15 godina kasnije muškarci su u proseku imali godinu staža više, odnosno 34 godine, a žene 30 godina, tj. radile su u proseku tri godine duže od onih koje su se penzionisale 2008. godine.
U skladu sa prethodnim podacima, statistika pokazuje i pomeranje granice navršenih godina života starosnih penzionera kojima je pravo na penziju prestalo zbog smrti, te su tako i žene i muškarci 2008. godinu starosnu penziju u proseku koristili do svoje 75. godine, a 2022. godine muškarci su koristili starosnu penziju do 78, a žene do 79. godine života.
Razlike postoje i kod pojedinih kategorija osiguranika, pa starosni penzioneri iz kategorije zaposlenih imaju najviše godina staža.
Tako su 2022. godine, muškarci u proseku imali 36 godina staža, a žene 32, dok su najmanje staža osiguranja imali starosni penzioneri iz kategorije poljoprivrednih osiguranika, muškarci prosečno 22, a žene 18 godina staža.
Muškarci, korisnici starosne penzije iz kategorije samostalnih delatnosti, u proseku su radili 33 a žene 29 godina.
S druge strane, među korisnicima starosne penzije, najdugovečniji su poljoprivrednici koji su, prema podacima za prethodnu godinu, penziju primali u proseku 17 godina muškarci, odnosno 23 godine žene, a i muškarci i žene poljoprivrednice su starosnu penziju koristile u proseku do svoje 83. godine života.
Bivši zaposleni su penziju koristili do svoje 78. godine, muškarci u proseku 17 godina, a žene 21.
Statistika govori da su, prema podacima za istu godinu, muškarci iz kategorije osiguranika samostalnih delatnosti starosnu penziju primali do svoje 76. a žene do 73. godine, odnosno da su nekadašnji preduzetnici u proseku najkraće primali starosnu penziju, 12 godina muškarci, a žene 13 godina.
U slučaju starosnih penzionerki iz kategorije samostalnih delatnosti to je čak 10 godina provedenih u penziji manje u odnosu na starosne penzionerke iz kategorije poljoprivrednika, odnosno osam manje u poređenju sa nekadašnjim osiguranicama iz kategorije zaposlenih.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Operativni tim: Šest aktivnih požara u Srbiji
08.08.2026.•
0
Na teritoriji Srbije aktivno je šest požara na otvorenom, među kojima se izdvajaju četiri: u Deliblatskoj peščari, na planini Stolovi i u mestu Maglič kod Kraljeva i mestu Gabrovnica kod Zaječara.
Više od 30 dojava o požaru na Divčibarama: Vatre ipak nije bilo
08.08.2026.•
0
Valjevski vatrogasci su tokom jučerašnjeg dana primili više od 30 dojava o požaru na Divčibarama.
BIRODI: Građanima ne treba predsednik Saveta REM-a, već da REM radi
08.08.2026.•
1
Biro za društvena istraživanja (BIRODI) poručio je da građanima Srbije ne treba predsednik Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM) i njegov zamenik, već funkcionalan REM.
Gužve na većem broju graničnih prelaza, na Batrovcima se čeka tri sata
08.08.2026.•
0
Automobili na graničnom prelazu Batrovci sa Hrvatskom na izlaz iz zemlje čekaju tri sata, dok na prelazima Kelebija i Bački Vinogradi sa Mađarskom čekaju po dva sata.
Vučić: Nisam sa Zelenskim razgovarao o vojnoj saradnji, fabrika dronova biće u saradnji sa Izraelom
08.08.2026.•
13
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da on i predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski nisu danas razgovarali o bilo kakvoj vojnoj saradnji.
Kurti gađan jajima na sednici Skupštine Kosova
08.08.2026.•
2
Predsednik Pokreta Samoopredeljenje i vršilac dužnosti premijera Aljbin Kurti gađan je jajima u današnjem nastavku prekinute konstitutivne sednice Skupštine Kosova.
Vučić: Srbija podržava teritorijalni integritet svih članica UN, pa i Ukrajine, tu ne postoji nikakvo "ali"
08.08.2026.•
19
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je na konferenciji sa ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim rekao da Srbija pokdržava Povelju UN, Rezoluciju UN, što znači teritorijalni integritet svih zemalja članica UN.
Zelenski: Cenimo podršku Srbije, situacija u Ukrajini nije nimalo jednostavna
08.08.2026.•
8
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski izjavio je u Beogradu da Ukrajina veoma ceni podršku Srbije ukrajinskom narodu, suverenitetu i teritorijalnom integritetu njegove zemlje.
Ustavobranitelji: Saopštenje Tužilaštva je opstrukcija istine o smrti Vladimira Cvijana
08.08.2026.•
8
Udruženje "Ustavobranitelji" osudilo je danas, kako je navelo, lažno i manipulativno saopštenje VJT u Beogradu, navodeći da predstavlja opstrukciju istine o smrti advokata i bivšeg funkcionera SNS Vladimira Cvijana.
Zagrađanin: Glavni odbor SPS jednoglasno podržao Dačića o samostalnom izlasku na izbore
08.08.2026.•
37
Predsednik Izvršnog odbora Glavnog odbora SPS Vladan Zagrađanin izjavio je da do sada nije bilo razgovora sa Srpskom naprednom strankom (SNS) oko zajedničkog izlaska na izbore.
U požaru u Gornjem Milanovcu izgorela kompletna kuća šestočlanoj porodici sa dvoje male dece, pomoć potrebna
08.08.2026.•
0
U požaru koji se dogodio u selu Vrnčani kod Gornjeg Milanovca šestočlanoj porodici izgorela je kompletna kuća sa svim stvarima, zbog čega su građani tog grada danas pokrenuli akciju pomoći.
Nastavak konstitutivne sednice Skupštine Kosova i nakon isteka ustavnog roka
08.08.2026.•
0
Iako je jučerašnji dan označio istek roka od 30 dana od sertifikovanja izbornih rezultata za konstituisanje Skupštine Kosova, predsedavajući konstitutivnom sednicom Avni Deharii je za danas sazvao nastavak sednice.
Svečani doček za Zelenskog ispred Palate Srbija, sledi sastanak sa Vučićem
08.08.2026.•
15
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić dočekao je danas predsednika Ukrajine na Volodimira Zelenskog na ceremoniji ispred Palate Srbija.
MASA o napadu na Filipovića: Vlast prešla na svakodnevno fizičko nasilje nad kritičarima
08.08.2026.•
2
Organizacija Mreža akademske solidarnosti i angažovanosti (MASA) optužila je vlast, govoreći o fizičkom napadu na reditelja i profesora Fakulteta dramskih umetnosti Stevana Filipovića.
ANEM: Veranu Matiću upućene nove pretnje smrću
08.08.2026.•
0
Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM) saopštila je da su predsedniku Upravnog odbora te organizacije Veranu Matiću upućene nove pretnje smrću i niz uznemirujućih poruka.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - pravo osveženje
08.08.2026.•
15
Svakog dana na 021.rs čeka vas novi kviz - da se razonodite u ove vrele dane.
Na Batrovcima se od jutros čeka oko četiri sata
08.08.2026.•
0
Na graničnom prelazu Batrovci od jutros se prilikom izlaza iz Srbije čeka oko četiri sata, dok se na prelazu Šid čeka oko dva sata, saopštio je Auto moto savez Srbije (AMSS).
Hidrogeolog: Nizak Dunav i duga suša ne ugrožavaju snabdevanje, ali vodovodi traže ulaganja
08.08.2026.•
1
Iako se Srbija suočava sa specifičnom hidrološkom situacijom i dugim periodom bez padavina, nema razloga za preteranu zabrinutost, kaže hidrogeolog Zoran Stevanović.
Deo vikendica izgoreo u Deliblatskoj peščari, vatrogasci uspeli da odbrane kuće: U Srbiji aktivno šest požara
08.08.2026.•
4
Uprkos jakom vetru, vatrogasci su uspeli da odbrane kuće u Deliblatskoj peščari kojima je pretila vatra.
Komentari 13
Dusko
Dr mr
Pera NN
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar