Šta se dešava sa drugim postupkom protiv Šušnjića?
Bivši načelnik Policijske uprave Novi Sad Milorad Šušnjić osuđen je prvostepeno na godinu dana zatvora u istom predmetu u kom se sudilo Dijani Hrkalović, ali protiv njega se vodi još jedan postupak.
Foto: 021.rs
Šušnjić se tereti da je zloupotrebio službeni položaj naređujući podređenima da se prikrije tuča navijača u Kaću 2019. godine.
Optužni predlog protiv njega podnelo je Posebno odeljenje za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu još u septembru 2022. godine, a prvi glavni pretres održan je u junu 2023. godine.
Od tad su održana četiri od zakazanih 12 ročišta u ovom postupku. Tri ročišta odložena su zbog odsustva okrivljenog, dok su dva pomerena zbog odsustva njegovog branioca.
Takođe, kako u Posebnom odeljenju VJT navode za 021.rs, dva ročišta su odložena naredbom postupajućeg sudije.
Prethodno su pred Višim tužilaštvom u Novom Sadu, Posebnim odeljenjem za suzbijanje korupcije, izvedeni svi predviđeni dokazi, a Šušnjić je pred sudom izneo odbranu. Izvedena je i većina predloženih dokaza.
Sledeće ročište za glavni pretres je, potvrđuju u Višem sudu u Novom Sadu za 021.rs, zakazano za 3. mart.
Šta se dešavalo na prethodnim ročištima?
Na prethodnim ročištima svedočilo je više policijskih službenika, a svoju izjavu je dao i okrivljeni.
Šušnjić je izjavio da nije kriv za prikrivanje tuče navijača, kao i da je sve radio po propisima.
Šušnjić optužbe smatra netačnim i tvrdi da nije zadržao spisak lica za sebe. Kako je ispričao na sudu, te nedelje, 7. aprila, vraćao se sa službenog puta, kada je obavešten o vanrednom događaju i sve što je pri tome preduzeo bilo je u skladu sa zakonom.
"U iznenadnoj situaciji koordinisao sam rad organizacionih jedinica. Podređenoj M. J. naredio sam preko telefona da radi na legitimisanju, pregledu i identifikaciji lica, proveri ih u jedinstvenom informacionom sistemu i da drži pod kontrolom situaciju nad navijačima koji su se kretali ka Novom Sadu", naveo je Šušnjić.
Dodao je da nije naredio da ne postupa po nalozima tužilaštva, što mu se optužnim predlogom stavlja na teret.
Za šta se tereti Šušnjić?
Kako je 021.rs već pisao, tužilaštvo za bivšeg v. d. načelnika Policijske uprave Novi Sad traži dve godine zatvora zato što je, prema optužnici, iskoristio svoj položaj da "pribavi korist nepoznatim licima, učesnicima fizičkog obračuna, 7. aprila 2019. godine, oko 13.30 časova, ispred kladionice u Kaću, tako što su oni izbegli krivični progon".
Šušnjić je, navodi se, podređenima izdao usmena naređenja da se prikrije šta se tačno dogodilo.
Tog 7. aprila navodno su se sukobile dve frakcije navijača Partizana, pred odigravanje utakmice između Vojvodine i beogradskog tima. U Hitnoj pomoći je tom prilikom potvrđeno za 021.rs da su tri osobe zadobile teške povrede, dok je jedan tada dvadesetdvogodišnjak zadobio lakše povrede.
Prema optužnici, Šušnjić je naložio podređenima da mu predaju spisak osoba koje su zaustavljene, da ne obezbeđuju lice mesta, kao i da se ne radi uviđaj, čime su učesnici tuče izbegli krivični progon. Naređeno je i da se navijači proprate do stadiona, a VJT smatra da su prekršeni Zakon o policiji i drugi pravilnici.
"Po prijemu obaveštenja da je u toku tuča navijača u Kaću (Šušnjić je) dao usmeni nalog zameniku načelnika Dežurne službe Policijske uprave Novi Sad da ode na mesto događaja i izvesti ga o zatečenom stanju, te joj je, dok se ista kretala ka mestu događaja, usmenim putem, naložio da od načelnika Odeljenja policije PU Novi Sad, preuzme spiskove lica - navijača zaustavljene od strane IJP-a na izlasku iz Kaća ka Novom Sadu, kod petlje za Beograd, i te spiskove koje sadrže lične podatke tih lica i vozila, preda mu na ruke, nakon čega je okrivljeni, pošto ga je načelnik Dežurne službe po dolasku na lice mesta, obavestila o tome da je na mestu događaja zatečena grupa navijača, tragovi narušavanja javnog reda i mira u smislu razlupanog izloga kladionice, tragovi krvi, da su povređena lica odvezena u Klinički centar, usmeno naložio da ne obezbedi lice mesta i da navijače proprati do stadiona, da se uviđaj neće vršiti i da se nikakve radnje ne preduzimaju pre nego što on o njima bude obavešten", navodi se u optužnici.
Navodi se i da je Šušnjić naredio da se menjaju podaci, te da se tužilaštvu ne dostave puni izveštaji.
Optužnicom se nekadašnji prvi čovek novosadske policije tereti da je usmeno naredio podređenima da ne postupaju po zahtevima tužilaštva iz maja 2019, januara i juna 2020. godine, a koji su bili u vezi sa tučom.
U optužnom aktu piše i da je Šušnjić, u nameri da spreči dokazivanje, sakrio spisak navijača koje je zaustavila interventna jedinica policije.
Godinu dana zatvora zbog neovlašćenog prisluškivanja Eleza
Milorad Šušnjić je, 21. januara ove godine, prvostepeno osuđen na godinu dana zatvora zbog zloupotrebe službenog položaja.
Šušnjić je osuđen u predmetu u kom je bivša državna sekretarka Ministarstva unutrašnjih poslova dobila 16 meseci zatvora zbog zloupotrebe službenog položaja. Šušnjić ima pravo na žalbu na ovu presudu.
Hrkalović se zajedno sa Šušnjićem tereti da je neovlašćeno prisluškivala bosanskog kriminalca Darka Eleza, koji je nedavno izručen iz Srbije Bosni i Hercegovini zbog niza, tamo počinjenih, krivičnih dela.
Šušnjić je tokom postupka, kako je pisao KRIK, odgovornost prebacivao na tadašnjeg ministra policije Nebojšu Stefanovića i tvrdio da Hrkalović kao državna sekretarka nije mogla da mu izdaje naređenja, već su to mogli samo direktor i ministar policije.
Šušnjić je smenjen u septembru 2020. godine, nakon što je u javnost dospeo snimak na kom se vidi kako Nikšićanin Ivan Kontić brutalno prebija jednog mladića.
Ovom je prethodilo i to što su u julu iste godine, tokom građanskih protesta, policajci pretukli mladića sa teškoćama u razvoju, koji je vozio bicikl kroz centar grada.
Nakon toga, u februaru 2021. godine Šušnjić je suspendovan.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Februarska sreda pred Novosađanima: Protest, tribine, promocija knjige...
03.02.2026.•
0
Sreda pred Novosađanima biće nešto prijatnija, koliko je to moguće sa zimskim temperaturama.
Plan novog groblja u Novom Sadu: SPC primedbom tražila crkvu - prihvaćeno
03.02.2026.•
22
Plan detaljne regulacije novog groblja u Veterniku, u blizini naselja "Jugovićevo", naći će se pred gradskim odbornicima u sredu, 4. februara. Usvajanjem ovog dokumenta će se steći uslovi za dalju izgradnju.
Štrajk zaposlenih Instituta BioSens i imenovanje amfiteatra "Dr Vasko Sazdovski"
03.02.2026.•
1
Zaposleni u Institutu BioSens održaće u sredu, 4. februara novi jednočasovni štrajk upozorenja od 13 do 14 časova.
Beljanski: Izbor dekana Medicinskog fakulteta sproveden nezakonito, neophodni novi izbori
03.02.2026.•
3
Advokat Vladimir Beljanski izjavio je na konferenciji za medije ispred Medicinskog fakulteta u Novom Sadu da je postupak izbora dekana sproveden suprotno važećim propisima i da zbog toga mora biti ponovljen.
Nezavisni sindikati fakulteta UNS sutra protestuju u Kampusu: Imaju tri zahteva
03.02.2026.•
3
Nezavisni sindikati fakulteta Univerziteta u Novom Sadu održaće u sredu, 4. februara, jednočasovni protest u Kampusu.
Limanski zbor najavio protest zbog gradnje crkve kod Štranda
03.02.2026.•
15
Stanovnici Limana najavili su protest za sredu, 4. februar, sa početkom od 9 časova na okretnici kod Štranda.
I narednih dana vetrovito u Novom Sadu, ali toplije
03.02.2026.•
0
Sreda će u Novom Sadu biti toplija, ali tmurna i moguća je kiša.
Goran Marković o uvredama ministarke iz Novog Sada: Sreća što tu nema bilo kog pametnog
03.02.2026.•
9
Nakon što je ministarka iz Novog Sada Adrijana Mesarović iznela niz uvreda na račun Gorana Marković, oglasio se i čuveni reditelj.
U Novom Sadu za jedan dan rođeno 19 beba, među njima i blizanci
03.02.2026.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 19 beba.
Danas u Novom Sadu tokom dana malo toplije, uveče moguća kiša
03.02.2026.•
0
U Novom Sadu će danas ujutru biti hladno uz slab mraz, a tokom dana promenljivo i malo toplije uz smenu sunčanih i oblačnih intervala.
Hladan dan uz mnogo sunca: Novosađani, evo šta vas očekuje ovog utorka
02.02.2026.•
0
Ovaj utorak u Novi Sad donosi zbunjujuće vreme, ali i poneki događaj zbog kog vredi rizikovati da se malo "smrznete".
Akcija PMF-a "Budi student jedan dan": Prijave do 8. februara
02.02.2026.•
1
Prirodno matematički fakultet i ove godine organizuje akciju "Budi student jedan dan", namenjenu maturantima srednjih škola koji žele da upoznaju studije na PMF-u i iskuse kako izgleda jedan studentski dan.
Planovi obnove kulturnih dobara u Novom Sadu: Tanurdžićeva palata, Gradska kuća, Almaški kraj, verski objekti
02.02.2026.•
14
Tokom ove godine je planirana obnova fasade Tanurdžićeve palate, starog Doma zdravlja u Njegoševoj, Gradske kuće, nastavak obnove Almaškog kraja i drugi radovi na kulturnim dobrima u Novom Sadu.
Škola za psihomotorni razvoj beba: Februarski ciklus počinje u sredu
02.02.2026.•
0
Iz Doma zdravlja Novi Sad su objavili termine novih grupa Škole za psihomotorni razvoj beba, za februar.
U utorak ujutru mraz, tokom dana do pet stepeni
02.02.2026.•
0
U Novom Sadu će u utorak ujutru biti hladno uz slab mraz, a tokom dana promenljivo i malo toplije uz smenu sunčanih i oblačnih intervala.
Deset saobraćajnih nezgoda u Novom Sadu tokom vikenda
02.02.2026.•
1
Četiri osobe su lakše povređene u deset saobraćajnih nezgoda koje su se dogodilo na teritoriji Novog Sada od 30. januara do 1. februara.
Plan za prostor oko Jugoalata: Poslovni centar, zgrade od 15 spratova i sportski kompleks
02.02.2026.•
43
Na prostoru nekadašnje zapadne radne zone, oko Jugoalata na Futoškom putu, planira se izgradnja novog poslovnog i komercijalnog kompleksa, a planira se izgradnja zgrada do 15 spratova.
Ministarka iz Novog Sada izvređala Gorana Markovića, njegovi filmovi nacionalno kulturno dobro
02.02.2026.•
54
Asocijacija filmskih reditelja Srbije osudila je sramno saopštenje Srpske napredne stranke koje je potpisala potpredsednica Vlade Srbije i ministarka privrede Adrijana Mesarović.
FOTO, VIDEO: Protest zbog "Mrdićevih zakona" u Novom Sadu: "Direktan napad na pravosuđe"
02.02.2026.•
28
Ispred zgrade suda u Novom Sadu održan je protest tužilaca, sudija i advokata zbog usvajanja takozvanih "Mrdićevih zakona".
Odloženo suđenje novosadskim aktivistima, traži se ukidanje poternice
02.02.2026.•
1
Suđenje novosadskim aktivistima koji se terete za pokušaj rušenja ustavnog poretka odloženo je zbog bolesti tužioca Slobodana Josimovića.
Nastavlja se haos u Jovinoj: Direktor o kriminalnoj grupi, roditelji ga pozivaju na TV duel
02.02.2026.•
34
"Prepucavanje" direktora Jovine gimnazije Radivoja P. Stojkovića i roditelja učenika nastavlja se saopštenjima, a sada je direktor dobio i poziv na TV duel.
Komentari 3
Skala
profi prikrivac
Zeco
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar