Rumunija i zlostavljanje dece: Zapuštena deca iz sirotišta imaju „manje mozgove“

Istraživači Kraljevskog koledža u Londonu pratili su razvoj dece koja su vreme provodila u „paklu" rumunskih sirotišta u vreme Čaušeskua.
Neglected child
Getty Images

Mozgovi dece koja su zapostavljena u ranom detinjstvu, uskraćena za određene stvari i živela su u nemaštini, manje su veličine, navodi se u zaključku istraživanja koje su u sirotištima u Rumuniji sproveli predstavnici Kraljevskog koledža u Londonu.

Istraživači Kraljevskog koledža pratili su razvoj dece koja su vreme provodila u „paklu" rumunskih sirotišta.

Njihov mozak je bio 8,6 odsto manji nego kod njihovih vršnjaka, što je najubedljiviji" dokaz o uticaja na mozak odraslih, navode istraživači.

Zanemarivanje dece u sirotištima dobilo je pažnju javnosti tek nakon pada rumunskog diktatora Nikolaea Čaušeskua 1989. godine.

„Sećam se fotografija tih institucija na televiziji, bile su šokantne", kaže profesor Edmund Sonuga Bark za BBC, koji predvodi istraživanje.

Kako navodi, te institucije su bile „pakao" u kojem su deca često bila „vezana za krevete, prljava i izmučena", bez kontakta sa drugim ljudima, bez igračaka i često bolesna.

Deca su u tim institucijama provodila između dve nedelje i gotovo četiri godine.

Prethodna istraživanja o deci koju su usvojile britanske porodice pokazuju da su ta deca u odraslom dobu imala brojne psihičke probleme.

Dokumentovani su razni poremećaji poput autizma, poremećaja hiperaktivnosti sa nedostatkom pažnje i straha od stranaca.

Poslednja studija, objavljena u službenom listu Nacionalne Akademije Nauka SAD prva je koja se bavila skeniranjem mozga u potrazi za odgovorima.

U istraživanju je učestvovalo 67 usvojenika iz Rumunije, a njihovi mozgovi upoređeni su sa 21 usvojenikom koji u detinjstvu nisu bili zapostavljeni ili zlostavljani.

„Rezultati istraživanja bili su veoma upečatljivi", kazao je za BBC profesor Sonuga Barke.

Newborn baby
PA Media

Najpre, veličina mozga - prosečno je za 8,6 posto manji kod rumunskih usvojenika.

A što su više vremena proveli u rumunskim sirotištima, mozak je bio manji.

Ipak, uticaj na mozak nije u potpunosti isti u svim slučajevima.

Mitul Mehta, profesor i jedan od istraživaća rekao je: „Pronašli smo strukturalne razlike između dve grupe koje smo uporedili i u tri različite moždane oblasti."

„Ove oblasti povezane su sa funkcijama kao što su organizacija, motivacija, integracija informacija i pamćenje."

Istraživači su naveli da nova saznanja mogu da pomognu u objašnjavanju nižeg koeficijenta inteligencije i većeg broja slučajeva nedostatka pažnje kod pojedinaca.

Ono što studija ne može da objasni je šta je to tačno kod zapostavljanja i nebrige u detinjstvu što utiče na veličinu mozga.

To znači da je teško utvrditi i kako tačno druge stvari poput zlostavljanja u detinjistvu ili izbeglištva mogu da utiču na kasniji razvoj osoba.

Ipak, u studiji se zaključuje da, pored slabe ishrane, postoji i jasan uticaj ovih elemenata na razvoj mozga.

„Ova studija je važna zato što prvi put ističe, na jasan i upečatljiv način, moć okruženja u ranom detinjstvu i nemaštine na moždani razvoj".

„Pomenuti faktori imaju ozbiljan uticaj na ljude, čak i posle 20 godina i uprkos činjenicu da su ih u međuvremenu usvojile brižne porodice", zaključio je profesor Sonuga Barke.

Pratite Džejmsa na Tviteru.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Hoće li na jugu Crne Gore iznići novi Dubai

Mohamed Alabar iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, jedan od investitora projekta Beograd na vodi, uz podršku Vlade Crne Gore namerava da zakupi veliki deo ulcinjske Velike plaže i gradi luksuzne hotele i marine za jahte, čemu se mnogi aktivisti i meštani protive.

Može li da se zaustavi gubitak kose

Šamponi, tablete, ulja, i presađivanje kose su neki od načina na koje ljudi pokušavaju da se izbore sa gubitkom kose, ali koliko su ove metode delotvorne? Evo tri stvari koje možete da uradite da biste zaustavili i izbegli gubitak kose.

Srbija 1. maja u tri slike: Protesti, uranak i roštilj

U Novom Sadu se obeležava šest meseci od tragedije na železničkoj stanici, u Beogradu najavljen protest studenata i sindikata. U centru grada se pod šatorima obeležava Praznik rada, a u izletištima se raspaljuje roštilj.