Drugi svetski rat: Japan obeležava 75 godina od kraja Drugog svetskog rata

Car Naruhito izražava „duboko pokajanje" zbog ratne prošlosti zemlje na ceremoniji u Tokiju.
People wearing Japanese Imperial army and navy costumes hold a rising sun flag as they pay tribute to the war dead at Yasukuni Shrine
EPA
Molitve i minut ćutanja u hramu Jasukuni u Tokiju

Japanski car Naruhito izrazio je „duboko kajanje" zbog uloge njegove zemlje tokom Drugog svetskog rata, na 75. godišnjicu predaje.

„Iskreno se nadam da se razaranja rata više nikada neće ponoviti", rekao je on na ceremoniji u subotu.

U međuvremenu, premijer Šinzo Abe obećao je da „nikada neće ponoviti tragediju".

Premijer je obeležio ovaj dan poslavši obredne poklone u kontroverzni ratni hram u Tokiju, ali nije prisustvovao lično.

Međutim, četiri ministra su posetila hram Jasukuni, što je potez koji bi mogao da naljuti Kinu i Južnu Koreju.

Ovo je prvi put u prethodne četiri godine da su političari tako visokog ranga posetili hram, koji odaje počast brojnim ličnostima osuđenim za ratne zločine, kao i stradalima u ratu.

„Odao sam poštovanje ... dušama onih koji su se plemenito žrtvovali tokom rata", objasnio je novinarima ministar prosvete Koiči Hagiuda.

People practice social distancing while paying a silent tribute during their visit to Yasukuni Shrine
Reuters
Mere socijalnog distanciranja bile su na snazi zbog pandemije Kovida-19

Car Naruhito održao je govor o pucnjavi na komemoraciji u Tokiju, koja je održana u manjem obimu zbog pandemije korona virusa. Prisustvovalo je oko 500 ljudi, u poređenju sa više od 6.000 prošle godine, a maske za lice su bile obavezne.

„Osvrćući se na dugi period posleratnog mira, razmišljajući o našoj prošlosti i imajući u vidu osećanja dubokog pokajanja, iskreno se nadam da se razaranja rata više nikada neće ponoviti", rekao je on na ovom događaju.

Naruhito je započeo svoju vladavinu u maju prošle godine nakon što je njegov otac, car Akihito, postao prvi monarh koji je abdicirao sa trona u prethodnih više od 200 godina.

Image shows a memorial event in Tokyo
EPA
Car Naruhito održao je govor na komemoraciji u Tokiju

Predsednik Južne Koreje Mun Džein nije spomenuo kontroverzne posete hramu Jasukuni tokom obraćanja u subotu.

Umesto toga, predsednik Mun je iskoristio je priliku - poznatu kao Dan oslobođenja u Južnoj Koreji - da kaže da je njegova vlada spremna da u bilo koje vreme sedne i razgovara licem u lice o istorijskim sporovima.

Seul i Tokio su podeljeni po pitanju zahteva za nadoknadu Korejcima koji su bili prisiljeni da rade pod japanskom okupacijom, koja je počela 1910. i završila se 1945. godine.


Analiza: Rupert Vingfild-Hejs,

dopisnika iz Japana

Tokijski hram Jasukuni je dom duša 2,5 miliona Japanaca poginulih u ratu.

Jutros su se, uprkos vrućini od 36 stepeni i Kovidu-19, hiljade običnih ljudi postrojile da odaju počast.

Ali hram Jasukuni takođe odaje počast za 14 japanskih ratnih vođa, muškarcima koji su kasnije osuđeni kao ratni zločinci.

Svaka poseta japanskog političara visokog ranga ovom svetilištu se u Koreji i Kini smatra izuzetno uvredljivom.

Iz tog razloga, japanski car nikada ne posećuje svetište, a današnje zvanične komemoracije održavaju se na drugim mestima.

Ali četiri visoko rangiranih članova kabineta premijera Šinzo Abea otišli su jutros u Jasukuni, a sam Abe poslao je obredni poklon.

To će ojačati mišljenje Pekinga i Seula da je 75 godina nakon završetka rata, japanska vladajuća elita još uvek neiskrena u pokajanju zbog ratnih zločina ove zemlje.


Video: Kako je nastao termin genocid:


Japan se uključio u Drugi svetski rat u septembru 1940. godine. Uvukao je Sjedinjene Američke Države u rat krajem 1941, nakon napada na američku pomorsku bazu u Perl Harboru na Havajima.

Do kraja rata na Pacifiku poginulo je više od 100.000 Amerikanaca i 71.000 vojnika Britanije i Komonvelta, uključujući više od 12.000 ratnih zarobljenika.

Dan pobede u Evropi dogodio se 8. maja 1945. godine nakon kapitulacije Nemačke, ali rat azijsko-pacifičkoj regiji rat je trajao još nekoliko meseci.

Po završetku sukoba u Evropi, Saveznici su od Japana tražili da se preda 26. jula 1945, ali to se nije desilo do isteka roka.

Rat je okončan ubrzo nakon što je Amerika bacila nuklearne bombe na gradove Hirošimu i Nagasaki 6. i 9. avgusta 1945.

Japanski car Hirohito se 15. avgusta prvi put oglasio na radiju i najavio kraj sukoba.

Zvanična predaja zemlje potpisana je 2. septembra iste godine.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Da li se ukrajinski operativci bore protiv ruskog Vagnera u sudanskom ratu

Na internetu su se pojavili snimci na kojima se navodno vidi kako ukrajinski operativci saslušavaju ruske plaćenike u Sudanu, dok neki medijski izveštaji sugerišu da bi Ukrajina mogla da učestvuje u sudanskom građanskom ratu. Da li se Ukrajina bori protiv ruske grupe Vagner u Africi uprkos tekućem ratu na vlastitoj teritoriji?