Tužilaštvo: Utvrđuje se da li je na Filozofskom fakultetu počinjeno krivično delo nesavestan rad u službi
Više javno tužilaštvo u Beogradu (VJT) saopštilo je da je njihovo odeljenje za suzbijanje korupcije naložilo policiji da obavi razgovore sa dekanom i drugim zaposlenima na beogradskom Filozofskom fakultetu.
Foto: 021.rs (ilustracija)
Kako navode, to je naloženo zbog sumnje da je počinjeno krivično delo "nesavestan rad u službi".
Za ovo krivično delo propisana je novčana kazna i zatvorska kazna do pet godina.
VJT je objavio i spisak pitanja koja ispituje, što nije česta praksa u pravosudnim saopštenjima.
Među njima su, između ostalog, i "da li poznaju stradalo žensko lice, da li je ona student Filozofskog fakulteta", "kako su se u zgradi Filozofskog fakulteta našla pirotehnička sredstva i sprejevi", "ko je uneo ova sredstva, da li postoji video nadzor i da li je u funkciji" i "kako je došlo do paljenja pirotehnike koja je izazvala paniku i požar".
Takođe se raspituju i da li ih je neko od nadležnih organa ranije upozoravao na opasnosti u vezi sa mogućnošću pojavljivanja bezbednosnih problema zbog stanja na fakultetu, ako jeste - ko ih je upozoravao i šta su u vezi sa tim preduzeli.
Pitanja koja su postavili su i "na koji način je bila organizovana kontrola lica koja ulaze na fakultet, da li su bili propisani posebni protokoli, imajući u vidu sve okolnosti dešavanja na fakultetu, blokade, proteste i druge vanredne aktivnisti u vezi sa tim", kao i zašto fakultet nije bio adekvatno obezbeđen ili zaključan, da li je to omogućilo unošenje i skladištenje opasnih sredstava.
Direktor policije Dragan Vasiljević izjavio je da su u toku mere u skladu sa nalogom Višeg javnog tužilaštva u Beogradu i da kriminalistički inspektori iz odeljenja za borbu protiv korupcije obavljaju razgovore sa odgovornim osobama fakulteta.
Kazao je da je Tužilaštvo zatražilo da se pribavi dokumentacija Filozofskog fakulteta koja reguliše bezbednost na fakultetu, organizaciju rada, procedure ulaska u zgradu fakulteta, radno vreme fakulteta i druge činjenice i okolnosti u cilju utvrđivanja da li je bezbednost fakulteta bila usaglašena sa odgovarajućim propisima ili sa aktima koje je doneo sam fakultet.
Sinoć oko 22.40 časova na petom spratu zgrade Filozofskog fakulteta u Beogradu zapaljeno je više sprejeva i petardi posle čega je 25-godišnja devojka skočila kroz prozor i poginula.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Fakultetu srpskih studija dozvola za rad: "Sprovode silu, ne mogu samo da uzmu programe Filozofskom fakultetu"
27.03.2026.•
0
Ministar prosvete uručio je danas dozvolu za rad Fakultetu srpskih studija Univerziteta u Nišu pošto je, po njegovim rečima, ta ustanova zadovoljila sve standarde koje je postavilo Nacionalno akreditaciono telo.
AMSS: Kiša će tokom vikenda otežavati vožnju
27.03.2026.•
0
Auto moto savez Srbije (AMSS) je upozorio vozače da će, zbog jače kiše, uslovi za vožnju tokom vikenda biti teži.
Delegacija SE o poseti Srbiji: U fokusu novosadska tragedija, Mrdićevi zakoni, izbori
27.03.2026.•
0
Delegacija Parlamentarne skupštine Saveta Evrope (PACE) boravila je u Beogradu 23. i 24. marta radi posmatranja ispunjavanja preuzetih obaveza Srbije prema Savetu Evrope.
UNS: Zaprepašćujuće izveštavanje Informera o smrti studentkinje
27.03.2026.•
8
Udruženje novinara Srbije saopštilo je da je zaprepašćeno načinom na koji Informer izveštava o tragičnom stradanju studentkinje u Beogradu.
Misija Saveta Evrope: Sloboda medija u Srbiji na najnižem nivou, novi vidovi zastrašivanja novinara
27.03.2026.•
6
Sloboda medija u Srbiji je na "najnižem istorijskom nivou", sa upotrebom špijunskih softvera za zastrašivanje novinara i neadekvatnom reakcijom policije i nadležnih institucija.
Uhapšen Lozničanin zbog nelegalne eksploatacije šljunka iz Drine i Jadra
27.03.2026.•
1
Policija je uhapsila P.D. (70) iz Loznice osumnjičenog za više krivičnih dela protiv životne sredine, saopštilo je MUP.
Oglasili se Filozofski fakultet i studenti u blokadi povodom smrti studentkinje
27.03.2026.•
0
Filozofski fakultet Univerziteta u Beogradu izrazio je danas najiskrenije saučešće porodici prijateljima i kolegama tragično preminule studentkinje.
Nadzor na Filozofskom fakultetu Beogradu nakon smrti studentkinje
27.03.2026.•
0
Ministarstvo prosvete započeće vanredni inspekcijski nadzor nad zakonitošću rada Filozofskom fakulteta u Beogradu, nakon stradanja studentkinje.
Istoričaru Milošu Koviću zabranjen ulazak u Hrvatsku
27.03.2026.•
12
Istoričar i profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu Miloš Ković potvrdio je da mu je zabranjen ulazak u Hrvatsku.
Novi Pazar: Studenti ostaju u pritvoru, odbijene žalbe advokata
27.03.2026.•
2
Sudsko veće Osnovnog suda u Novom Pazaru odbilo je danas žalbe advokata dvojice studenata iz tog grada na određivanje pritvora do 30 dana.
Spoljna politika Srbije: Ima li strategije kod Vučića?
27.03.2026.•
10
Predlog predsednika Srbije Aleksandra Vučića i albanskog premijera Edija Rame o ubrzavanju integracija zemalja Zapadnog Balkana u EU, koje bi se odrekle prava veta kao nove članice Evropske unije, odbijen je u Briselu.
Smrt studentkinje u Beogradu: Policija na Filozofskom fakultetu, oglasio se tužilac
27.03.2026.•
0
Pripadnici policije ušli su u zgradu Filozofskog fakulteta, nakon što je u četvrtak uveče pronađeno beživotno telo studentkinje na platou ispred zgrade ove ustanove.
Bez nastave na Filozofskom fakultetu u Beogradu nakon smrti studentkinje
27.03.2026.•
0
Na Filozofskom fakultetu u Beogradu danas neće biti nastave zbog smrti dvadesetpetogodišnje studentkinje.
SRCE: U Egiptu solarna elektrana četiri puta jeftinija nego u Srbiji
27.03.2026.•
5
Energetski projekat izgradnje solarne elektrane u Srbiji, vredan 1.9 milijardi evra još uvek nije ni počeo, a u Egiptu identičan projekat se realizuje i to četiri puta jeftinije, poručuju u stranci SRCE.
Potvrđena optužnica za ubistvo devojčice Danke Ilić
27.03.2026.•
14
Viši sud u Negotinu potvrdio je optužnicu za ubistvo dvogodišnje devojčice Danke Ilić u martu 2024. godine.
Devojka pronađena mrtva kod Filozofskog u Beogradu, sumnja da je skočila kroz prozor zbog pirotehnike
27.03.2026.•
2
Dvadesetpetogodišnja devojka pronađena je mrtva na platou ispred Filozofskog fakulteta u Beogradu.
U ponoć počinje predizborna tišina
26.03.2026.•
8
Predizborna tišina, uoči predstojećih lokalnih izbora u deset mesta, 29. marta, koje će pratiti domaći i međunarodni posmatrači, počinje večeras u ponoć i trajaće do završetka glasanja.
Obilne padavine od petka do nedelje: "Za tri dana će pasti kiše koliko za mesec dana"
26.03.2026.•
3
Republički hidrometeorološki zavod upozorio je na obilne padavine od sutra do nedelje, uz prognozu da će u naredna 72 sata pasti od 30 do 60 milimetara kiše.
Srbija oružje nabavlja od svih po malo: Da li je to dobra strategija?
26.03.2026.•
24
U vreme kada se države u svetu više naoružavaju, to je počela da čini i Srbija pa su odlivi novca iz budžeta neprimereno visoki za zemlju koja obiluje siromaštvom i inače je u lošijoj ekonomskoj situaciji.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar