SPC o Pojasu Bogorodice: Ukoliko je bilo ko darivao Vatopedu, posmatramo to kao izraz lične pobožnosti

Srpska pravoslavna crkva saopštila je da su tvrdnje da je dolazak Pojasa Presvete Bogorodice u Srbiju povezan sa navodnim materijalnim interesom manastira Vatopeda i igumana Jefrema neosnovane i nepravedne.
SPC o Pojasu Bogorodice: Ukoliko je bilo ko darivao Vatopedu, posmatramo to kao izraz lične pobožnosti
Foto: 021.rs

Takođe naglašavaju da su te tvrdnje sramotne.

"Kako je, iz dana u dan, postajalo sve očiglednije da će broj vernika koji su sa mirom u duši, molitvom u srcu i radošću na licu čekali da se poklone Časnom Pojasu Presvete Bogorodice premašiti milion duša, tako su se u javnosti pojavljivala i različita tumačenja ovog događaja koji je nezapamćen u našem narodu", navedeno je u saopštenju.
Prema saopštenju Informativne službe SPC, neka od tumačenja bila su izrečena sa punim razumevanjem, neka sa nedoumicom, a poneka sa podozrenjem, podsmehom i neopravdanim optužbama.
 
Crkva navodi da je "čudotvorni i celebni Pojas Presvete Bogorodice" došao u Beograd isključivo zahvaljujući višedecenijskom bratskom prijateljstvu patrijarha Porfirija sa episkopom Jefremom i njegovoj ljubavi prema SPC i srpskom narodu.
"Patrijarh Porfirije ponudio je prilog vernog naroda Jefremu, koji je to kategorički odbio i sav prilog predao na raspolaganje patrijarhu, koji je odlučio da prilozi budu upotrebljeni za pomoć srpskim porodicama na Kosovu i Metohiji, kao i za druge dobrotvorne svrhe, o čemu će verni narod biti blagovremeno obavešten", navedeno je u saopštenju.
 
Ukoliko je bilo ko, nezavisno od ovog događaja, darivao neki prilog manastiru Vatopedu, SPC to posmatra kao izraz lične pobožnosti i blagodarnosti vernika prema svetinji koja ima izuzetno mesto u istoriji našeg naroda i Crkve, ističe se u saopštenju i dodaje da Crkva da takve izraze poštovanja "razume i blagosilja", ali da u njima "nije organizaciono učestvovala".
Teolog Miloš Stojković našao se u žiži javnosti zato što su mediji preneli da je gostujući na televiziji Pink izjavio da su Aleksandar, Andrej i Anđelko Vučić zaslužni što je Pojas Presvete Bogorodice bio u Beogradu, i da je država za to dala milion evra, o čemu opširnije OVDE.
 
Stojković za Danas ističe da su njegove reči izvučene iz konteksta, te da je samo rekao da je država Srbija pomagala manastire na Svetoj Gori.
 
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je demantovao da su njegov brat i otac donirali milion evra manastiru Vatoped u znak zahvalnosti što su prihvatili da Pojas Presvete Bogorodice stigne u Hram Svetog Save u Beogradu.
 
"To bi bilo isto kao da kažu da sam vlasnik Hilandara, jer sam obezbedio najvše novca da taj manastir bude obnovljen. Sve je to tačno, ali kakve to veze ima s tim da smo mi doprineli da neko plaća svetinju", naveo je Vučić.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

  • Aleksandar

    09.06.2026 18:31
    Ni ja nisam vlasnik hilandara
    A najviše novca za obnovu su obezbedili kinezi jer vući nije nikada dinar jedan zaradio. Samo kredite uzimao i ugrađivao sebe, polubrata i sitnije mafijaše.
  • zztop

    09.06.2026 18:28
    Ako krenu da nose kosti cara lazara biće to znak da se svi zabrinemo ...
  • Dox

    09.06.2026 18:28
    Mislim da je predsednik veći ktitor i od samog Stefana Nemanje... to što je Simeon Mirotočivi uradio za Hilandar je ništa u odnosu na našeg vrhovnog zapovednika...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

RTS dobio nove urednike

Vesna Šiljegović imenovana je za urednicu redakcije Dopisništvo Radio-televizije Srbije (RTS), a Novica Savić za njenog zamenika.