
Na listi čekanja za "Radosno detinjstvo" više od 3.500 malih Novosađana
Preliminarna lista za upis dece u PU "Radosno detinjstvo" u Novom Sadu objavljena je 13. juna, a kako za 021.rs kažu iz ove ustanove, na listi čekanja su 3.592 deteta.

Foto: 021.rs
Na konkursu za upis primljeno je 1.117 mališana, na raspisanih 1.582 mesta.
"Dakle, ostalo je 465 slobodnih mesta, koja su uglavnom na poludnevnom boravku, odnosno poneko slobodno mesto u jaslicama u prigradskim mestima", navode iz Predškolske ustanove "Radosno detinjstvo" za 021.rs.
Među decom koja su na listi čekanja najviše ih je u grupi od dve do tri godine - 1.135, potom mališana koji nisu napunili godinu dana - 1.028.
Na upis čeka i 552 mališana uzrasta između jedne i dve godine, 376 dece uzrasta između tri i četiri godine, 204 deteta od četiri do pet godina, 140 mališana između pet i šest godina, kao i 146 predškolaca.
Na poludnevni boravak čeka 11 malih Novosađana.
"Obavezne predškolce ćemo primiti. U obavezi smo na poludnevnom boravku, a na celodnevnom ako imamo slobodnog mesta. Roditelji su konkurisali za vrtiće gde nije bilo slobodnog mesta ili nema poludnevnog boravka, pa ćemo ih usmeravati u najbliže vrtiće, ali u svakom slučaju ih primiti na poludnevnom boravku", objašnjavaju iz PU "Radosno detinjstvo".
Dodaju da će decu upisivati u vrtiće i tokom leta, jer je Grad Novi Sad odobrio proširenje kapaciteta za 20 odsto.
Privatni vrtići poskupeli, subvencije ostale iste
Roditelji čija deca idu u privatne vrtiće, a koji su se javljali našem portalu, su, kako kažu, očajni.
"Pojedini vrtići su poslali nove cenovnike gde se cene dižu i do 100 odsto. Cenu dižu i do 42.000 dinara, bez opravdanog razloga, što je sada nemoguće plaćati. Čekali su da prođe upis u državne vrtiće, kako bi onda stavili roditelje pred svršen čin", kaže jedna Novosađanka za naš portal.
Subvencije se, napomije, nisu podizale od kad su uvedene i iznose 8.000 dinara za decu stariju od tri godine, a 10.000 dinara za decu mlađu od tri godine.
"Naš gradonačelnik je izjavio jesenas da nema povećanja subvencija i sad, koliko vidim, dozvoljava ovaj haos sa poskupljenjem privatnih vrtića. Svake godine se organizuju peticije roditelja, ali naš gradonačelnik se pravi gluv i ne oglašava se na to. Lično sam na kabinet slala bar pet mejlova sa molbama bar za neki odgovor i nikad ga nisam dobila. Shvatili smo sad svi da je našem gradonačelniku bitnije ulaganje u zgrade nego u omladinu i decu", zaključuje.
SSP: Diskriminacija mališana koji nemaju sreću da se upišu u radosno detinjstvo
Juče, 27. juna, povodom nedostatka mesta u novosadskim vrtićima u sklopu PU "Radosno detinjstvo" oglasio se i Gradski odbor Stranke slobode i pravde, tvrdeći da vlast "godinama ignoriše ovaj gorući problem".
"Državni vrtići u Novom Sadu su besplatni za svih 17.000 dece koja pohađaju 'Radosno detinjstvo', a Grad delom subvencioniše boravak još 3.400 mališana koja idu privatne vrtiće, i to s 10.000 dinara za jaslice, a za stariju decu 8.000 dinara mesečno. Problem je što mnogim roditeljima ta subvencija nije dovoljna, jer se cene u privatnim vrtićima kreću i preko 25.000 dinara", naveo je GrO SSP.
Postavljaju pitanje zbog čega neka deca imaju pokrivenu punu cenu vrtića, a neka samo deo.
"Zar to nije diskriminacija mališana koji nisu imali tu 'sreću' da se upišu u 'Radosno detinjstvo'", pita SSP.
Iz Stranke slobode i pravde navode da je problem i to što ugovor "Radosnog detinjstva" i Grada predviđa da se u svaku grupu upisuje 20 odsto dece preko normativa.
"Odluka se donosi na osnovu proseka prisutnosti dece, ali se ne vodi računa o tome da to obuhvata i raspuste, kada je broj dece u vrtiću manji, ali da tada i zaposleni koriste svoje godišnje odmore. Takođe, 20 odsto se dodaje i grupama koje se prvi put formiraju, kao što je mlađa jaslena i mlađa vaspitna, iako se ne zna u kom broju će deca i dolaziti, pa se često dešava da jedan vaspitač mora da brine o prevelikom broju dece", objašnjavaju.
Kako kažu, grad za oko 17 hiljada mališana koji idu u "Radosno detinjstvo" izdvaja oko 650 miliona dinara godišnje.
"Ukoliko Grad nije u stanju da obezbedi besplatne vrtiće za svu našu decu, možda bi mogao da prestane da arči novac na 'turbo kružne tokove' ili građevinsko opremanje parcela za račun privatnih investitora. Stranka slobode i pravde zahteva da se obezbede subvencije privatnim vrtićima u punom iznosu, a roditelji da dobiju pravu mogućnost izbora ustanove bez obzira na cenu", zaključuju.
Dugogodišnji problem Novosađana
Nedostatak mesta u javnim vrtićima dugogodišnji je problem Novosađana. Čak i broj upisane dece prevazilazi i prostorni i kadrovski kapacitet ustanova.
Iako u privatnim vrtićima ima mesta, problem je što subvencije ne pokrivaju veći deo troškova, naročito nakon što je došlo do poskupljenja.
Prošle godine su roditelji pokrenuli peticiju da se subvencije povećaju i skupili su 8.000 potpisa, ali to nije rezultiralo pozitivinim ishodom.
Umesto toga, godinama unazad su liste čekanja i subvencije predmet političkih razmirica između Srpske napredne stranke i opozicije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
FOTO Protest u Beočinu protiv blatnjave "pijaće" vode: Zahtevaju se ostavke i smanjeni računi
05.09.2025.•
0
U Beočinu je održan protest zbog problema sa pijaćom vodom, koji u toj opštini traju već godinu dana, ali i zbog najave nadležnih da vode neće biti do novembra.
UŽIVO Veliki protest u Novom Sadu: "Srbijo, da li se čujemo?"
05.09.2025.•
1
Protest pod nazivom "Srbijo, da li se čujemo?" u organizaciji studenata u blokadi počeo je u 19 časova na raskrsnici Stražilovske ulice i Bulevara cara Lazara u Novom Sadu.
Uoči protesta: "Srbijavoz" ide do Novog Sada, iz Petrovaradina saobraćaju i autobusi do centra
05.09.2025.•
1
Za razliku od protesta za 15. mart i Vidovdan, "Srbijavoz" danas nije dobila dojavu o bombi ili postavila neki razlog otkazivanja vozova ka Novom Sadu.
Studenti objavili plan protesta "Srbijo da li se čujemo?", apelovali i na građane i na policiju
05.09.2025.•
17
Studenti u blokadi fakulteta Univerziteta u Novom Sadu objavili su plan protesta "Srbijo da li se čujemo?" koji počinje u 19 časova, kao i dva apela - građanima koji dolaze na protest i policiji.
Pogledajte ko će rekonstruisati slivnike u centru Novog Sada: Za odvodnjavanje i rešetke 29 miliona
05.09.2025.•
6
Slivnici u Zmaj Jovinoj i Dunavskoj oštećeni su zbog kretanja malih teretnih vozila, a grad je dodelio tender kako bi se ovaj problem rešio.
Dekanat Filozofskog fakulteta: Očekujemo da će policija u toku vikenda napustiti zgradu
05.09.2025.•
16
Zgrada Filozofskog fakulteta je sanitarno-higijenski spremna za ispite, a policija bi trebalo da je napusti tokom vikenda, saopštio je Dekanat ovog fakulteta.
Mićin o spomeniku nastradalima na Železničkoj: Izvesno da neće biti izrađen do 1. novembra
05.09.2025.•
21
Gradonačelnik Novog Sada Žarko Mićin kaže da je gotovo izvesno da do 1. novembra neće biti izrađen spomenik posvećen žrtvama tragedije na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
FOTO: Otvorena podzemna garaža u Ulici Modene
05.09.2025.•
3
Podzemna garaža u Ulici Modene od danas je otvorena za korišćenje, a sat vremena parkiranja koštaće 80 dinara.
Novosadski medicinari dobili otkaz u Hitnoj pomoći: "Ne smemo da isprljamo uniformu nečašću"
05.09.2025.•
25
Građani i studenti okupili su se ispred Zavoda za urgentnu medicinu kako bi pružili podršku medicinarima koji su dobili otkaz zbog odbijanja dežurstva u prostorijama SNS-a 13. avgusta.
Danas otvaranje podzemne garaže u centru Novog Sada
05.09.2025.•
1
Podzemna garaža u Ulici Modene biće otvorena danas.
Dvoje privedenih zbog incidenata u Kampusu 1. septembra: Postupak pred Prekršajnim sudom
05.09.2025.•
2
Prekršajni sud u Novom Sadu vodiće postupke protiv dva lica privedena tokom incidenata u Kampusu novosadskog univerziteta, koji su se dogodili nakon komemorativne šetnje 1. septembra.
Beočinci do novembra bez pijaće vode, danas protest
05.09.2025.•
9
Protest meštana Beočina koji su već mesecima bez pijaće vode biće održan danas, 5. septembra.
Devet meseci od pada nadstrešnice usvojen aneks za povećanje cene, pa povučen: Ne zna se da li je novac plaćen
05.09.2025.•
8
Vlada Srbije usvojila je u julu, devet meseci od pada nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu, Aneks 5 ugovora između države i kineskih kompanija izvođača radova, ali ga je na jučerašnjoj sednici stavila van snage.
Veliki protest večeras u Novom Sadu: Ovo su detalji
05.09.2025.•
47
Protest "Srbijo, da li se čujemo?" održaće se danas, 5. septembra, na raskrsnici Stražilovske ulice i Bulevara cara Lazara, nedaleko od Kampusa novosadskog univerziteta.
FOTO Sećanje na srušene novosadske mostove: Prljavo i izbledelo, uz neonacistički grafit
05.09.2025.•
11
Galerija "Sećanje" koja se nalazi ispod Varadinskog mosta izbledela je, prljava i išarana grafitima. Slična sudbina zadesila je tablu sećanja na žrtve Novosadske racije pokraj istog mosta.
Posetite Pepco u Novom Sadu: Otvorite vrata super cena i noviteta za celu porodicu
05.09.2025.•
0
U Pepco prodavnici u Novom Sadu, na adresi Bulevar patrijarha Pavla 6v otkrijte savršen spoj kvaliteta, raznovrsnosti i neverovatnih cena.
Haotično stanje u Jovinoj gimnaziji, učenici imaju po 10 časova dnevno bez velikog odmora
05.09.2025.•
122
Još nije završena ni prva nedelja školske godine, a roditelji đaka Jovine gimnazije ponovo su se u četvrtak okupili ispred škole nezadovoljni radom direktora Radivoja Stojkovića.
Troje medicinara dobija otkaz zbog odbijanja dežurstva u prostorijama SNS-a 13. avgusta: Danas skup podrške
05.09.2025.•
20
Skup podrške za troje zaposlenih u Hitnoj pomoći, kojima će biti uručen otkaz, zakazan je za danas, 5. septembar, u 13 časova ispred Zavoda za urgentnu medicinu.
U Novom Sadu za jedan dan rođeno 18 beba
05.09.2025.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 18 beba.
Komentari 6
Мица
Александар
Goran
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar