U hrani, šporetima ili gorivu: Šta je za prosečnu platu moglo da se kupi 2012, a šta može danas
Prosečna plata u Srbiji u poslednjih 13 godina porasla je sa 36.639 dinara, kolika je bila u januaru 2012. na 107.476 dinara, koliko je iznosila u istom mesecu 2025. godine.
Foto: Pixabay
Kako piše Nova ekonomija, ovaj, trostruko veći iznos, jedan je od glavnih argumenata vlasti u medijskim nastupima i debatama. Naravno, postavlja se pitanje - da li je rast plata realan ili je samo pratio rast cena i šta zapravo od jedne prosečne plate može da se kupi? Da li je eventualni pomak dovoljan za više od decenije stalne vlasti iste političke opcije ili je suviše mali da bi se mogao smatrati uspehom?
Nova ekonomija je upoređivala zvanične podatke Republičkog zavoda za statistiku za mesec januar obe godine - 2012. i 2025. Upoređivali su cene osnovnih prehrambenih proizvoda, goriva, kućnih uređaja, kvadrata stana...
Tako se iz zvaničnih podataka vidi da je u 2012. godini prosečna plata bila dovoljna za oko 66 kilograma junetine ili 140 kilograma celog pileta. Takođe, iznos prosečne plate pokrivao je 732 kilograma krompira, 3.330 jaja i nešto više od 407 litara mleka.
S druge strane, u 2025. godini, kada je prosečna plata iznosila 107.476 dinara, za taj iznos moglo je da se kupi više mesa - 97 kilograma junetine, odnosno 358 kilograma pilećeg mesa. Moglo je da se kupi i više jaja - 4.885 komada, kao 693 litara mleka. Suprotno tome, prosečna plata mogla je da pokrije 716 kilograma krompira - manje nego 2012. godine.
Šta se desilo sa cenama za tih 13 godina? Pre svega, junetina je poskupela sa 550 na 1.100 dinara po kilogramu, a piletina drastično manje - sa 260 na 300 dinara. Krompir je poskupeo sa 50 na 150 dinara po kilogramu, dok je cena jaja duplirana - sa 11 na 22 dinara po komadu. Takođe, litar mleka je poskupeo sa 90 na 155 dinara.
Druga kategorija koju je Nova ekonomija poredila jeste gorivo, čijim su visokim cenama mnogi vozači u Srbiji nezadovoljni. U 2012. godini tadašnja prosečna plata bila je dovoljna za oko 269 litara benzina ili 267 litara dizela. Oko deceniju i po kasnije, u januaru 2025, prosečna plata pokrivala je 590 litara benzina ili 540 litara dizela. Što se tiče samih cena naftnih derivata, početkom 2012. benzin je varirao od 134 do 139, a dizel od 136 do 139 dinara po litru. Ipak, ove godine cene su iznosile 182 dinara po litru benzina, odnosno 199 po litru dizela.
Stanovi i dalje nedostižni
Rešenje stambenog pitanja za većinu podstanara u Srbiji gotovo je nezamislivo, kako pre 13 godina tako i sada.
Tako je u 2012. godini prosečna plata mogla da priušti tek 0,18 kvadratnih metara stana u Beogradu iliti prostor od dve keramičke pločice. Tada je, inače, prosečna cena kvadrata bila oko 1.800 evra.
Više od decenije kasnije, 2025. godine, situacija nije daleko bolja, pa prosečna plata može da priušti tek trećinu kvadrata, ili u primeru Nove ekonomije, ni 3,5 pločice. Inače, prosečna cena je početkom ove godine bila tek nešto manja od 3.000 evra po kvadratu.
Kuhinjski uređaji priuštiviji sada
Kada je reč o kuhnjskim uređajima, nameštaju i slično, poslednji zvanični podaci odnose se na 2023. godinu, kada je prosečna plata iznosila 98.143 dinara. Tada je, primera radi, prosečna plata mogla da pokrije dva kauča (prosečna cena 32.965 dinara), tri električna šporeta (28.198 dinara), isto toliko frižidera (29.992), a novca je bilo dovoljno za zagrevanje 794 kvadrata, imajući u vidu da je zagrevanje jednog kvadrata koštalo 123,55 dinara.
Kada su u pitanju isti troškovi, samo 2012. godine sa prosečnom platom mogao je da se kupi jedan kauč (cena 19.506 dinara) - ili statistički 1,87 kaučeva, jedan električni šporet (22.897), baš kao i frižider (24.386). Plata je bila dovoljna za zagrevanje 414 kvadrata, jer je grejanje koštalo 88,44 dinara po kvadratu.
Dakle, iz ovih podataka može se zaključiti da je prosečnom građaninu nekada bilo teže da priušti skuplje uređaje ili nameštaj.
Manipulacija podacima ili realan rast standarda?
Iako zvanični podaci zaista pokazuju da sada može da se kupi više hrane, postoje i oni građani koji sumnjaju u tačnost ovih podataka, prvenstveno zbog primera iz prakse. Jedna od njih je i predsednica Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata Ranka Savić, koja za Novu ekonomiju kaže da pravi životni standard nije jednak zvaničnim brojkama.
"Sve je poskupelo i jednostavno nije tačno da sada možemo nešto više da kupimo. Ne možemo. Naravno, porast zarada donekle prati rast cena, ali to zavisi od profesije i apsolutno ne verujem da u globalu možemo da kažemo da se sada bolje živi", smatra Savić.
S druge strane, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Ljubodrag Savić kaže da je svaki napredak dobar, ali da bi on mogao da bude veći.
"Pitanje životnog standarda vrlo je subjektivno. Suštinski, možemo da imamo veći rast, i ako me pitate da li treba da budemo apsolutno zadovoljni ekonomskom situacijom - ne. Ipak, ja kao ekonomista moram da kažem da je svaki napredak dobar, dokle god ga ima", zaključuje Savić.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Kad vanredno postane normalno: U poslednjih deset godina bar sedam leks specijalisa da "zaobiđu" zakone
11.12.2025.•
0
Dok se oko Generalštaba "lome koplja", vlast je rešena da sprovede dogovor sa zetom Donalda Trampa. Ovo omogućuje leks specijalis, koji je pod vlašću Aleksandra Vučića postao sredstvo zaobilaženja postojećih zakona.
VIDEO: Vučić pred kamerama rekao da je upravo primio poruku iz Moskve, Fon der Lajen ga zaustavila
11.12.2025.•
0
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sinoć je u Briselu, prilikom susreta sa predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen, rekao da je "upravo dobio poruku iz Moskve".
Prijavljivanje nelegalnih objekata: Do sada podneto skoro 82.000 zahteva
11.12.2025.•
0
Za upis bespravnih objekata po novom zakonu "Svoj na svome", prema poslednjim podacima Republičkog geodetskog zavoda, stigle su 81.662 prijave.
FOTO, VIDEO: Osmoro državljana Srbije uhapšeno u Španiji zbog više od tone kokaina
11.12.2025.•
1
Sedamnaest osoba, među kojima i osam državljana Srbije, uhapšeno je u Španiji u međunarodnoj operaciji suzbijanja trgovine drogom, sprovedenoj u saradnji sa srpskom, kolumbijskom i slovenačkom policijom.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - može li bolje?
11.12.2025.•
4
Još jedan 021.rs dnevni kviz je pred vama.
Država ponovo uzela kredit za Moravski koridor: Cena radova utrostručena, a rok odavno probijen
11.12.2025.•
10
Do kraja 2021. imaćemo auto-put do Kruševca, do kraja 2022. Čačak - Kraljevo, a Kraljevo - Kruševac će biti gotov do kraja 2023. Odlično. Brzo i efikasno... Za četiri godine će kompletan auto-put biti završen.
Na Rogozni ima više zlata nego što se mislilo: Australijanci koji ga vade procenjuju - 267 tona
11.12.2025.•
13
Australijska kompanija Strickland Metals objavila je prvu pretpostavljenu procenu mineralnih resursa za ležište Gradina na svom projektu zlata Rogozna u Srbiji, kojom je potvrđeno oko 37,3 tone zlata.
Biće sanirano 10 železničkih stanica u Beogradu i Pančevu: U toku tender
11.12.2025.•
1
Infrastruktura železnice Srbije raspisala je tender za sanaciju i adaptaciju 10 staničnih zgrada u Beogradu i Pančevu.
Informer dobio "Zlatnog Pinokija" za najviše dezinformacija
11.12.2025.•
0
Redakciji tabloida Informer dodeljen je satirični "Zlatni Pinokio", jer je portal Fake News Tragač (FNT) iz Novog Sada monitoringom utvrdio da je taj medij ovogodišnji rekorder u širenju dezinformacija.
Vučić: Pokret za narod i državu će buknuti sledeće godine
11.12.2025.•
28
Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je ponovo da se Ustav Srbije neće menjati kako bi on dobio treći mandat, a da li će biti kandidat za premijera na predstojećim izborima, zavisi od toga da li će on "imati volje za to".
Lopandić: Vučić priča o EU, a letos je išao u Moskvu i Peking - tako se ne otvaraju klasteri
10.12.2025.•
13
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras nakon sastanka sa predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen da su razgovarali i o energetskim brigama sa kojima se Srbija suočava.
Vučić u Briselu predložio da ceo Zapadni Balkan uđe u EU: "Saslušali su me, nisu ništa rekli"
10.12.2025.•
10
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da je na sastanku sa evropskim zvaničnicima predložio da ceo Zapadni Balkan zajedno uđe u EU.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - dobar materijal i poklon
10.12.2025.•
17
Stiglo je novo izdanje 021.rs dnevnog kviza u kom smo pripremili poklon za vas.
Joca Amsterdam pušten na uslovnu slobodu
10.12.2025.•
5
Sreten Jocić poznatiji kao Joca Amsterdam pušten je na uslovnu slobodu odlukom Apelacionog suda u Beogradu.
Uhapšena dvojica Kineza zbog prevare s platnim karticama građana Srbije
10.12.2025.•
1
Uhapšena su dva kineska državljanina zbog sumnje da su zloupotrebljavali platne kartice građana Srbije.
Međak: Vučićeva ideja o zajedničkom ulasku u EU je zamka, put za sprečavanje proširenja
10.12.2025.•
25
Ideja predsednika Srbije Aleksandra Vučića o zajedničkom ulasku svih zemalja Zapadnog Balkana u EU je zamka i vodi zaustavljanju proširenja a ne ulasku svih, kaže za Danas potpredsednik Evropskog pokreta Vladimir Međak.
SafeJournalists: Ljudska prava nisu potpuna bez slobodnih medija
10.12.2025.•
0
U 2025. godini medijska sloboda i bezbednost novinara i novinarki u zemljama Zapadnog Balkana ostali su pod ozbiljnim i dugotrajnim pritiskom.
ALHem: Teški metali pronađeni u keramičkim šoljama na tržištu Srbije
10.12.2025.•
3
Organizacije Alternativa za bezbednije hemikalije - ALHem iz Srbije i Arnika iz Češke, objavile su najnoviji izveštaj "Gutljaj koji teže pada" o rezultatima ispitivanja sastava keramičkih šolja.
Advokatica: Svi vlasnici nelegalnih objekata da podnesu prijavu, da se neko drugi ne upiše kao vlasnik
10.12.2025.•
15
Svi vlasnici nelegalnih i neupisanih objekata trebalo bi da podnesu prijavu Agenciji za prostorno planiranje i urbanizam Srbije.
Viši sud u Beogradu osudio hrvatskog državljanina na šest meseci zatvora
10.12.2025.•
0
Viši sud u Beogradu je osudio hrvatskog državljanina Krunoslava Fehira na šest meseci zatvora zbog "organizovanje grupe i podsticanja na izvršenje genocida i ratnih zločina nad Srbima u Osjeku 1991."
Turski kamiondžija za mesec dana napravio 92 prekršaja u Srbiji: Kažnjen sa 4,3 miliona dinara
10.12.2025.•
4
Saobraćajna policija u Nišu zaustavila je na auto-putu kod Niša pedesetdvogodišnjeg turskog državljanina koji je upravljajući kamionom "mercedes" u prethodnih 28 dana izvršio 92 prekršaja.
Komentari 29
@Čitač
Iirc
Istina
Zatim agencije govore više od hiljadu reči, sve rasprodato, sve destinacije popunjene, što znači ima se može se.
Kad se moglo od plate zameniti bela tehnika u stanu? Teško je bilo, planiralo se, pa jedno po jedno... Danas mogu zameniti komplet belu tehniku a da ne osetim, samo malo više angažovanja, dodatni posao i to je to.
Čak i sa hranom nije problem, idem na pijacu, tražim povoljnije i sa ovom platom se može lepo živeti.
Dosta kukanja.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar