Granični železnički prelaz biće otvoren na Prokopu

Vlada Srbije donela je odluku da se otvara stalni granični prelaz za međunarodni železnički saobraćaj putnika i robe "Beograd centar", na istoimenoj železničkoj stanici, poznatoj i kao Prokop.
Granični železnički prelaz biće otvoren na Prokopu
Foto: 021.rs
Kako je objavljeno u Službenom glasniku, na tom graničnom prelazu odvijaće se međunarodni železnički saobraćaj putnika i robe koji ne podleže pregledu inspekcijskih službi, a poslovi iz nadležnosti granične policije i carine obavljaće se neprekidno, u skladu sa sistemom integrisanog upravljanja granicom u Republici Srbiji, piše Nedeljnik.
 
Šta je "integrisani prelaz"?
 
Integrisano upravljanje granicom, poznatije po skraćenici IUG, predstavlja savremeni evropski pristup koji pokušava da balansira između bezbednosti i brzog protoka ljudi i robe na prelazima.
Kako stoji u zvaničnim dokumentima MUP-a, taj koncept je osmišljen na način da osigurava potpunu bezbednost državnih granica, ali tako da je omogućen brz i nesmetan prelazak putnika i robe, što znači da na terenu moraju tesno da sarađuju različite službe, počevši od granične policije i carina, pa sve do veterinarskih, fitosanitarnih i zdravstvenih inspekcija.
 
U strateškim dokumentima se, inače, kao jedini novi integrisani prelaz čije se otvaranje očekuje u narednom periodu pominje Sremska Rača, na granici sa Bosnom i Hercegovinom.
Kontroverze oko Prokopa
 
Stanica "Beograd centar" odnosno Prokop počela je da se gradi još 1977. godine, delimično je otvorena za saobraćaj 2016, dok je stanična zgrada proradila 2023. godine. Dve godine kasnije, Nova ekonomija objavila je da ni stanična zgrada ni još neki objekti u kompleksu Prokopa nemaju upotrebne dozvole.
 
Prošle godine pojavile su se sumnje u pogledu stabilnosti stare betonske ploče na kojoj stanica leži.
Infrastruktura železnice Srbije odbacila je, međutim, tvrdnje u medijima da je privatni investitor pre izgradnje železničke stanice i kompleksa Prokopa "po sopstvenom nahođenju odlučivao o nosivosti betonske ploče", i navelo da je ta stanica potpuno bezbedna za korišćenje, dok je putnicima, korisnicima usluga i zaposlenima "garantovana apsolutna sigurnost".
 
Takođe, zatvaranje stare stanice u centru i prelazak na novu lokaciju izazvali su nezadovoljstvo jer je Prokop u početku bio loše povezan gradskim prevozom.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Vuk Jeremić: Ni mrtav se ne vraćam u politiku

Bivši političar i diplomata Vuk Jeremić, sada profesor međunarodnih odnosa u Francuskoj i Kini i glavni i odgovorni urednik časopisa Horajzons, izjavio je da se "ni mrtav" ne vraća u politiku.